האלוף יהודה פוקס בטקס, לצד הרמטכ"ל והאלוף ידעי
האלוף יהודה פוקס בטקס, לצד הרמטכ"ל והאלוף ידעי צילום: דובר צה"ל

במפקדת פיקוד המרכז במחנה 'נחמיה' נערך הערב (רביעי) טקס חילופי מפקד פיקוד המרכז.

האלוף יהודה פוקס נכנס לתפקיד והוא יחליף את האלוף תמיר ידעי שסיים שנת כהונה ומונה כמפקד זרוע היבשה.

הרמטכ"ל אביב כוכבי דיבר באירוע על חשיבות ההתמודדות הנכונה עם סביבת העבודה הייחודית ביהודה ושומרון. "אנו פועלים יחד כצבא אחד, ואנו חייבים לפעול יחד על פי אותן אמות מוסר, בכל זמן ובכל מבצע, באימון או בבט"ש במבצע או במלחמה. אתם פועלים בסביבה צפופה ומחוספסת, רווית חיכוך ואיומים, ופעמים רבות לא ברור מי אויב ומי תמים. זו סביבה בוגדנית ואלימה שתמיד זרועה בדילמות".

כוכבי קרא ללוחמים להפעיל את שיקול דעתם. "תפקידנו הוא להתמודד עם הדילמות ולשלב בין ביצוע המשימה, לאבטחת כוחותינו ולאי פגיעה בחפים מפשע. לעיתים זה מורכב ביותר, אני מבין את המורכבות, מנחה אתכם להתמודד איתה, ומגבה אתכם. נגבה אתכם שתנהגו לפי התורה המקצועית, אבל נבקר באופן נוקב שלא תעשו כך, נגבה אתכם שתפעלו לפי ההוראות אבל לא נקבל חריגה. נגבה אתכם כשתפעילו שיקול דעת גם אם יהיו שגיאות אבל לא נקבל קלות דעת. דרך זו, של משימתיות המשלבת מוסריות היא דרכנו, והיא מוטמעת על ידי מפקדים ראויים, מקצועיים וערכיים. כאלה הם המפקדים שמתחלפים היום".

הוא פנה למפקד היוצא של פיקוד מרכז ואמר, "תמיר, אתה עומד כאן בסיומה של שנה מלאת אתגרים ומורכבויות, שנה שבה הובלת את הפיקוד בהתמודדות מול פיגועים והפרות סדר. עם פרוץ המהומות האחרונות במזרח ירושלים והקרנתן על איו״ש שהפכה לאלימה ביותר, הנהגת מדיניות ופעילות נבונה ומאוזנת, שידעה לשלב בין ריסון האלימות הפרועה לגישה מקצועית וערכית. זו תקופה שהייתה יכולה להסתיים עם הרבה יותר אירועי טרור קשים, כמו גם עם הרוגים הרבה יותר בצד הפלסטיני. כאמור, מי שלא היה שם לעולם לא יבין, מי שהיה, כמוני, כמו רבים אחרים יבין ויעריך. הנסיון המבצעי העשיר שצברת ויכולותיך האישיות הן שהובילו אותי להציב אותך בראש זרוע היבשה, אשר צריכה להיות מונהגת ע״י קצין עם ניסיון, ותק ויכולות כמו שלך".

כוכבי המשיך ופנה לאלוף יהודה פוקס. "יהודה, אתה קצין מוכשר, עם ניסיון מבצעי רב, שמכיר את הגזרה עוד מימיך כמג"ד וכמח"ט. אתה מפקד מקצועי עם סטנדרטים גבוהים ואנו מפקידים בידיך פיקוד רגיש בתקופה רגישה. אני משוכנע שניסיונך העשיר וחוכמת הפיקוד שלך יובילו אותך להנהיג את הזירה תוך שילוב נכון בין נחישות מבצעית לערכים".

האלוף תמיר ידעי אמר כי "חבל הארץ הזה בצד ההיסטוריה הענפה הינו תמיד גם חידת ההווה. ההווה כשמו, מתהווה כל הזמן ומאתגר אותנו בחידת הפענוח. הוא מכיל בה בעת סתירות ומתחים, אינטרסים שונים, התחברויות והפרדויות. ברוב הסוגיות ינסה כל צד להוכיח את צדקתו, ולעולם - מול כל החלטה - יוותרו צודקים שאינם מסופקים".

"גיבשנו אסטרטגיה שתכליתה שימור היציבות הבטחונית, שמירה על האינטרסים הביטחוניים של מדינת ישראל ויצירת מרקם חיים טוב יותר עבור שתי האוכלוסיות. דבר אחד ליווה אותנו כל הדרך – לעולם לא להניח כמובן מאליו שאנו צודקים. להחזיק את הספק, את המוטרדות התמידית ולהעדיף תמיד עבודה קשה על פני תחושת שביעות רצון עצמית. ביקשנו ממקומנו הצנוע והמקצועי להמיר חרדות בתקוות ולהשמיע לחישה במקום בו נחרב הבית. פוקס, מזה חודשים ארוכים שאתה מתכונן לתפקיד במסירות ורצינות ראויים להערכה. אין לי ספק בכישוריך, ביכולת המקצועית, בניסיון המבצעי, באישיותך כבן אדם וכמפקד. אם יש בעברך כדי להעיד על העתיד, אז אני סמוך ובטוח כי פיקוד המרכז יכול להתגאות על כך שאתה הוא מפקדו", הוסיף ידעי.

המפקד הנכנס, האלוף יהודה פוקס, ציין כי המעמד מרגש אותו. "בהתרגשות רבה ובתחושת אחריות כבדה, אני שב היום כאלוף הפיקוד, אל הבית שהיה עבורי כל חיי, ובכל שנות שירותי, ירושלים ופיקוד המרכז. אני מתחייב לעשות כל שנדרש על מנת לממש את המשימה אשר הוטלה עלי ועל קציניי וחייליי - להגן על תושבי האזור, לגדוע את יד הטרור ומחולליו ולהבטיח שגרת חיים טובה ומשגשגת לתושבי האזור כולם. אני מתחייב להוביל פיקוד יוזם, חוקר, מחדש, שאינו חושש לשנות ולהתאים את התפיסות המבצעיות והפקודות המנחות אותנו, אל מול המציאות המתהווה. המניפים מולנו חרבם, יפגשו ללא היסוס כוחות מיומנים וקטלניים הנכונים לנקוט ביד קשה מאוד על כל המאיים על מציאות החיים שעל קיומה אנו אמונים".

למפקד היוצא אמר, "תמיר, הפיקוד שאתה מוסר לי חזק מתמיד. יצרת מסד ידע מבצעי תשתיתי רחב ועמוק דרכו למדתי את האתגרים האזוריים ואליו אשוב בכל מורכבות בהמשך. אני מבקש להודות לך במיוחד על חפיפה אמיתית ושקופה מתוך רעות-לוחמים, חברות ודאגה כנה לפיקוד ולכוחות הפועלים בו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו