הרבנית דר מיכל טיקוצ'ינסקי
הרבנית דר מיכל טיקוצ'ינסקי צילום: מכללת הרצוג

אחת מן הבשורות החשובות בדורנו היא קיומן של תכניות הלכה מתקדמות לנשים שחפצות להעמיק את הידע ההלכתי לצד כישורי הוראת ההלכה שלהן.

אולם בתחומי חידוש ההלכה, הכתיבה – היא כלי משמעותי ביותר ומהווה חלק בלתי נפרד מהחדשנות ההלכתית.

כדי לעודד כתיבה הלכתית על ידי נשים, ובשביל להעניק להן מקום בטוח וטוב לעשות זאת, ראתה לנכון הרבנית ד"ר מיכל טיקוצ'ינסקי לפתוח את תכנית הכתיבה ההלכתית במכללה האקדמית הרצוג.

"כניסתן של נשים לעולם ההלכה וללמידה של כל תחומי ההלכה היא כבר עובדה קיימת ונשים רבות הפכו כתובת לשאלות הלכתיות מגוונות. נשים אלו מתמודדות עם השאלות המגיעות אליהן בכלים המקובלים של פסיקה הלכתית מסורתית ומתוך ידע נרחב ומקיף".

"יחד עם זאת, קולן של נשים פוסקות הלכה הוא ייחודי ושונה, והן משמיעות קול מרענן ובולטות בייחודן על רקע השיח ההלכתי המקובל. הן משלבות בפסיקתן היכרות מעמיקה עם מורכבות החיים, ואת תשומת הלב לרגישויות. השפה הזו נמסרת בין שואלת למשיבה ואין לה ביטוי בשיח ההלכתי הכללי" מסבירה הרבנית מיכל את הצורך שעלה מהשטח בנושא.

לפרטים והרשמה לחצו כאן

"מטרת תכנית הכתיבה אצלנו בהרצוג, היא לעודד נשים ידעניות אלו לפרסום הכתיבה שלהן. התכנית מסייעת להן בשני מישורים. במישור הראשון היא מעניקה כלים לכתיבה. לצורך כך ניתן שיעור קבוע על ידי ד”ר חיותה דויטש מומחית בתחומה, סופרת, ועורכת. ובמישור השני, הכותבת מקבלת קבוצה תומכת המהווה מרחב ביתי נוח לפרוס בו את כיווני המחשבה לכתיבה, להציג בפניה את פירות הלימוד ולהיות מוזנת מסיעור המוחות המשותף".

במהלך השנה משתתפת הכותבת בשיעורים על ידי הרבנית ד”ר מיכל טיקוצ’ינסקי שעוסקים במחשבה הלכתית ובשאלות מטא-הלכתיות.

"תכנית הכתיבה מיועדת לנשים שכבר למדו בתכניות הלכה ויש להן ידע הלכתי. לרוב יהיה מדובר על שלבים מתקדמים לנשים שמצויות בעולם הלימוד ומעוניינות לעלות מדרגה, להשלים את הכתפיים שאין להן. זה תהליך שקרה בציבור שלנו מהשטח. נשים תפסו עמדות של מלמדות גמרא, ר"מיות, רבניות, מוסרות שיעורים. ובעקבות העמדה הזו- תלמידות שלהן התחילו לפנות אליהן בשאלות הלכה מתוך תחושה שאם הן הדמות הרוחנית שלהן- ודאי שהן גם יכולות לתת להן מענה הלכתי. ניצני המהפכה של תכניות ההלכה המכינות נשים למבחני הרבנות ניטעו כבר לפני 15 שנה.

הבוגרות של התכניות הללו נשאלות כיום שאלות רבות. יש לי קשר עם הבוגרות של התכנית.

השיח ההלכתי המיוחד לא מספיק מוכר בשיח הרבני ולכן נשים פחות משפיעות על השיח של פסיקת ההלכה. הדרך המשמעותית ביותר להשמיע את הקול הזה הוא דרך הכתיבה כי הכתיבה נגישה לכולם. כמי שכותבת בעצמי, אני רואה איך אנשים מגיבים על כל פסיקה שלי יש ביקורות ותגובות.

החשש מביקורת הוא אחד החסמים הרציניים לכתיבה. כמובן שגם של גברים אבל אצל נשים יש גם ככה קושי מובנה. המניעה השניה היא שלא יודעים לכתוב.

בתכנית אנחנו רוצות לתת לנשים כלים לכתוב ומצד שני לתת להן את התמיכה שהן זקוקות לה. גם במובן של להעביר את הדברים תחת עיניים שהן סומכות עליהן. וגם מצד התמיכה והמשוב.

בקרוב יצא ספר חידושים הלכתיים ראשון שהוא תוצרת של בוגרות התכנית שלנו. ד"ר חיותה דויטש היא העורכת. כל הכותבות בספר זה הן נשים שסיימו את לימודיהן בתכנית וכעת משלימות את עבודות הכתיבה שלהן. בוגרות מהחמש ושש השנים האחרונות. העריכה נשית מאחר ולכתחילה היא פונה לקהל נשי.

אחת מהכותבות הללו ומי שסיימה את לימודיה בתכנית הכתיבה, היא הרבנית שירה ספיר. (38, נשואה +6)

"אני מגיעה משני עולמות תוכן שהביאו אותי לתכנית. למדתי אצל הרבנית מיכל לפני 11 שנה ואני תמיד שמחה להזדמנות ללמוד אצלה. זה בעצם התירוץ הלא רשמי להשתתפותי.

העולם הראשון ממנו אני מגיעה הוא עולם הגיור- אני עובדת בתחום הגיור ומתפתחת בתחום הזה. במקביל אני לומדת במחלקה לתלמוד בבר אילן לתואר שני ומקווה להתקדם לתזה ודוקטורט.

עולם התוכן השני שלי- הוא תכנית המנהיגות ההלכתית במדרשת לינדנבאום אותה סיימתי לפני שנה במהלכה בעיקר למדתי.

אני סבורה שהכתיבה היא פיתוח מיומנות הכרחי שמסייע להעמקה והתפתחות. החשיבות של כתיבה הלכתית לנשים בעיניי היא אדירה. ניסיתי לערוך לאחרונה מחקר קטן על אדם עליו הרציתי- הרב יעקב מאיר זצ"ל שהיה רבה הספרדי של ישראל במקביל לרב קוק זצ"ל. כל כתביו של הרב מאיר עלו באש בשריפה גדולה. ניסיתי להתחקות אחריו ולא מצאתי פשוט כלום. זה גרם לי להבין עד כמה כתיבה הלכתית היא משמעותית. היא החותמת שפוסק הלכה מותיר אחריו בעולם.

חיכיתי בקוצר רוח להצטרף לתכנית כדי להגיע לרמה של כתיבה הלכתית ברמה גבוהה. הקבוצה והשיח בקבוצה, ההערות ההדדיות הם משמעותיים מאוד. הדד ליינים שדוחקים אותי לפינה- כל אלו מייטיבים איתי מאוד. כיוון שאני אשה שבטבעיות אומרת לעצמה – 'אני אכתוב מחר.. אני אכתוב מחר...'

במהלך לימודיי ניהלתי את הקמת התשתיות של 'משיבת נפש' אתר השו"ת של ארגון 'בית הלל' שבמסגרתו נשות הלכה רבות נותנות מענה הלכתי. בשנה הבאה אני כבר מקווה להצליח לכתוב מאמר שלם לבד. לכתוב מאמר תורני מבחינתי זה חלק מההתפתחות האישית שלי.

תלמידה נוספת בתכנית היא הרבנית שרה סגל-כץ, בוגרת המחזור הראשון של התכנית, ומייסדת מרכז גלויה המעניק הדרכה לכלות ולזוגות במפגש ההלכה וחיי המיניות. הרבנית שרה גם הקימה את המגזין האינטרנטי 'גלויה' - אתר המרחיב את פעילות המרכז ומכיל מאות מאמרים בנושאי זוגיות, הלכה ומיניות. "האתר בן שנה וחצי והאומץ לומר ולכתוב את הדברים קשור קשר ישיר בתכנית בה למדתי" היא אומרת.

"אני סבורה שהתורה מונחת בקרן זווית ויש ליטול אותה. האומץ הגיע מהרבנית ד״ר מיכל ואני חייבת לה תודה גדולה על הליווי לאורך השנים. אני כבר שנים מרצה בנושאים הלכתיים שונים וכן בענייני זוגיות ומיניות. אני גם מלמדת בבתי מדרש שונים המשלבים לימוד, כתיבה יוצרת".

"הרבנית ד״ר מיכל היתה הרבנית הראשונה שלי בבית מורשה-תכנית שעברה לימים למגדל עוז. ואצלה גם למדתי גמרא בעיון. תכנית הכתיבה מסייעת לנשים שמבקשות להפוך את עולם התורה לעיסוק ראשי ומהותי. כשאני כאשה מורת הלכה- משתמשת בכלים שיש לי, הנשענים על שרשרת הפסיקה לאורך הדורות, זו הרמה הכי גבוהה שיש בעולם ההלכה. תכנית הכתיבה ההלכתית באה לתת מענה לצורך שנכתוב משהו שיש מאחוריו כתפיים. אין בית מדרש בלא חידוש, והיכולת להעיז, לכתוב ולחדש נבנית בתכנית הזו בצורה מיטבית.

פירות שיצאו עד כה בתכנית של הכותבות השונות הינם מאמרים בנושאי נידה, זוגיות של זוגות מעורבים (דתיים חילוניים), אבלות, שאלות אתיות הקשורות בעולם ההלכה ועוד.

כמי שמשמשת גם כמורת הלכה מזה שבע שנים, ומשיבה בתחומים הלכתיים שונים, מטבע הדברים רוב השאלות המגיעות אליי הן בנושאי אישות ונידה. המאמר שאני עמלה עליו כעת ושעתיד לראות אור בספרנו הצפוי לצאת לאור, מבקש להפגיש בין השפה ההלכתית בתחום לבין האופן בו נשים מדווחות על עצמן – תוך שימוש בכלים מעולם הרפואה בשילוב פרספקטיבות מגדריות ואני עמלה על מאמרים עיוניים-הלכתיים נוספים.

לפרטים והרשמה לחצו כאן

Additionally, paste this code immediately after the opening tag:
whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7