הרב ד"ר יואל בן נון
הרב ד"ר יואל בן נון צילום: חזקי ברוך

במענה לידיד יקר – הרב יואל קטן. (תגובה למאמר: תשובה לרב יואל בן נון)

לדבריך, תמיכה בממשלה ישראלית שמר"צ ומפלגת העבודה שותפות בה (בלי התלות ברע"מ שנציגיכם יכולים לנטרל), זו הפניית עורף חמורה לעקרונות של ציבור דתי וציוני – לפי זה, השותפות ההיסטורית בין המפד"ל לבין מפלגות הפועלים הייתה 'בגידה' ביסודות אמונתנו. בתקופות ההן של שלטון מפא"י, ההתנכלות לציבור העולים הדתי והמסורתי הייתה נוראה פי כמה מכל מה שעולה היום על הדעת, ואני זוכר את הדברים היטב ממבט עיניו של ילד קטן בחיפה 'האדומה' – באמת אגודת ישראל פרשה אז מכל שותפות בממשלה, אבל המפד"ל נאחזה בשיניה בממשלות כדי להציל מה שאפשר להציל – האם רבנים של היום, שתמכו (שוב ושוב) בפיצול פוליטי של הציבור הדתי-לאומי (כעת בין בנט לסמוטריץ), היו תומכים אז במפד"ל או באגודת ישראל?

לדבריך, נפתלי בנט שיקר ורימה את בוחריו. כבר אמרתי לך שאותי הוא לא רימה ולא הטעה, ואני הצבעתי עבורו... אותך הוא 'רימה' אף על פי שלא הצבעת לו, וכנראה לא סמכת עליו מראש – אבל בנימין נתניהו, לדבריך, הוא 'הדבק המאחד' בין הציבור המסורתי-לאומי, הדתי-לאומי והחרדי...

איך אתה יכול לטעון שנתניהו הוא 'דבק מאחד' כאשר הוא זה שדחה והרחיק בבוז אנשים רבים שניסו לעבוד אתו – את יועז הנדל וצבי האוזר, את אביגדור ליברמן, את יאיר לפיד השליך מממשלתו בבושת פנים, את גדעון סער וזאב אלקין הרחיק מהליכוד, בכל מערכות הבחירות האחרונות נלחם דווקא נגד נפתלי בנט ואיילת שקד, וגם הפר את ההסכם שלו עם בני גנץ בצורה מחפירה (ועוד רבים וטובים עזבו את הפוליטיקה בגללו)?

האם שכחת את תמיכת נתניהו בכנסת (מיראת אריק שרון) בהחרבת גוש קטיף ובעקירת אחינו המתיישבים? מעשה שיצחק רבין ז"ל התנגד לו בתוקף, כפי שאמר לי: 'אם לא נהיה בקטיף יהיה שם הטרור של חמאס'!

האם שכחת איך עצר נתניהו את פינוי חאן אל-אחמר (אחרי שבג"ץ אישר לפנות), כהיענות ללחץ של גרמניה, באותו זמן בו נהרסו הבתים שלנו בבית-אל ובעפרה, בעמונה ובנתיב האבות, במצוות בג"ץ?

הנה דווקא בנט כראש ממשלה הצליח למנוע פינוי בכוח של אביתר, והשאיר על הגבעה את דגל ישראל – האם מישהו מכם זוקף זאת לזכותו?

האם שכחת את הקפאת הבנייה ביישובים, ואפילו בגושים, בתחילת ימי נתניהו?

האם שכחת את ההבטחה לריבונות ישראלית על ההתיישבות? נכון הייתה זו תרמית אמריקנית כדי לתת לאמירויות תירוץ יפה מול הפלסטינים, אבל נתניהו הוא שניהל את כל זה מול האמריקנים, ובמקרה הפחות גרוע הוא נכשל בהבנת התרגיל האמריקני.

האם אינך מבין שהפקרת המשילות הישראלית בנגב, כמו הפקרת מרחבים משטחי C ביו"ש, היו גם הם כניעה של נתניהו ללחץ אירופי ואמריקני?

איך אפשר להאשים את ממשלת בנט-לפיד בתמיכה מופגנת בחד-מיניים (המכונים להט"ב בשקר), ולהתעלם משר מוצהר כזה שמינה נתניהו בממשלה בה היו נציגיכם שותפים מלאים?

טרי מעכשיו: אפשר 'להאשים' את בנט שהסכים למכסה של דירות להתיישבות, ואישר אלף דירות לפלסטינים, כדי להשיג הסכמה אמריקנית לבנייה ביישובינו, אבל 2,200 דירות בהתיישבות בהסכמה אמריקנית, ובממשלה בה חברה מר"צ, זה הישג מדהים!

אי אפשר להתעלם מעצירת טרור הבלונים בעוטף עזה, כאשר בנט שינה ממדיניות נתניהו והחליט להגיב בהפצצות חיל האוויר גם על ההצתות.

אי אפשר להתעלם מעצירת הכסף הקטארי מידי חמאס בגלל התעקשות של בנט, ומעבר לתמיכה ישירה במשפחות בעזה, אחרי כניעת חמאס ללחץ המצרי והאמריקני.

ומעל לכל, אי אפשר להתעלם מהכישלון הגדול של נתניהו מול איראן, שהוא הוביל את המאבק נגדה כל השנים מול כל העולם, אבל שגה והשליך את כל יהבנו על טראמפ שנפל בבחירות באמריקה.

למרבה הכאב, גם אי אפשר בלי כותרות הקורונה – נתניהו ניצח את המגפה, ובנט נכשל? – נתניהו ניצח את 3 המוטציות הראשונות אחרי 3 סגרים קשים וכואבים, עם אלפי מתים, ובזכות הלחץ האישי שלו על חברת פייזר, שהפכה את ישראל לניסוי חיסונים עולמי! בנט מנסה להתמודד עם המוטציה הרביעית בלי סגר, עם הגברת הבדיקות והחיסונים – אני מתפלל לריבון העולמים, שזה יצליח, אבל אי אפשר לשפוט את בנט בקנה מידה אחר מזה שבו שופטים את נתניהו, ולספור לנתניהו את ההצלחה, ולבנט את הכישלונות דבר יום ביומו.

אכן היו לנתניהו הישגים גדולים וחשובים – חלק מהם מניתי בעצמי כמה פעמים – אבל השיפוט שלך (ושל חבריך) את בנט בהשוואה לנתניהו, הוא שיפוט של 'איפה ואיפה' – את נתניהו אתה שופט (בטעות) בתור 'דבק מאחד' ונאמן לעקרונות, ואת בנט אתה שופט (בטעות) כשקרן ורמאי, מפני שהעז להרכיב ממשלה בלי נתניהו, ולחלץ את ישראל ממשבר מתמשך, שרק נתניהו אשם בו.

אז מאשימים את בנט שהעז להרכיב ממשלה עם 6 מנדטים, בעוד עבור נתניהו הצביעו 29 מנדטים, ומעלימים את העובדה המכרעת, שנתניהו נכשל בהרכבת ממשלה כי תמכו בו רק 53-52 חברי כנסת, בעוד בממשלה שבנט עומד בראשה חברים 57 חברי כנסת (בלי רע"מ), ו-54 מהם מייצגים את העם היהודי.

השיפוט הזה, שבנוי על תוצאות הבחירות ולא על המצב בכנסת, יחד עם הדגשת ההישגים של נתניהו מול הכישלונות של בנט, הוא שיפוט בלתי מוסרי, עבירה על "לא תטה משפט, לא תכיר פנים" (דברים ט"ז, יט), והוא מוכיח שמטרתכם היחידה כעת היא הפלת הממשלה, ולא חשוב כלל מה יהיה המחיר.

צר לי מאד ידידי היקר הרב יואל קטן, שנאלצתי לכתוב את כל אלה, מעט ממה שבוער בקרבי בחודש הסליחות והרחמים.

אני שב וקורא לחברי הכנסת הציונים-דתיים, דווקא מתוך נאמנות לעקרונות היסוד, לנהל מו"מ עם בנט-לפיד על תמיכה בממשלה, שתנטרל את האיום הקבוע של רע"מ, ותשיב למדינת ישראל את הביטחון הציוני, באהבה ובאחווה, בשלום וברעות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו