אחמד טיבי
אחמד טיבי צילום: Olivier Fitoussil/Flash90

יושב-ראש הכנסת מיקי לוי פנה לשר הביטחון בני גנץ וביקש ממנו לבצע תחקיר מדוע חייל צה"ל מחטיבת גולני מנע מחבר הכנסת אחמד טיבי לסייר ברחובות בחברון למרות שהסיור תואם מראש.

לוי שבדק את הנושא באמצעות קצין הכנסת, תיאר במכתבו לגנץ: "בהגיע הסיור לרחוב עמק חברון (אלסהלה) מנע חייל מחבר הכנסת טיבי להמשיך בסיור, זאת למרות שהסיור היה מתואם ולווה כאמור על ידי אנשי משטרה ומשמר הגבול, ומעל לכל - בניגוד לחוק החסינות של חברי הכנסת''.

"למרות שהוסבר לחייל על ידי אנשי המשטרה שהסיור מתואם, סירב החייל לאפשר לחבר הכנסת טיבי להמשיך בסיור. במקום התפתחה מהומה, דחיפות וחילופי דברים קשים בין החייל לחבר הכנסת שלא מוסיפים כבוד למי מהצדדים''.

''איני ממעיט מחשיבות המשימה שהוטלה על החייל, עם זאת האופן בו התנהל האירוע מחייב בדיקה מעמיקה והפקת לקחים בהקשר לממשק בין הכוחות השונים הפועלים בשטחי יהודה ושומרון לבין ח"כים לאור תפקידם כנבחרי ציבור".

יו"ר הכנסת דורש משר הביטחון לבצע בדיקה יסודית בצה''ל שתבהיר מדוע נמנעה כניסתו של חבר כנסת בביקור מתואם מראש על אף שגורמי הצבא הכירו את הביקור. "אבקש כי תובהר לחיילי צה''ל המשרתים בשטחי יהודה ושומרון משמעות תפקידו של חבר כנסת וחשיבות תפקידו במשטר דמוקרטי, וכי יחודדו כללי ההתנהלות של החיילים בפעילותם השוטפת מול חברי הכנסת המגיעים לאזור''.

כזכור, בשבת האחרונה נרשם עימות בחברון בין חבר הכנסת טיבי ללוחם גולני, כשהוא חסם את דרכו של טיבי ולא מאפשר לו לעבור. הוויכוח הגיע לטונים גבוהים. חבר הכנסת הטיח בלוחם: "חצוף, עוף לי מהעיניים" והלוחם השיב: "מי אתה בכלל". בצה"ל גיבו את התנהלות הלוחם, ואביו הגיש נגד טיבי תלונה במשטרה. גם חבר הכנסת הגיש מצדו תלונה במשטרה נגד הלוחם מגולני.

אלאור אזריה, הלוחם לשעבר בחטיבת כפיר שהורשע בהריגת מחבל מנוטרל בחברון ב-2016, הגיע אתמול לבקר את הלוחם מחטיבת גולני. בתמונה שהופצה מהפגישה נראה הלוחם כשבידו מה שנראה כמו חבילת מאפים שאזריה הביא מהמאפיה שברשותו.

אביו של החייל שהותקף באדיבות חוננו

אביו של החייל הגיש תלונה במשטרה בגין תקיפת בנו. בתלונה תיאר האב את סדר האירועים: "ביום 14.08.21 בשעות הצהריים הבן שלי הותקף בידי חה"כ אחמד טיבי. יש סרטון שפורסם בו נראה ח"כ אחמד טיבי יחד עם בני מיעוטים נוספים הולכים לכיוון הרחוב הסמוך לבתי היהודים בחברון. הבן שלי מוצב שם לשמירה ולפי ההוראות מפקדיו מי שאינו תושב או אורח של התושבים, צריך לעבור בידוק ואישור להיכנס בשל המצב הביטחוני שם והקורונה", נכתב בתלונה.

האב תיאר עוד כי "בסרטון נראה הבן שלי ניגש לחבורה בהובלת ח"כ אחמד טיבי ומבקש מהם לעצור ולא לעבור אותו ומדגיש שוב ושוב. באותו שלב מתקרב ח"כ טיבי לעבר הבן שלי בצורה מאיימת. הבן שלי פרס את הידיים בניסיון למנוע מעבר תוך שהוא חוזר על דבריו שהמעבר אסור. בשלב זה ח"כ טיבי נתן מכה בחוזקה בידיו של בני והחל לצעוק עליו ולומר לבן שלי חצוף", הוסיף האב בתלונה.

האב הוסיף לתלונה גם את כך שחה"כ טיבי עלב בבנו, ואת הפגיעה בחיילי צה"ל: "בנוסף ח"כ טיבי החל לצעוק על הבן שלי ולקרוא לו חצוף ובכך הוא פגע והעליב עובד ציבור- חייל שמשרת בצבא הגנה ישראל הצבא של כולנו. ‎ח"כ טיבי היה מלווה בהרבה ערבים, חלקם לפי מה ששמעתי מחבלים שביצעו פיגועים קשים בעבר. אם ח"כ טיבי היה מצליח במזימתו לעבור במקום ללא אישור עם החבורה שלו זה היה מסכן באופן מידי את התושבים במקום", נכתב.

לסיום כתב האב כי "‎‎‎אנו מקווים שיהיה תגובה חמורה בנושא, כדי לעשות הרתעה ולהבהיר שגם חבר כנסת לא יכול לתקוף חיילים ולהרע להם ליד מחבלים, ולנצל את החסינות שלו כדי לפגוע בחיילים. עוד יותר חמור שזה נעשה לעיני אנשים ומצלמות. ‎מודה מראש על טיפול רציני בעניין. אסור שהחיילים שלנו שמוסרים את נפשם על הביטחון של כולנו יופקרו בשטח והמשטרה לא תפעל להגן עליהם כנגד פורעי החוק גם אם הם במקרה זה נושאים בתואר חבר כנסת".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו