משפחת בירן. רק איתן (מימין) שרד
משפחת בירן. רק איתן (מימין) שרדצילום: פייסבוק

איתן בירן בן ה־5, השורד היחיד מאסון הרכבל באיטליה שאירע לפני כשלושה חודשים נמצא בלב מאבק ציבורי ומשפטי.

כזכור, לאחר התאונה בעת שהיה מאושפז בבית החולים, אחותו של האב עמית קיבלה אפוטרופסות מלאה עליו על מנת להכריע בסוגיות בריאותיות. משפחת האם טוענת מצידה כי מדובר ב'מחטף' והם פועלים על מנת להשיבו ארצה.

הבוקר (שני) שוחחו גולן יוכפז וענת דוידוב ב-103FM עם דודו של הילד מצד האם טל, גיא פלג.

הוא הבהיר בפתח השיחה כי "שתי המשפחות רוצות בטובתו של הילד", אך טען כי "לא ברור מה האינטרס של הצד השני ולאיפה זה הולך. יש כאן קטע של לנסות לבודד משפחה אחת".

לדבריו, "מתחת לרדאר מתרחשים דברים שהם לא אמורים לקרות בשלב כל כך מוקדם אחרי אסון. עוד בטרם קבירת הגופות בעצם משפחה אחת, שזו המשפחה מצד האבא, החליטה שהיא מוציאה מכתב אימוץ מידי ומלא וקבוע, שלא בידיעתנו. כבר ב־26 למאי, כאשר האסון קרה ב־23, טרם קבירתם של יקירנו".

באותה העת, כך הוא סיפר, "אתה מנסה לעכל את האסון שנפל עליך, ואתה לא מצליח להבין מה האינטרס. איתן הוא ילד ישראלי, הוא ילד יהודי, ההורים שלו רצו מאוד לחזור ארצה. היה דיבור שבתחילת השנה הקרובה הם יעתיקו את מקום מגוריהם לישראל, כי בסופו של דבר הם הלכו לשם לתקופה לצורך לימודים. בשיחה שלנו עם הצד השני דיברנו על זה שטובתו של הילד זה לבוא ולהיות עם כלל המשפחה בארץ, כי כלל המשפחה שלו משני הצדדים נמצאת פה בארץ, והילד צריך משפחה יותר מכל דבר".

כמו כן, טען כי הם נאבקים על מנת לפגוש את הילד. "אנחנו באופן קבוע מנסים ונלחמים לראות את הילד ככל שיותר, ומנגד הצד השני מנסה למנוע מאיתנו לראות את הילד ככל שאפשר. הילד בכל פעם שנמצא איתנו שמח ומאושר, כל הזמן שואל מתי אני יכול לדבר עם דודו גיא, מתי אתה בא? הוא מתקשר ושואל אותי מתי אני בא. כל פעם שהוא נדרש ללכת יש לו כזה אי רצון ללכת, הוא אומר אני רוצה ללכת איתכם לפה ולפה".

אחותה של טל בירן ז"ל, גלי פלג, פתחה במאבק משפטי במטרה לאמץ אותו יחד עם בעלה, זאת כיוון שהצד של האב, "מנסה לבודד אותו מהמשפחה שלו, מהיהדות שלו. הילד עבר ברית מילה, איך זה הגיוני שאני רואה כתבה בעיתון שנזירות בבי"ס קתולי מחכות לו לשנה הבאה?", תהתה.