יסכה ויהונתן שומר
יסכה ויהונתן שומר צילום: עצמי

יהונתן ויסכה שומר, זוג מנחים למיניות וזוגיות, מבקשים לקרוא להחזרת הגברים אל הסיפור האינטימי המשותף.

"עם כל החדשנות שיש היום, אחוזים גבוהים מהגברים יבואו לטיפול בגלל האישה", אומרת יסכה "בדיוק במקום הזה נהיה פלונטר. בגלל שיש כזו התפתחות נשית, הקול הגברי חסר, כך שבעצם הזוגיות נהיית לא רלוונטית לצד אחד".

מה הכוונה "זוגיות לא רלוונטית"?

"אחרי דורות של ריצוי נשי שהיה מובנה תרבותית, הזכות של נשים לומר לא לאינטימיות שאינה מדוייקת להן היא גאולה עצומה. אבל כשה"לא" מנותק מהשאלה מה ואיך כן, מבניית כלים לדינמיקה של אינטימיות זוגית, הזכות לומר לא גורמת לאינטימיות להיות לא רלוונטית, לא לגברים אך גם לא לנשים עצמן.

יהונתן מוסף, "אחרי שנים של השתקה, כיום נשים הן המובילות של המהפכה הזוגית והאינטימית, בקליניקות, בסדנאות ובבתים עצמם. זה נפלא, אך חסר. ללא הקול הגברי המבנה הזוגי והאינטימי שנוצר יהיה פחות ופחות רלוונטי- גברים מתבקשים לשתף פעולה עם מודל שלפעמים אינו מדבר את השפה שלהם. אנחנו מחפשים לתת כלים לגילוי שפות שונות ורבות של אהבה, איך לתקשר אינטימיות דווקא במקומות בהם יש פערים".

"אפשר מראש לא להגיע לבעיה פתולוגית".

"זוג אמר לי אתמול אחרי הטיפול שהם רוצים לכתוב ספר שכותרתו 'כל מה שקורה לכולם ואף אחד לא יודע'. יסכה מספרת. "יש מוקשים קבועים שאנחנו נופלים לתוכם וחושבים שאנחנו היחידים. יש לופים שאנחנו נכנסים אליהם בלי לדעת שדרכנו על מוקש- עד שהוא מתפוצץ. כאן נכנס המקום של הלימוד. אפשר לתקשר את המיניות ולהימנע מלהגיע לבעיות פתולוגיות שיכולות להתפתח.

איזו מערכת מייצרת אישה בגוף כשכל הקשר האינטימי עם בעלה הוא חדור מטרה? אני פוגשת נשים שכל הזמן מנסות להגן על עצמן מפני קרבה שהן בעצם רוצות. זה מתסכל מאוד את שני הצדדים. עצם המשימתיות של הפעולה חוסמת את המערכת הטבעית שמבקשת להיווצר. זוג מוצא את עצמו מרוחק ולא רלוונטי אחד לשני והם לא יודעים מה השורש, מאיפה זה התחיל.

כשכל אחד לומד את המערכת הגופנית והרגשית שלו, ששונה מהמערכת של האדם שמולו, הזוג יוכל להבין עד כמה כל אחד מהם עובד אחרת, ולתקשר את זה ביניהם. למשל, המקצבים השונים בחיים ובאינטימיות מכניסים זוגות ללופ של של פספוס. אנחנו שואלים את עצמנו- האם אנחנו מתאימים בכלל? או מחפשים את האשם- למי מאיתנו יש את "הבעיה המינית". ברגע שלומדים איך למתוח את הזמנים, את השהות, אחד לקראת השני, נוצר מרחב של סקרנות שבו אפשר להיות יצירתיים, להיפגש ולהתפתח".

עוד לפני שמגיעים לטיפול, חשוב להם להקדים ולהגיד: "אתה לא הבעיה, את לא הבעיה. הבעיה מתחילה, למשל, כשאנחנו בחופש הגדול ואתה שומע את המתבגרים שלך אוכלים קורנפלקס במטבח, ואת עם הספר של הלימודים פתוח ליד המיטה, ואתה צריך לקום למשמרת עוד ארבע שעות, ופתאום כל החלום הוורוד של אינטימיות נראה מגוחך ולא מתאים. לפעמים בסוף הקורס של הכשרת מנחים למיניות בזוגיות, שואלים אותי- אז מה זה בעצם מיניות? זו השאלה שאני הכי אוהבת ששואלים, במיוחד בסופו של קורס שנתי, כי ברגע שתפיסת המיניות נהיית רחבה ויצירתית יותר, היא מתאפשרת יותר בכל שלבי ומצבי החיים, ולא רק בחלום "ירח דבש".

לפעמים הבעיה היא שמקורות הידע שלנו מייצרים תסכול- מודלים מעוותים, אמיתות של "מה אמור לקרות", הנחות יסוד של תפקוד גופני שאינן מציאותיות, שלא מתחשבות במכלול החיים שמעבר למיניות לבדה.

ולכן, לפני שפלונטר זוגי ואינטימי נהיה סבוך מידי אנחנו מזמינים זוגות ללמוד אינטימיות על כל רבדיה.

אנחנו עדים לזוגות שמתחילים את חייהם בתודעה של סקרנות, התפתחות ולמידה- כבר היו אצלנו כמה זוגות שהגיע אפילו בתוך שבוע השבע ברכות לסדנאות, כדי להשקיע בעיקר, בבניית יסודות האינטימיות שלהם.

כחלק מתנועה מבורכת זו הצטרפות ל"פרויקט 2 בריבוע" לזוגות צעירים מבקש לעודד ולפתח את התנועה של הנגשה של כלים מעשיים לבניית יסודות.

אז מה עושים עם הפער?

יסכה: "אנחנו זקוקים לשני הקצוות כדי לייצר מפגש אמיתי. להורמונים של שני הקצוות, לקול של שני הקצוות, לקצב של שני הקצוות. זו קריאה לשני בני הזוג: שימו דגש על הדינמיקה. גברים- הרצונות שלכם חשובים, בואו ללמוד לתווך אותם. לרצף של ייצור הטסטוסטרון הגברי יש תפקיד במערכת יחסים ארוכת תווך, שאינה מיועדת להסתיים תוך זמן קצר אלא להבנות לאורך השנים ולשמור על התשוקה. ההשתנות המתמדת של ההורמונים הנשיים מזמנת שפות חדשות שעוד לא דוברו".

"הכשרת מנחים למיניות בריאה בזוגיות" של "כלים שלובים" בשיתוף עם היחידה לפיתוח מקצועי אוניברסיטת בר אילן, היא תוכנית ששמה דגש על מיניות בזוגיות ארוכת טווח. זוהי הכשרה מקצועית שהיא גם שליחות וגם מסע אישי מרתק.


*****

מיד אחרי החגים תתחיל סדרת השיעורים החדשה של הזוג יהונתן ויסכה שומר, במסגרת פרויקט בריבוע - מיזם חדשני מבית פרויקט 252 - להדרכת זוגות נשואים על זוגיות נכונה, כלכלת הבית, מימוש עצמי ועוד...

הירשמו כאן עכשיו וקבלו ישירות לתיבת המייל את העדכונים החמים. כך תוכלו לדעת לפני כולם על הדרכות מיוחדות ועל פעילות של פרויקט בריבוע.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו