מתוך הכתבה
מתוך הכתבה צילום מסך מתוך הכתבה. חדשות 13

בפריים טיים של ערוץ 13 התרחשה אתמול היסטוריה, אריאלה שטרנבך, כתבת החרדים של הערוץ, הצליחה להשיג ראיון בלעדי עם אשתו של האדמו"ר הקודם מסדיגורה ואמו של האדמו"ר הנוכחי, ואולי, אולי אפילו של שניים מהם.

למה שניים מהם? למי שמשום מה לא עוקב אחרי הגרסה החרדית של משחקי הכס, הפרשה שמסעירה את העולם החסידי נוגעת לעניין הירושה בסדיגורה ומתמקדת בשאלה מי מהבנים יזכה לשבת על כס אביו ולהפוך לאדמו"ר מסדיגורה: האם יהיה זה הבן הבכור מש"י או הבן הצעיר שייעלה ששמו נכתב בצוואה כממשיך.

את הסקירה המלאה של העניין אפשר למצוא בכתבה המצורפת כך שאני אוותר על הפרטים הטכניים ואדלג ישר לשאלה המהותית, מי הקרבן פה בסיפור? וכאן תהיה התשובה, אליבא דחדשות 13, הרבנית כמובן.

הרי כתבות בטלוויזיה לא באו לתת לנו סקירה היסטורית, בשביל זה יש נשיונל גיאוגרפיק וטלוויזיה חינוכית, כתבות בטלוויזיה באו לדבר אל הרגש שלנו, להפעיל אותנו. ובשביל זה צריך קורבן, דמות מסכנה שנוכל להזדהות איתה, ובשביל זה צריך אשמים, כאלו שקל וכיף לשנוא.

אני לא מתיימר להיות בקיא בפרטי פרשת סדיגורה, אבל כל הרכיבים כאן נופלים יותר מדי בקלות לסטריאוטיפים של כתבה אמוציונלית שכזו. יש כאן את האשה המסכנה, האלמנה, שבנה מתנכר אליה, ויש את הגברים, החרדים, הרעים, שמנסים להעיף את האלמנה מביתה. אפילו בשטיסל/שבאבניקים סצנה כזו לא הייתה עוברת, קלישאתית מדי.

אני לא מזלזל בסבלה של הרבנית, ממש לא, אבל בסוף צריך לזכור שיש פה אישה חזקה ועצמאית שבחרה באופן מודע לצאת נגד צוואה שבעלה הותיר. זו לא התנכלות או שנאה על רקע אישי, אלא ויכוח משפטי-ציבורי שהסלים וגלש לאישי.

בנוסף, כפי שאריאלה הזכירה בחצי משפט, מדובר בבתו של אחד המליארדרים הגדולים ביותר בבריטניה שברשותה נכסים רבים בארץ ובחו"ל, לא בדיוק הטייפקאסט הקלאסי של האלמנה המסכנה. הבן שייעלה, אגב, נושל מההון הזה בעקבות הפרשה. אל תדאגו לו, חסידות סדיגורה מספיק עשירה גם בלי הכסף של הרבנית, ועדיין, חוסר ההתייחסות לגב הכלכלי האיתן של הרבנית מעורר תמיהה קלה.

תמיהה חמורה יותר מעוררת חוסר ההתייחסות לאיומים על חייה אותם סופגת הרבנית, או כך לפחות מצהירה הכותרת הדרסטית "הרבנית שהפרה את צוואת בעלה וסופגת איומים על חייה – מדברת". צפיתי בכתבה פעם אחת, צפיתי בה פעם שנייה, ועדיין לא מצאתי בדל התייחסות לאיומי מוות.

המעשים שמתוארים ומתועדים בכתבה אכן לא מביעים נחמדות רבה מצד החסידים ואולי אף גובלים באקט פלילי, אך הם עדיין רחוקים מאוד מאיום במוות. במידה ויש בידי חדשות 13 הוכחות מפורשות לאיומים במוות – שיתכבדו ויביאו אותם, או יסבירו מדוע הם אינם עושים את זה.

להזכיר איומי מוות בחצי משפט מבלי שהמרואיין עצמו מזכיר אותם ומבלי להביא הוכחות בעיקר מעלה תהיות על מהימנות המקור, והבחירה לשים אותם בכותרת כבר גובלת בחיפוש רייטינג ופופוליזם שמטיל כתם על חסידות שלמה בישראל.

ועדיין, אחרי כל ההסתייגויות, ומעבר לתוכן הדברים, מדובר בהישג מרשים שכן חרדים כידוע ממעטים להתראיין, בטח ובטח כשמדובר בנשים חרדיות. לכן, ההצלחה של שטרנבך לגרום לרבנית שנמצאת במוקד הפרשה שמסעירה את החצרות החסידיות בשנה האחרונה לדבר על כך היא חסרת תקדים, ויכולה להוות סדק בגדר התקשורתית הבצורה שהקהילות החרדיות כל כך מתאמצות לשמר. ימים יגידו..

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו