לוחם טאליבן באפגניסטן
לוחם טאליבן באפגניסטןצילום: רויטרס

ראש עיריית קאבול, דאוד סולטנזוי, אישר היום (שני) בראיון בלעדי ל- i24NEWSכי הוא עדיין מכהן רשמית בתפקידו וכי הוא עומד בקשר הדוג עם הנהגת הטליבאן.

"הם רוצים שנמשיך בעבודתנו ושנספק את השירותים הכה נחוצים לחמשת מיליון התושבים בעיר. הצוות שלי ואני, וכל הרשות המוניציפלית, ערוכים להתמודד עם האחריות שלנו, על אף שהזמנים הם זמנים לחוצים אנחנו מחויבים לעשות את עבודתנו", טען סולטנזוי.

הוא אישר את הדיווחים לפיהם הנהגת הטליבאן נוקטת ב״יד רכה יחסית״ כלפי תושבי אפגניסטן ואמר כי לדעתו היחס "שונה באופן יחסי. מהירות הבזק בה הם נכנסו למדינה, במיוחד לקאבול, הייתה בלתי צפויה. אבל בהתבסס על ההיבטים הבלתי צפויים של הסיטואציה הזאת זה היה רגוע יחסית מאשר בחלקים אחרים של המדינה, למרות שהיו גם צעדים אופורטוניסטים על ידי גורמים אחרים, אבל עד כה הדברים רגועים בהרבה".

הוא נשאל על המצב בנמל התעופה ואמר כי שדה התעופה מאובטח בחלקו על ידי אנשי הטליבאן ובחלקו על ידי אנשי הכוחות הבינלאומיים, המספקים אפשרויות יציאה לצוותים שלהם ולגורמים בינלאומיים.

"שדה התעופה מאד צפוף כרגע. הצד האזרחי של נמל התעופה סגור לחלוטין, רק חלקו הצבאי של נמל התעופה פתוח, משם האמריקאים וכוחות נוספים מבצעים את הפעילות שלהם", ציין סולטנזוי.

הוא הוסיף כי בשלב זה אין ירי או לחימה בסביבת נמל התעופה או בקרבת השגרירות האמריקאית. "השגרירות (האמריקאית) וסביבתה שקטים מאד. נמל התעופה שקט מאד. המהומה וכמות האנשים בשדה לא פרופורציונאלי ביחס לגודלו, אך אין פעילות צבאית".

במסר לתושבי העיר קאבול אמר סולטנזוי: "בשלב זה מוקדם למדוד דברים על פי קנה מידה בינלאומי, שלא לדבר על חופש וחירות. נכון לעכשיו, לא כל הנהגת הטליבאן נמצאת במדינה או בקאבול. הם ממשיכים להגיע מחלקים שונים במדינה ומחוצה לה. רק הזמן יקבע את הרכב הממשלה העתידית ואת הקווים המנחים לפיהם הממשלה תפעל, עד שתהיה לנו הכרזה על החוקה או כל דבר שימלא את החלל הזה. לכן, זה מוקדם מידי לקבוע דברים לפי אמות מידה בינלאומיות ואני חושב שאסור לנו להניח את הדברים בצד, אבל עדיין לאפשר את הזמן למנגנון הביטחוני החדש להיכנס ולמקם את עצמו".

ראש עיריית קאבול נשאל מה הגישה כלפי ארצות הברית ברגע זה והשיב: "ההיסטוריה תשפוט את כולנו, במיוחד בזירה הפוליטית של מדינתנו שנמצאת באנדרלמוסיה, מהומה המתמשכת עשורים. ההנהגה צריכה לפעול באחריות ולקחת דברים בפרופורציה. האכזבה מהאירועים האחרונים, אני חבר קבינט, אף אחד לא התייעץ איתנו בעניינים הביטחוניים מעולם, אף אחד לא התייעץ איתנו על המצב הפוליטי, וזאת הייתה הפתעה מאד מאכזבת. כולם מאד התאכזבו. זה לא היה צעד אמיץ לעשות".

"יום בודד או יומיים הם זמן קצר מידי על מנת לצפות לניסים. בעוד עלינו לוודא כי הציפיות שלנו ריאליסטיות, עלינו גם להיות ריאליסטים ולאפשר זמן לטליבאן להביא לרגיעה. ועדיין, עליהם (הטליבאן) לא לחשוב שהאומה שלנו ניצבת כאן לרחמיהם. יש לנו ציפיות ועלינו לפעול לפיהן, כולנו. כל האזרחים חייבים למלא את חובותיהם, כולל הטליבאן", סיכם.