ברוך הבא אח קטן
ברוך הבא אח קטן צילום: pixabay

איזה כיף, בקרוב המשפחה עומדת להתרחב והלב איתה. אין דבר נפלא מזה, אך לעיתים יכולים להתגנב גם חששות מפני הקושי המוכר של תינוק חדש (בכי, חיתולים, האכלה סביב השעות, חוסר שעות שינה ועוד), מצטרף החשש מפני תגובתם של הילדים הנוספים בבית להיריון ולתינוק החדש שיגיע הביתה.

אתם גם בוודאי חולמים, כמו כולנו, על אחים־חברים שלא נפרדים. החששות ברורים וגם הרצון לאחים־חברים. התייחסות נכונה לנושא בתחילת הדרך, תוביל ליחסים טובים וקרובים גם בשנים שיבואו.

מתי הכי טוב לספר לילדים על ההיריון?

השלב שבו מומלץ לספר לילדים משתנה בהתאם לגילם. ילדים קטנים בגילאי שנתיים־שלוש אינם בעלי תפיסת זמן כמו מבוגרים, ולכן אינם מסוגלים להבין את משמעות הזמן. לכן, כאשר הבטן כבר נראית לעין, והסביבה כבר יודעת ומתעניינת, כדאי לשתף גם אותם כדי שירגישו שייכים.

לילדים גדולים יותר כדאי לספר בזמן שמספרים למשפחה הקרובה או לחברים, ולפני ששאר הסביבה יודעת. זאת כדי למנוע מצב שבו הם ישמעו על ההיריון ממישהו אחר, דבר שעלול להיתפס בעיניהם כזלזול או חוסר אכפתיות מדעתם.

מה מספרים?

לילדים קטנים חשוב להסביר, שבנוסף לכך שאימא בהיריון ובקרוב להם אח או אחות קטנים, אימא גם תעדר מספר ימים של בזמן הלידה והשהות בבית־החולים. מומלץ לספר להם מי ישמור עליהם בימים אלו, מי ייקח ויחזיר אותם מהמסגרות, מי יהיה איתם בבית וכמובן שהם יבואו לבקר את אימא והתינוק/ת החדשים בבית החולים. אם יש מצב שבו הילדים יעברו לבית אחר, חשוב לספר להם על כך מבעוד מועד. כדאי לחזור על המידע כמה פעמים בהזדמנויות שונות, להזמין אותם לשאול שאלות, להביע פחדים או לבקש בקשות.

ילדים גדולים יותר ירצו לדעת יותר פרטים. הם מודעים למשך ההיריון, וישמעו שאלות ותגובות מהסביבה. אם יש להם שאלות, תהיות, הערות וחששות משל עצמם, חשוב לתת לתחושותיהם מקום, לעודד אותם לשתף אתכם במחשבות ובפחדים, לתת מקום לפחדים הללו ואולי אפילו לנסות להבין ממה הם נובעים. כמו כן אין לתת להם תחושה שקרה להם אסון והם ראויים לרחמים. יתרה מכך, חשוב להקפיד שכללי הבית יישארו כשהיו, המחויבויות שלהם או המשימות שלהם עדיין בתוקף, הם יכולים להביע את מגוון הרגשות העולים בהם (כעס, אכזבה, כאב יחד עם שמחה, ציפייה והתרגשות), אך בהתאם למה שראוי ומקובל בבית.

שתפו אותם בהכנות

שבועות ההיריון חולפים ביעף ככל שההיריון מתקדם, ויש צורך להיערך בהתאם. זוהי הזדמנות נהדרת לשתף את הילדים בעת עריכת הקניות הדרושות. תוכלו להתייעץ עימם לגבי צבע החדר, בגד חדש עבור התינוק או המיקום של העריסה בחדר. כול שאלה ופנייה אליהם תעניק להם הרגשה שהם רצויים בתהליך ושדעתם נחשבת. לילדים הגדולים יותר אפשר אף לתת תחום אחריות מסוים כמו לקפל את החיתולים או לסדר בארון את קופסאות התמ"ל.

הביאו אותם לבית החולים

גם עם כול ההכנות והידע המוקדם, בית־חולים הוא מקום מפחיד עבור ילדים. היעדר אימא ואבא לזמן רב (שעות או ימים), משבש לילדים את סדר היום המוכר להם, ואם מוסיפים לכך את החשש מפני הגעתו של תינוק חדש שהם לא מכירים, סף החרדה עלול לעלות. השתדלו להביא אותם לבית החולים, תנו להם לראות ולהבין היכן אימא ואבא היו. הכירו להם את האח או האחות הקטנים שלהם, ורצוי אפילו לעשות זאת ללא אורחים נוספים. אפשר להשכיב אותם זה לצד זה במיטה או לתת להם להחזיק את התינוק בעזרתכם כמובן. הסבירו שאתם משפחה, שמקומם כאחים בוגרים לא נפגע וכי אתם אוהבים את כל הילדים שלכם באותה מידה.

מה עושים עם קנאה ורגרסיה?

קנאה היא טבעית בייחוד בין אחים. יש לתת לה מקום ולקבל אותה ואת הילד החש כך. אם אתם עסוקים ובדיוק עכשיו הילד רוצה מכם דבר מה, קראו לו אליכם, חבקו אותו או הניחו עליו יד, תנו לו להיות שותף במה שאתם עושים (להביא חיתול, להחזיק את הבקבוק בהשגחתכם, לכבות את האור במסדרון וכדומה), במקום לדחות אותו ולומר לו להמתין.

גם רגרסיה תהיה צפויה וכדאי להבין שהיא זמנית. אין צורך להילחץ מהמצב או לכעוס על הילד, זו תגובה נורמלית והיא תחלוף.

קבלה של האח הקטן תלויה מאוד בצורה שבה אתם תציגו אותו בפני האחים גדולים יותר. אם תקבלו את תגובותיהם, (גם אם הן כועסות), אך תדרשו מהם לכבד אתכם ואת הבית, ובמקביל תראו להם את אהבתכם ואת המשמעות שלהם בעיניכם, הם ילמדו לקבל את התינוק הקטן ויחסיהם יהיו יחסים של חברות.