ההרקולס בפעולה
ההרקולס בפעולה צילום: דובר צה"ל

בתום 52 שעות של לחימה רצופה במוקדי האש, נציב כבאות והצלה רב טפסר דדי שמחי הכריז הערב (שלישי) על שליטה מלאה בדליקה בהרי ירושלים.

במהלך ימי השריפה פעלו הכוחות בשבעה מוקדים עיקריים. 1500 לוחמי אש, 204 צוותי כיבוי ו-20 מטוסי כיבוי תפקדו שעות רבות כדי לבלום את האש.

בסך הכל פונו עשרה יישובים: צובה, גבעת יערים, שואבה, רמת רזיאל, איתנים, בית מאיר, שורש, עין ראפה, עין כרם ועין נקובה, ופונה בית ספר ובית החולים 'איתנים'. כולם חזרו לבתיהם חוץ מ'איתנים' ומספר תושבים ברמת רזיאל וגבעת יערים שבתיהם ניזוקו.

מטוסי ה״שמשון״ של חיל האוויר הטילו הערב כ- 16 טון של מטעני כיבוי המכילים חומר מעכב בעירה כחלק ממאמץ הסיוע לכיבוי השריפות בהרי ירושלים זאת לאחר הערכת מצב משותפת של צה״ל, משטרת ישראל וכיבוי והצלה כחלק מהמאמץ המשותף בין ארגוני הביטחון וההצלה במרחב.

זו הפעם הראשונה בה נעשה שימוש מבצעי במטוסי "שמשון" למשימה זו. הסיוע הצבאי כולל עשרות כבאים של פיקוד העורף שלוקחים חלק במאמץ כיבוי האש, כלי טייס ותצפית של חיל האוויר המספקים לכלל גופי ההצלה תמונת מצב בזמן אמת להיקף השריפות, לוחמים מחטיבת החילוץ המסייעים בפינוי יישובים וכמו כן, היחידה לשיתוף פעולה הקימה חפ"ק לסיוע אווירי לתיאום ובניית תמונת השמיים באיזור השריפות. מסוקים ולוחמים מיחידה 669 נמצאים בכוננות מיידית לסיוע בפינוי אזרחים.

‏נציין כי מערכת הטלת חומרים מעכבים בעירה במטוסי ה"שמשון" עודנה בתהליך פיתוח. עם זאת, קיבל מפקד חיל האוויר, האלוף עמיקם נורקין, החלטה לעשות שימוש ייחודי גם באמצעים אלו לאור היקף השריפות.

ראש הממשלה נפתלי בנט טס היום (ג׳) מעל מוקד השריפות בהרי ירושלים, בדרכו למרכז הארץ מאוגדת עזה. רה"מ עקב אחר פעולות מטוסי הכיבוי ושוחח בקשר עם הטייסים.

בנט ביקש להודות לטייסים ואמר להם: "בשם אזרחי ישראל ובשם ממשלת ישראל, אני רוצה לומר לכם תודה על המסירות ועל המקצועיות שלכם. אתם עושים עבודה נפלאה, אבל זה לא נגמר עד שזה לא נגמר".

מתחילת המערכה ביצעו מטוסי הכיבוי למעלה מ-500 גיחות מבצעיות להגנה ובלימת חזית האש.
מאות מפקדים ולוחמים פרוסים בשטח ופועלים לכיבוי מוקדי אש בגזרות השונות בדגש על גבעת יערים, נחל כיסלון והר איתן שם מתפתחת אש משמעותית.

עד כה עלו באש כ-25,000 דונם, 1000 דונם יותר מאשר באסון הכרמל. חלון הזמן הקריטי היה בין השעות 13:00-17:00 בהן הרוח נשבה בעוצמה. בפרק זמן זה הכוחות היו דרוכים וערוכים לכל התעצמות של מוקדי השריפה.

טפסר ניסים טויטו, מפקד מחוז ירושלים: "אני שב עכשיו מסיור תצפית מעל לאיזורי הלחימה באש. המראות קשים. ראיתי איך הריאה הירוקה של מחוז ירושלים הולכת ומשחירה תחת הלהבות. לא צריך להיות בוטניקאי גדול כדי להבין שתידרשנה עשרות שנים על מנת לשקם את אשר אבד.

''השטח הגדול שנשרף בהרי ירושלים גורם גם לזיהום אוויר כבד בישובי הסביבה וגם לנזק אקולוגי לטווח ארוך. הרי ירושלים מאופיינים ביער אורנים טבעי. עוצמת האש הגיעה לצמרות ושרפה את העצים לכל אורכם. לכן כאמור שיקום והתאוששות משריפה כזאת תיקח שנים רבות ותשאיר האזור שרוף לזמן רב", אמר טויטו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו