קברו של רון קוקיא הי"ד
קברו של רון קוקיא הי"ד צילום: שי רוזנגרטן

בית המשפט המחוזי בבאר־שבע החליט לפסול את הודאתו של זאהי אבו־ג'ודה, הנאשם בסיוע לאחיו חאלד שרצח את החייל רון קוקיא ב–2017 ובניסיונות רצח נוספים. כך דיווח כתב "הארץ" אלמוג בן זיקרי.

אבו־ג'ודה אמר כי בחקירותיו בשב"כ, שבהן נאסר עליו להיפגש עם עורך דין, הגיע אליו מדובב שטען כי הוא בקשר עם בני משפחתו ועם סנגורו. המדובב אמר לו כי סנגורו הגיע לעסקה עם החוקרים, ולפיה ישוחרר ממעצר אם יתאים את גרסתו לגרסת אחיו ויספר על כך פרטים שיתאמו מראש.

השופטים קיבלו את גרסת אבו־ג'ודה, אף שציינו כי עדותו בבית המשפט אינה מהימנה, והמשפט בעניינו יימשך בלי ההודאות שמסר לאחר המפגש עם המדובב.

כזכור, שני אחים מהפזורה הבדואית הואשמו ברצח החייל רון קוקיא הי"ד שהתרחש בערד בנובמבר 2017. אחד מהם הואשם שרצח בפועל ואחיו זאהי אבו־ג'ודה הואשם יחד איתו שבמשך שש פעמים הם יצאו "לצוד" חיילים ובפעם השביעית רצחו את קוקיא. אחד מהם רצח בפועל - והשני סייע לאחר מעשה. האח שרצח בפועל הודה, הורשע ונגזרו עליו מאסר עולם ועוד 20 שנה. אחיו הצעיר הואשם רק בשש הניסיונות ל"צוד" חיילים ובסיוע לאחר מעשה.

בועז קוקיא, אביו של רון הי"ד שנרצח בפיגוע, הגיב להחלטת בית המשפט לבטל את הודאת הנאשם: ''אנו מאוכזבים מהחלטת השופטים בהליך הזוטא, שקיבלו טענה אחת מתוך מכלול הטענות השקריות של המחבל וסנגוריו. הוא טען שלא אכל והתקלח שבוע, שעונה בחקירתו, שהמציאו דוחות חקירה ועוד. הטענות המגוחכות האלו שהעלו הסנגורים נדחו ע''י השופטים, תוך דגש שעדותו של המחבל אינה אמינה.

''הטענה האחת של הסנגורים שקבלו השופטים ,שאם יודה באשמה אז ישוחרר, אינה סבירה ונובעת מהלכה, שאם המדינה לא סותרת טענה זו אז יש לקבלה. בגלל חיסיון החקירה זה לא התאפשר. אנו כמובן רואים סנגורים ציבוריים המושכים את ההליכים מטעמים זרים של שכר על חשבון קופת המדינה ומבזבזים זמן שיפוטי יקר''.

בועז קוקיא הוסיף כי ''בכול מקרה, כפי שהגיבה הפרקליטות להחלטה, הראיות לניסיונות הרצח בסיורים המוקדמים המשותפים לשני האחים ברורים, והשיתוף פעולה בהסתרת הנשק אחרי הרצח היה על ידי שניהם. לפיכך ברור שזהאי היה שותף מלא לפיגוע. הרי איזו סיבה יש למחבל הרוצח להפליל את אחיו''.

''אנו מקווים כי המחבל יורשע בניסיון הרצח ויישפט למאסר ממושך. אנו המשפחה והמכרים נמשיך ונגיע ונמלא את אולמות הדיונים, כדי לראות שנעשה צדק בענישה קשה, עם מסר ברור למחבלים בכלל וישראלים בפרט. זה כולל את משפטו של האב על הלנת שב''חית, עבירה עם סיכון בטחוני שהתממש בגרוע ביותר עם רצח רון. על הציבור להבהיר לבתי המשפט כי אין להקל בהרשעה ובענישה. המשילות והבטחון האישי במדינה מושפעים גם על ידי בתי המשפט''.

תגובת הפרקליטות: ''הפרקליטות סבורה כי גם בלא אימרותיו של הנאשם שנפסלו, יש די ראיות לביסוס הרשעתו, ובכללן עדותו המפלילה של שותפו והקלטות שיחות בין השניים. התיק ממשיך להתנהל''.

תגובת השב"כ: "לומדים את פסק הדין".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו