קורונה
קורונה צילום: איסטוק

בעוד סין ממשיכה להתנגד באופן נחרץ לחקירה מעמיקה של מקורות הפצת הקורונה בתחומה על ידי ארגון הבריאות העלומי, תחקיר שהתפרסם בבריטניה טוען שלסינים אין מה לחשוש מהארגון שכן הם דאגו לנטרול כוחו בעבר.

התחקיר, שהתפרסם בעיתון 'סאנדיי טיימס' טוען כי סין השתלטה בשנת 2003 על ארגון הבריאות העולמי, לאחר שביקש בחריפות את התנהלותה במהלך מגיפת ה-SARS באותה שנה. הסינים הפסידו מיליארדי דולרים כתוצאה מההתנהלות ועל פי העיתון החליטו להחליש את כוחו של הארגון.

במתחילה הם דאגו לגייס רוב שיאפשר לשנות את תקנות הפעילות של הארגון באופן שבו תידרש לפני צעדים חריגים התייעצות עם ועדת מומחים מיוחדת שבה נכללה נציגות מכובדת מסין.

בשנת 2006 הצליח המשטר בבייג'ינג להביא לבחירתה של מרגרט צ'אן, מי שספגה ביקורת קשה על התנהלותה כבכירה במערכת הבריאות בהונג-קונג במהלך מגיפת ה-SARS.

במשך עשור בו כיהנה בתפקיד, טוען העיתון הבריטי, היא שיבחה בכל הזדמנות את מערכת הבריאות הסינית ואת טיפולה בכל משבר שהתגלה.

מהתחקיר עולה כי הסינים השקיעו כסף רב בקביעת מחליפה של צ'אן, ד"ר תיאודורס גברה-יסוס מאתיופיה וגם כאן שונו כללי הבחירה ברגע האחרון. המעשה הראשון של גברה-יסוס היה למנות כנציג בינלאומי את אחד מרודני אפריקה, למורת רוחו של המערב ולשמחתם של הסינים.

טענה נוספת שעלתה היא שהסינים הצליחו להסתיר את חומרת מגיפת הקורונה והתפרצותה וכן את מקורותיה באמצעות השימוש בכוחם בארגון הבריאות העולמי.

כשהביקורת מכל רחבי העולם גברה ועלתה דרישה מסין לאפשר לבדוק את ההתפרצות בשטחה, נוהל משא ומתן בין ארגון הבריאות העולמי למדינה כדי למצוא פשרה שתקל על סין ותאפשר לארגון לייצר 'מראית עין' של בדיקה מעמיקה.

בסופו של דבר, צוות הבדיקה לא כלל מומחים לתחום המסויים של בדיקת ההתפרצות ומחצית מהמשתתפים בו היו סינים כשהמשטר בבייג'ינג קיבל זכות וטו על מי שלא רצה לכלול בצוות.

המסקנות כמובן, היו שסין היא לא זו שממנה התפרץ הנגיף ליתר מדינות העולם.

דובר מטעם ארגון הבריאות העולמי אמר כי "מדובר בטענות חסרות בסיס ושחר. אנחנו מעדיפים לעסוק בדרכים להתמודד בנגיף, במקום לחפש אשמים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו