בדיקת קורונה. למצולמים אין קשר לידיעה
בדיקת קורונה. למצולמים אין קשר לידיעהOlivier Fitoussi/Flash90

פרויקטור הקורונה, פרופ' סלמאן זרקא, השתתף בדיון של ועדת החוקה לאישור תקנות הרחבת "התו הירוק", "התו הסגול" ומגבלות התקהלות שנכנסו לתוקף בלילה האחרון.

"אני סבור שאנו נמצאים במלחמה, התחלואה אצלנו עולה יום אחרי יום", אמר פרופ' זרקא. "הנתונים מהבוקר אינם נתונים שאפשר להישען עליהם ולהגיד ״אולי״, ה-״אולי״ הזה שווה חיים של אזרחי ישראל.

''אזרחים חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים הציבוריים מתוכם כ-550 במצב קשה ומתוכם 95 במצב קריטי ו-17 חולים מחוברים למכונת אקמו", סיפר זרקא.

משרד הבריאות פרסם את נתוני התחלואה המעודכנים מהם עולה כי אתמול (שלישי) אובחנו בישראל 7,832 חולי קורונה חדשים, לאחר שבוצעו 143 אלף בדיקות. מצבם של 578 חולים מוגדר קשה, מהם 104 מונשמים.

מנכ"ל משרד הבריאות, הפרופ' נחמן אש, אמר לגלי צה''ל: "אנחנו מנסים לשמור על המשק פתוח ככל שניתן ובונים על כך שהחיסונים יבלמו את התחלואה הקשה. נראה בימים הקרובים אם הצלחנו, אם לא - נצטרך להגיע למגבלות יותר קשות".

"ההגבלות הנוכחיות לא יורידו את התחלואה כפי שהיינו רוצים. כרגע אנחנו נמצאים על הגבול שבו צריך לקבל החלטות יותר קשות. הגענו למצב שבו מספר החולים הקשים גדול ומתחיל להעיק על מערכת הבריאות", התריע פרופ' אש.

בתוך כך, הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן לשעבר ומגדולי פוסקי ההלכה בציבור הדתי־לאומי, אמר כי יש להטיל סנקציות ציבוריות על מתנגדי החיסונים מכיוון שהם מסכנים אחרים. "אדם שאינו מתחסן עובר על ההלכה, שדורשת מאדם להיות בריא. חייבים לדרוש מכל אדם להתחסן", קבע הרב על פי הדיווח בישראל היום.

"צריך לדרוש מאדם שלא התחסן שלא יבוא בקהל. שיתכבד ויישב בביתו ולא ידביק אחרים. אם אדם כזה יגיע למקומות עם קהל, יש לדרוש ממנו לצאת החוצה. כמובן לא באלימות, אבל אסור לו להישאר. לדרוש דרישה אנושית פשוטה - אל תזיק לנו". הרב אריאל הוסיף וקבע כי "אסור למתנגד חיסונים להיכנס לבית כנסת, להשתתף במניין או לעלות לתורה, שיתכבד ויישב בביתו או שיתפלל מחוץ לבית הכנסת".

בכך מצטרף הרב אריאל למגמה הולכת וגוברת של רבנים שיוצאים בחריפות כמעט חסרת תקדים נגד מתנגדי חיסונים. הרב יצחק יהודה ירוסלבסקי, זקן רבני חב"ד וראש בית הדין, קבע השבוע כי חל איסור על לא מחוסנים להיכנס לבית הכנסת.

כמו כן, התרחשה השבוע תקרית חריגה בשיעור של הרב בן ציון מוצפי, מגדולי הרבנים החרדים־ספרדים. במהלך השיעור התפתח עימות בין הרב לתלמיד, שטען כי "עם ישראל זו לא מעבדת ניסוי, אני מאמין לבורא עולם". הרב זעם וסילק אותו מהשיעור. "יותר מ־6,500 אנשים מתו", אמר לו, "תפסיק לבלבל את המוח".