הפרסומות הגיעו גם לחלל
הפרסומות הגיעו גם לחלל צילום: iStock

האם בקרוב נתחיל לראות פרסומות במקום האחרון שהן עדיין לא קיימות? לווין קטן עתיד לכלול לוח מודעות שיאפשר לכל אדם על כדור הארץ לפרסם פרסומות בחלל.

חברת ספייס-אקס בבעלות אילון מאסק בשיתוף עם חברת הסטארט-אפ הקנדית Geometric Energy Corp עתידים משנה הבאה להתחיל לשווק שטחי פרסום בחלל. לפי התכנון, שפורסם בBusiness Insider, לווין הפרסום שנקרא CubeSat (קיצור של "לווין קוביה") ישלח לחלל יחד עם משגר הפאלקון 9 של חברת ספייס-אקס. המשגר, שמיועד להגיע לירח, יתנתק מלווין הפרסום כאשר יגיעו לחלל וישאיר אותו בקרבת כדור הארץ.

למרות שמו של לווין הפרסום, הוא לא יהיה גדול במיוחד וככל הנראה הוא גם לא יראה מכדור הארץ. לפי הדיווחים, הלווין עתיד להיות בגודל של כ10 ס"מ בלבד, ושטחי הפרסום שבו ימכרו לפי מספר הפיקסלים שיהיו לכל פרסומת.

בשביל שיוכלו לראות את הפרסומות, CubeSat יכלול גם מקל סלפי ייחודי שיעביר בשידור חי ליוטיוב את הצילום של לוח הפרסום יחד עם כדור הארץ מאחוריו. הפרסומות ימכרו לכל מי שירצה באופן מקוון, כאשר בעתיד החברה תקבל בתור תשלום גם מטבעות וירטואליים כמו דוג'קוין.

בעבר, צולמו מספר פרסומות בחלל כולל פרסומת ישראלית אחת שצולמה עבור החלב של תנובה, אך עדיין אף גוף לא פרסם מודעות בחלל ועל גבי השמיים של כולנו. החוק הבינלאומי עדיין לא התייחס מפורשות לזכויות על פרסום מחוץ לכדור הארץ, ומעמדם החוקי לא ברור, וייתכן ובגלל זה העדיפו בחברה להישאר עם שטח פרסום מינימלי של 10 ס"מ בלבד.

בעיה נוספת הקיימת בפרסום בחלל נובעת מהתנגדות גופים פרטיים וכן גופים מדעיים מהשתלטות מסחרית על החלל. לפני כשנתיים החלה חברת ספייס-אקס בשליחת עשרות אלפי לווינים שעשויים להביא אינטרנט מהיר לכל רחבי כדור הארץ. התוכנית לוותה בהתנגדות של אסטרונומים רבים שחששו מפני פגיעה בצפייה בכוכבים בשמי הלילה, וכנראה ימנעו מחברות רבות לפרסם בחלל בעתיד.

רוצים עוד? כתבות חדשות כל יום בצעירים בערוץ 7- המקום בשבילכם!

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו