הדמיית הנגשת מערת המכפלה
הדמיית הנגשת מערת המכפלהצילום: דוברות

פרסום ראשון: שר התיירות יואל רוזבוזוב הורה היום (רביעי) למשרדו לבטל את הדרישה להקפאת העבודות להנגשה ושיפוץ מערת המכפלה.

כזכור, למרות שהעבודות להנגשת מערת המכפלה כבר החלו השבוע, משרד התיירות ביקש לפתע להקפיא את עבודות ההנגשה והשיפוץ.

לטענת משרד התיירות, העבודות בשטח מתמקדות רק בסוגיית ההנגשה בשעה שיש לנצל את העבודות בשטח בכדי להפוך את האתר למותאם יותר גם בפן התיירותי.

אולם, בעקבות הפרסום בערוץ 7 ולחץ שהפעילו שרים בממשלה, שר התיירות רזבוזוב קבע כי פרויקט הנגשת מערת המכפלה יצא אל הפועל כמתוכנן – כאשר הוא כולל שיפוץ ושיפור המקום מבחינה חזותית, מלבד עבודות ההנגשה.

משרד התיירות הינו המשקיע העיקרי בפרויקט הנגשת מערת המכפלה, זאת משום הפוטנציאל התיירותי הגדול במקום הקדוש ליהודים ולמוסלמים.

השר רזבוזוב סיכם עם שרת הפנים איילת שקד, שבמידה והכסף שהושקע לא יספיק לשיפוץ ושיפור חזות המקום כך שיהווה מוקד תיירותי שניתן להתגאות בו, יתווסף לפרויקט תקציב נוסף אשר יגיע ממשרדי הממשלה הנוספים.

שר התיירות, יואל רזבוזוב אמר: "פרויקט הנגשת מערכת המכפלה הוא הזדמנות להפוך את המקום הקדוש, וההיסטורי הזה למוקד תיירותי משמעותי בארץ הנפלאה והיפה שלנו. אך לא אתפשר על פחות ממצוין. לא אתן ידי להוצאת כספי ציבור שלא תמקסם את ערכו. לכן אני מודה לשרת הפנים איילת שקד שהבינה שהפרויקט חייב לממש את מלוא הפוטנציאל, שאפשרה את המשכו והסכימה שבמידה והתקציב לא יספיק, יצטרפו משרדי ממשלה להפיכת המקום למוקד תיירותי משמעותי".

ח"כ קטי שטרית (הליכוד), ממובילות המאבק להנגשת מערת המכפלה, מסרה: "מערת המכפלה היא צעד הומניטרי ובעל חשיבות היסטורית לאלפי מתפללים בעלי מוגבלויות שנבצרת מהם גישה למערת המכפלה בהיעדר גישה מותאמת לצרכיהם. משכתי את פנייתי מאתמול לשר התיירות ושר הביטחון
ואני מקווה שהפעם באמת יתנו למלאכה להסתיים ללא עיכובים נוספים. חיכינו כבר יותר מדי שנים".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני שמח שהנגשת המערה תמשיך כמתוכנן. אני מודה לשרת הפנים איילת שקד שהבטיחה להוסיף תקציב לשיפור המקום. מדובר במבנה העתיק ביותר בעולם המשמש לאורך כל השנים את ייעודו המקורי בית תפילה לכל העמים. נמשיך לפעול שהמקום יראה מכובד ונגיש כמו שמגיע לאתר כה קדוש ומכובד".