שי גליק
שי גליק צילום: חזקי ברוך

שש שנים עברו מאז שביקרתי במערת המכפלה וראיתי אישה מבוגרת מתקשה לטפס במדרגות כדי להתפלל על קברי אבותינו.

שאלתי היכן המעלית ואמרו לי שאין כזו. אמרתי למי שהיה שם ''אז תבנו מעלית'' וענו לי "יגדלו לך שערות בכף היד לפני שתיבנה המעלית". מאז יצאתי למאבק.

כדי להצליח החלטתי לצאת למאבק הומניטרי. אין כל ספק שמערת המכפלה היא שלנו וזה ברור לכל אדם בעולם ובוודאי לאדם שמאמין בתנ"ך, יחד עם זאת אנחנו מנגישים לא כי אנחנו רוצים להדגיש שזה שלנו אלא כי צריך. בדיוק כפי שמנגישים בית כנסת ברעננה כי פשוט צריך.

ולכן הבנתי שאני חייב להשיג תמיכה מכל קצוות הקשת הפוליטית ומכל גורמי השלטון בישראל. לשמחתי אחד הראשונים שתמך בבניית המעלית הוא ח"כ מוסי רז ממרצ שהביע תמיכה פומבית בהנגשה. גם ארגון רבנים לזכויות אדם שאינו ארגון ימין כלל הביע תמיכה כך גם פרופסור קרמניצר מהמכון הישראלי לדמוקרטיה ועוד שורת אנשי שמאל בכירים.

הבאתי למקום את נציב שיוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות ביחד עם כל הצוות שלו שהביע גם הוא תמיכה פומבית בהנגשה. יו"ר מפלגת העבודה מרב מיכאלי חתמה על מכתב תמיכה גם כך עמיר פרץ, יאיר לפיד, אורנה ברביבאי, טל רוסו ועוד.

ההנגשה נהפכה לדרישה בקונצנזוס. לאורך כל הדרך הדגשתי שההנגשה תעזור לבני כל הדתות. מדינת ישראל כמדינה ריבונית דואגת לכולם.

ואכן בשעה טובה אושרה ההנגשה ועברה את כל ההליכים. בשבוע שעבר החלה הבנייה בפועל. מספר ימים לאחר מכן החליט מישהו ממשרד התיירות לעכב את ההנגשה.

שני חברי הכנסת הראשונים שהגיבו נגד ההקפאה היו ח"כ מוסי רז ממרצ וח"כ איתמר בן גביר מעוצמה יהודית. אני לא חושב שיש קטבים יותר גדולים מהם בכנסת. אז איך שניהם תומכים באותו מאבק? כי הצלחנו לדאוג למצוא את המכנה המשותף ולא את המכנה המקטב.

ואכן שר התיירות לא רק שהודיע שההנגשה תימשך אלא הודיע שהמשרד שלו יתקצב לראשונה שיפוץ מלא של המקום בהיקף של מיליוני שקלים ובמימון נוסף של משרד הפנים.

זו השיטה. לנצח למצוא תמיד את המכנה המשותף ולא את המקטב. נכון שפוליטיקה היא גם אמנות הקיטוב אבל "החיים עצמם" הם אמנות השיתוף.

שי גליק הוא מנכ''ל ארגון זכויות האדם ''בצלמו''

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו