עצרת להט"ב בירושלים. למצולמים אין קשר לידיעה
עצרת להט"ב בירושלים. למצולמים אין קשר לידיעה צילום: חזקי ברוך

המשטרה תשלם פיצויים על סך 3,500 ₪ לצעיר שעוכב ללא סיבה כשניסה להפגין כחוק נגד מצעד הגאווה בירושלים בשנה שעברה, במסגרת הסכם פשרה בין הצדדים.

העיכוב התרחש לפני כשנה, עת ניסה א', צעיר כבן 20, להפגין נגד מצעד הגאווה בירושלים. בכתב התביעה תואר כי א' הגיע לקצה האזור המתוחם של מצעד הגאווה, כשבכוונתו לשאת שלט מחאה. עם הגיעו למקום ניגש אליו אדם בלבוש אזרחי, והציג לו תעודת שוטר.

א' שאל את השוטר הכין לעמוד עם השלט, ובתגובה השיב השוטר כי הוא מעכב את א' לתחנה. א' הוכנס לניידת, הטלפון הנייד נלקח ממנו והוא הוסע למגרש הרוסים. רק לאחר שעה ארוכה נחקר א' בחשד להפרת הסדר הציבורי, ושוחרר קרוב לחצות הליל. בצאתו מסר לו השוטר כי הוא יכול לקחת את השלט מתחת המשטרה.

בתביעה צויין כי במהלך החקירה אמר החוקר לא' כי אסור היה לו לעמוד עם שלט ואסור היה לו למחות בלא לקבל רישיון מראש, "אמירות שלא רק שאין להן יסוד ומסד בחוק, אלא שמנוגדות אף לנורמות המקובלות בכל רובדי החוק במדינת ישראל".

בטענות התביעה נכתב כי א' היה זכאי לעמוד מחוץ למתחם המצעד עם שלט מחאה, כי המשטרה הגבילה את חופש המחאה של המתנגדים למצעד, כי המשטרה שמרה על מראית פני דברים דמוקרטית, כאשר בפועל כל מי שהפגין עוכב לתחנת המשטרה. "הפגיעה בתובע כפולה: גם נשללה ממנו הזכות להפגין, וגם עוכב שעות לתחנה".

כאמור, המשטרה תפצה את א' בסכום של 3,500 ₪, במסגרת הסכם פשרה.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו המייצג את הצעיר ברך על ההחלטה ואמר כי "המשטרה תופסת צד ואוכפת עם כיון הרוח, התביעות שאנו מגישים לא עוצרות את המגמה, המשטרה משלמת פיצויים ביד אחת וממשיכה לפגוע בזכויות ביד שנייה.

''למרות זאת אנו ממשיכים להגיש את התביעות, והשנה הגשנו גם תלונה למבקר המדינה כנגד המשטרה בקשר למצעד ובקרוב בכוונתנו גם לעתור לבג''ץ כנגד חלק מהפרקטיקות הלא חוקיות לכאורה שמפעילה המשטרה כנגד מפגינים כנגד מצעד הגאווה. בשורה התחתונה אנו פועלים בכל הכלים החוקיים שיש לנו כדי לאפשר מחאה דמוקרטית גם למי שמתנגד למצעדי הגאווה", כך יאדו.

ממשטרת ישראל נמסר: ''היערכות משטרת ישראל מתבססת כבכל אירוע הן על תמונת המודיעין והן על הערכות המצב, וכוללת בתוכה פעילות משטרתית גלויה וסמויה טרם האירוע ובמהלכו. לצד הפקת הלקחים הנדרשים, אנו נמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק ולמנוע מימוש כוונותיהם של אלו המבקשים לפגוע בזכות זו ולהפר את הסדר הציבורי''.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו