כלא עופר
כלא עופר צילום: פלאש 90

בשב"ס מנמקים את ההסדר שנחשף בין הארגון לבין בנק הדואר ונועד לאפשר העברת כספים מהרש"פ לחשבון הקנטינה של מחבלים כלואים, וקובעים שהדברים נעשו תחת פיקוח מלא של הפרקליטות והכספים אינם מועברים ישירות לאסירים. עו"ד ניצנה דרשן לייטנר, יו"ר ארגון 'שורת הדין', רואה את ההסכם בחומרה וככזה שמאחוריו ציניות חסרת מוסר של מדינת ישראל.

עו"ד דרשן לייטנר עתרה בעבר לבג"צ על מנת למנוע העברת כספים למחבלים דרך בנקים מסחריים, ונראה שזו הסיבה לבחור בבנק הדואר כצינור להעברת הכספים מהרש"פ לחשבון הקנטינה של המחבלים.

"זה אבסורד לגמרי", אומרת דרשן לייטנר שמתקשה להבין כיצד יתכן שאותה מדינה שזועקת מתחת כל עץ רענן שלא ניתן לאפשר העברת כספים למחבלים, במו ידיה מאפשרת את התשלומים הללו.

בדבריה מספרת דרשן לייטנר כי בעבר הרחוק פעלו הבנקים המסחריים, דיסקונט, פועלים ואחרים, מול הרש"פ, אך מתוך הבנה שהדבר יכול לסבך אותם משפטית פנו למדינה והבהירו שלא יוכלו להמשיך בהתנהלות זו. למסקנה זו הגיעו בעקבות מהלכים משפטיים שנוהלו מול הבנקים בארץ ובחו"ל באשמת עידוד טרור.

"בהתחלה המדינה השיבה ואמרה לבנקים שישפו את הבנקים אם תהיה תביעה נגדם", מספרת דרשן לייטנר על נכונותה של המדינה להמשיך ולאפשר את העברת הכספים והפעילות של הבנקים מול הרש"פ. להבנתה המניע לכך הוא החשש הישראלי מקריסתה של הרש"פ התלויה כלכלית לחלוטין בישראל.

הבנקים סירבו להצעה ו"המדינה אמרה שהמצב בעייתי ומבקשים ארכה לפתרון" והפתרון שנמצא הוא בנק הדואר שבבעלות המדינה ואינו בנק מסחרי, כאשר הובטח לבנק שהמדינה תשפה אותו במידה ותהיה תביעה נגדו על מהלכים אלה.

"בידי המדינה למנוע את התשלומים האלה. בידיה היכולת להגיד לרש"פ שלא תעביר כספים למשפחות המחבלים. המדינה יכולה לעשות את זה, אבל היא מחפשת פתרונות מתחת לשטיח במקום לעשות את זה. זה אבסורד", אומרת דרשן לייטנר המוסיפה ומעירה: "אבל הרי המדינה מממנת טרור. הרי בלעדיה קטאר לא תוכל להעביר לחמאס מזוודות של כסף".

לדבריה, כאשר זו ההתנהלות של מדינת ישראל הרשמית הרי שבידיה הברירה לחדול מלעשות נפשות בקונגרסים האמריקאי והאירופים נגד העברת כספים מהרש"פ למחבלים, מהלכים שכבר מניבים הצעות חוק של חברי קונגרס והחלטות של מדינות סקנדינביות ברוח זו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו