רבקה גליה ניר הרווארד
רבקה גליה ניר הרווארדבאדיבות המצולמת

כשאנחנו מדמיינים סופרת, ובטח אחת של ספרי ילדים, אנחנו מדמיינים טייפ-קאסט מאוד מסוים בראש. טייפ-קאסט שלא ממש מאפיין את רבקה גליה ניר הרוואד (או בקיצור - רג"ה) שמוציאה בימים אלו את ספר הביכורים שלה בשם 'אבל לפעמים'.

רג"ה היא בחורה צעירה בת 26 ונמצאת בשלבי סיום של לימודי הנדסת חשמל בטכניון, משם היא מתכוונת להמשיך ישירות לתואר שני תוך כדי עבודה באינטל, אבל בין לבין היא גם מצאה זמן לכתוב ספר ילדים.

"יום אחד מצאתי את עצמי מספרת לעצמי סיפור" היא משתפת על תהליך היצירה של הספר, "בדמיוני אני רואה ילד קטן, מנסה לשחות בעולם הרגשות, ואני מנסה להסביר לו באילו כלים ניתן להשתמש כדי להתמודד".

"הילד הוא אני, אני מגייסת כוחות ממחשבות על אנשים טובים וקרובים אלי. אני מחייכת כשאני מצליחה לעזור למישהו אחר שגם קשה לו. הסיפור שסיפרתי לעצמי הפך לטקסט ולאיורים- שאני כתבתי ואיירתי".

הרעיון המקורי של רג"ה היה לכתוב ספר שאותו היא תיתן כמתנה לחברים שנולד להם ילד. "על הדרך" היא אומרת, "חשבתי שזו יכולה להיות דרך יצירתית ועדינה לשתף אותם בקשיים ובעצבות שאני חשתי בתקופה האחרונה, כך שהספר היה מיועד יותר להורים הצעירים מאשר לתינוקות עצמם".

עטיפת הספר
עטיפת הספרבאדיבות היחצ

"מפה לשם, גלעד בעלי היה אחראי להדפיס את הספר שיצרתי ב50-100 עותקים בבית דפוס לבחירתו. גלעד התבלבל ובמקום לבקש הצעות מחיר מבתי דפוס הוא שלח את הפרטים שלי להוצאות לאור. הוצאת צמרת חזרו אלי והציעו פגישת יעוץ בחינם, שהלכתי עליה והם רצו להוציא את הספר לאור".

ומה לגבי התגובות? לאנשים לא היה מוזר שבמקום להתעסק בהנדסה ובלימודים את פתאום כותבת ספרי ילדים?

"כל מי שמכיר אותי ידע לומר שאני חנונית בנשמה" היא עונה בפשטות, "אני אוהבת מה שאני עושה ואת הלימודים בטכניון, אבל מאז ומתמיד מה שהכי עניין אותי זה האנשים. אז כן, אנשים מאוד הופתעו כשאמרתי שאני מוציאה לאור ספר, אבל באותו זמן אמרו שזה מאוד אופייני לי. הנדסת חשמל זה חלק חשוב ממי שאני, אבל ממש לא הכל, ומי שמכיר אותי טוב יודע זאת".

"מעבר לזה" היא מוסיפה, "לא מעט אמרו לי "בספר הבא שלך..." כאילו הם בטוחים שאוציא עוד. אף פעם לא תכננתי להיות סופרת אבל אני לא שוללת את הקיום של תחביב צדדי ("ויקר מאוד" היא מזהירה) כסופרת".

"יש לי אפילו עוד רעיון או שניים לספרים נוספים אפשריים, העוסקים ברגשות ועיצוב תפיסות עולם לילדים. אבל מה יהיה? מי יודע. מה שבטוח זה שלמדתי המון מהתהליך ופעם הבאה אהיה מומחית יותר. אני בעיקר מקווה שאנשים יהנו מהספר הקיים ושהוא יעשה להם טוב. קשה לתאר במילים כמה טוב הוא עשה לי".