מחלקת קורונה
מחלקת קורונה צילום: David Cohen/Flash90

להודעה יוצאת הדופן של לשכת ראש הממשלה בש בוע שעבר, על תוספת תקציבים ומאות תקנים חדשים של רופאים, אחיות ועובדי מינהל ומשק לבתי החולים, קדמו אמירות קשות וחסרות תקדים שנאמרו בדיונים בין בכירים בממשלה לבכירים במשרד הבריאות, כך פורסם ב'ישראל היום'.

האמירות המדוברות עלו מדברים שסיפר ד"ר מיקי הלברטל, מנהל בית החולים הממשלתי רמב"ם שבחיפה, בשיחות מתועדות בהקלטה עם מנהלי בתי חולים. הלברטל היה מעורב בעצמו בשבוע שעבר בשיחות ובפגישות עם רה"מ בנט ואנשי לשכת ראש הממשלה, משרד הבריאות ומשרד האוצר.

למנהלי בתי חולים סיפר הלברטל כי באחד הדיונים על יכולת הספיקה של בתי החולים לטיפול במאות עד אלפי חולי קורונה קשים "היה כאסח", בלשונו, "ובכירים בממשלה הורו לבכירים במשרד הבריאות כי 'צריך להגיע למספרים האלה, תתפשרו, תרדו בסטנדרטים, הכל מקובל'".

על כך השיבו נציגי המשרד: "אם באמת נגיע למספרים האלה ויתחילו למות אנשים ברחוב, אף אחד לא יבחר בכם יותר (לכנסת), תחשבו מה אתם אומרים".

ד"ר הלברטל סיפר עוד לעמיתיו המנהלים כי "בכירים בממשלה נתנו הנחיה, ולפיה מערכת הבריאות צריכה לספק פתרון להיערכות לתרחיש 'האדום' של 2,400 חולים קשים. האוצר לא רצה לתת משאבים, ואני אמרתי לבנט ש'לא יכול להיות שאתם מצפים מאיתנו שנעמיד פתרונות ואתם לא נותנים לנו משאבים'. חזרנו לנקודה הראשונה, כולם חשבו שהקורונה נגמרה ועכשיו אומרים, 'אופס, טעינו'. עכשיו המחלקות בבתי החולים עמוסות לעייפה, שלא כמו הגל השלישי, וגם אז הגענו ל-1,200 חולים וכולנו נאנקנו ובכינו, וזה נגמר אז עם החיסונים".

"אמרתי בדיונים שאנחנו לא יכולים במצב היום לתת פתרון ל-1,200 חולים קשים. ברמב"ם יש 60 מיטות, ואמרו לי שאנחנו צריכים להעמיד 270 מיטות ואמרתי שלא אוכל לעשות זאת".

הלברטל אמר עוד כי "היתה שיחה שבה לחצו מאוד על פרופ' נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות. היה די כאסח ודרשו מהמנכ"ל להביא פתרונות ל-2,400 מיטות לחולים ואמרתי שאנחנו לא יכולים. אמרו לי שהם מוכנים לתת תוספות של כוח אדם, אבל לחודש, לעבור את הגל הזה. נחמן אמר לי, 'תקשיב, אנחנו לא יכולים לעמוד בסיטואציה שבה משרד הבריאות יפיל את האירוע הזה ויגרום לסגר'. אמרתי גם לבנט שבתקציב הנוכחי זרקו את בתי החולים הממשלתיים לכלבים. אמרתי שאם לא נשרוף את המועדון זה לא יקרה, שאין לי הכלים והאמצעים לתת את הפתרון, ואם אני לא אמרוד אז הרופאים והאחיות ימרדו. לכולם נמאס ואין לי חיילים אחרי".

דובר רמב"ם מסר בשם ד"ר הלברטל: "לא אתייחס לנאמר בדיונים פנימיים סגורים של פורום מנהלי בתי החולים הממשלתיים".

ממשרד הבריאות נמסר כי הם "מכחישים את הדברים". גם במשרד ראש הממשלה הכחישו את הדברים.