תערוכה מרכז בגין
תערוכה מרכז בגין צילום: יחצ

"Make Art Not War" הינה תערוכת ציורים של האמן דוד רויטמן המוצגת לראשונה בארץ והמבטאת את חוויות האמן משירותו הצבאי בדרך יחודית ולא שגרתית . אמנות בעזרתה התמודד האמן עם הזכרונות הקשים מהשירות .

דוד רויטמן למד בצבא איך לירות, אבל בין המטווחים גם מצא זמן לצייר. בפרויקט "עשו אמנות, לא מלחמה" , שיוצג החל מחודש אוגוסט במרכז מורשת בגין בירושלים, הוא החליט לשלב בין השניים – ופיתח שיטה חדשנית לצייר עם נשק חם.

ארבעה חודשים אחרי סיום שירותו הסדיר בצה"ל מצא את עצמו דיוויד רויטמן (כיום בן 42) בצו 8 בלב מחנה הפליטים ג'נין. " אלו היו ימים מתוחים, אחרי סדרת פיגועים בלב ישראל כשבשיאם הפיגוע במלון פארק בנתניה. ישראל החליטה לפעול במלוא הכוח נגד תשתיות הטרור.

רויטמן שירת באותם ימים בגדס"ר בחטיבה 5 שספגה אבדות קשות. על חוויותיו מהשירות הוא מספר: "אין יום שאני לא חושב על אותם אירועים במחנה הפליטים ג'נין. אל אף שעברו כמעט 20 שנה מאז, בשבילי זה כאילו קרה אתמול".

שני עשורים אחרי מבצע חומת מגן, רויטמן הוא איש עסקים מצליח שבבעלותו גם חברת יודאיקה הנושאת את שמו.

עם סיום שירות המילואים של רויטמן, בחיפוש אחר דרך לבטא את הרגשות והרעיונות שלו , מצא דרך משלו להעלות את רעיונותיו וחוויותיו מהשירות הצבאי על קנבס.

רויטמן משתמש בדרך ייחודית , מורכבת וחדשנית של ירי בנשק חם על מכלים עם צבע היוצרים את היצירה על גבי הקנבס.

התערוכה , המוצגת בישראל לראשונה, זכתה להכרה בינלאומית ולפרסום נרחב בערוצי התקשורת השונים בחו"ל.

הדרך בה בחר דוד רויטמן לבטא את רעיוניו מהווה מקום לשיח על השימוש בירי , שבדרך כלל נועד למטרה שלילית ואגרסיבית והפיכתו לדבר חיובי , ליצירת אומנות.

בנוסף, יצירתו מהווה מקום לדיון אקטואלי ועל הדרך בה בחר האומן להתמודד עם הזכרונות, החוויות והמראות הקשים איתם התמודד בשירותו הצבאי.

הכניסה לתערוכה חופשית בשעות הפתיחה של המוזיאון במרכז מורשת בגין.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו