גרג רומן
גרג רומן צילום: פורום המזרח התיכון

מרכיב חיוני בהשגת ניצחון על אויב הוא לגרום לו להבין שיש לו יותר מה להרוויח אם יניח את נשקו. 

במשך שנים רבות מדינת ישראל ניסתה לפעול בגישת "המקל והגזר" מול פלסטינים חמאס בפרט. זה לא היה מספיק אפקטיבי, כי זה לא היה מספיק עקבי. 

לעתים קרובות מדי, ישראל הגיבה לתוקפנות עם גזר בתקווה שהאויב יתרצה ויתרכך. רבים במערכת הביטחון גרסו במשך שנים כי החמרת צעדים רק תעורר עוד אלימות בגלל ש"אין להם מה להפסיד". גישה זו באה לידי הביטוי במזוודות מזומנים מקטאר, בהמשך שחרור כל כספי המסים שישראל גובה עבור הרשות הפלסטינית, בהגדלת מרחב הדיג, בהתרת הכנסת חומרי בניין לעזה ועוד. 

ובפועל, לעתים קרובות מדי, ההיפך היה הנכון – הצעדים הללו רק הגבירו את האלימות ואת הלחץ. הרי אם הלחץ והאלימות מביאים תוצאות, הדבר ההגיוני ביותר הוא להגבירו כדי לקבל תוצאות טובות יותר. 

גם כאשר היה בעבר רצון פוליטי לשנות את הגישה הזו, זה לא התפתח. 

בשנת 2016 הצהיר שר הביטחון אביגדור ליברמן על מדיניות "המקל והגזר" מול הפלסטינים - ענישה מחמירה יותר מול משפחות ויישובים מהם יוצאים מחבלים והטבות כלכליות לאזורים שלא יצא מהם טרור. 

"ניישם מדיניות דיפרנציאלית ביהודה ושומרון", הסביר אז שר הביטחון ליברמן. "מטרתה היא להעניק הטבות למי שחפץ בדו קיום איתנו ולהקשות עלהחיים עבור אלה המבקשים לפגוע ביהודים. כל מי שמוכן לדו קיום ישגשג, ואילו מי שיבחר בטרור יפסיד".

לצערנו הדבר לא התקדם. בגלל מאבקים פוליטיים בתוך הממשלה, בגלל הרצון של מערכת הביטחון להוריד את הלהבות בכל מחיר.

לאחרונה נראה כי הממשלה החדשה בראשות נפתלי בנט עשויה לשנות את חוקי המשחק. גם ניכר שיתוף פעולה רב יותר בממשלה הנוכחית מאשר הקודמת וגם המטכ"ל הנוכחי נחוש יותר לנצח. 

בשבועות האחרונים חזרו בלוני התבערה לשרוף שדות בעוטף עזה. בתגובה, ישראל הגבלה את אזור הדיג של רצועת עזה פי שניים, מ -12 מייל ימי לשישה, שהיו עד 15 מייל ימי לפני מבצע שומר החומות.

חמאס איים להגביר את האלימות אם לא יוסרו המגבלות, אך ממשלת ישראל לא נרתעה ובמקום הגברת האלימות, בלוני התבערה חדלו.

לאחר מספר ימים הסתיימה ההגבלה, ואזור הדיג הקודם הוחזר במלואו.

"לאחר הערכה ביטחונית ובאישור הדרג המדיני, הוחלט להרחיב את אזור הדיג ברצועת עזה משישה ל -12 קילומטרים ימיים", אמר מתאם פעולות צה"ל בשטחים. הוא הוסיף אם יימשך השקט, ממשלת ישראל תוסיף להקל על תושבי עזה. 

זה נראה צעד קטן ואולי חד פעמי. אך יש לקוות כי מדובר בשינוי מדיניות. 

"ישראל מעוניינת ברוגע ואין לה אינטרס לפגוע בתושבי עזה, אך אלימות ... תתקבל בתגובה עזה", אמר ראש הממשלה בנט בישיבת הממשלה האחרונה.

חשוב להסביר את המדיניות לציבור, בישראל ובעולם, ובעיקר לפלסטינים, הן לחמאס בעזה והן לרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון.

ובעיקר, יש צורך להיות עקבי, ולהעביר מסר ברור לפלסטינים שהם משלמים מחיר כבד כל פעם כשהם פוגעים בישראל. 

המנהיגות הפלסטינית והציבור הפלסטיני כולו חייב להבין שהם עומדים להפסיד מלחימה יותר מאשר להרוויח. הציבור חייב לראות את המנהיגות של ארגוני הטרור סובלים מהמשך האלימות כלפי ישראל.

זו הדרך לניצחון. איטית יותר, אך בטוחה. זה יכול להביא לסיום העימות ולדו קיום בטוח ומשגשג. 

גרג רומן הוא מנכ"ל פורום המזרח התיכון המוביל את פרויקט הניצחון הישראלי.