כוכבי עם חברי פורום מטכ"ל
כוכבי עם חברי פורום מטכ"ל צילום: דובר צה"ל

מפגש מפקדי חטיבות ומפקדים בכירים בראשות הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי התקיים בתחילת השבוע בפיקוד המרכז.

על פי הדיווח בעיתון הארץ, הרמטכ"ל ביקש מהמפקדים לפעול "להרגעת השטח", ולהפקיע סמכויות והחלטות מידי מפקדים בשטח לטובת מפקדים בכירים יותר.

הרקע להחלטה ולהנחיה הוא ככל הנראה לחץ משמאל, בעקבות קו לוחמני תקיף שמובילים מפקדים בדרגי השטח (מח"ט-מג"ד) אל מול פורעים ערבים ברחבי יהודה ושומרון, ועליה תלולה בכמות ההרוגים בצד של הרשות הפלסטינית, אשר מארגנת ומממנת רבות מההתפרעויות בהן משולבים זריקות בקבוקי תבערה, סלעים ושריפת צמיגים מאסיבית כנגד חיילים ומתיישבים.

בארגון תורת לחימה תוקפים את ההנחיה: "‏אם חיילים, חס וחלילה, יהרגו בגלל החמרה נוספת של הוראות פתיחה באש, עם ישראל יודע כבר עכשיו מה הסיבה: התודעה הכוזבת שחיי האויב יותר חשובים מחיי חיילי צה''ל. חיילינו לא יורים סתם, אלא רק כאשר הם חשים בסכנה. אנו פונים אל הרמטכ"ל: אל תיקח מהם את היכולת להגן על עצמם, גם במצב של ספק''.
צריך להרגיע את המחבלים ולא את החיילים."

בארגון אף מזכירים כי הרמטכ"ל עצמו הנחה את הפצ"ר לבחון את הוראות הפתיחה באש של צה''ל, אשר התבררו במקרים רבים כמחמירות מדי לרעת הלוחמים, אך מאז לא התקבלה תגובה או שינוי מצד הפצ"ר אלוף שרון אפק, אשר נהנה, לדברי הארגון, ממעמד חזק מדי ומגיבוי מערכת המשפט בישראל.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו