פולין
פולין צילום: ISTOCK

שר המשפטים הפולני בביקורת חריפה נגד מערכת המשפט בארצו, בעקבות פסיקה שזיכתה שני היסטוריונים שהאשימו חלק מהפולנים בסיוע לרצח יהודים בשואה.

ההיסטוריונים הפולנים, יאן גרבובסקי וברברה אנגלקינג, כתבו ספר בן 1600 עמודים בשם "לילה ללא סוף" גורלם של היהודים במחוזות נבחרים בפולין הכבושה".

באחד הפרקים בספר מוזכר אדוארד מלינובסקי, תושב אחד הכפרים בפולין במהלך מלחמת העולם השנייה, אשר לטענת ההיסטוריונים הסגיר יהודים לידי הנאצים ובכך גרם לרציחתם.

בני משפחתו של מלינובסקי הגישו תביעה לבית המשפט נגד שני ההיסטוריונים בטענה כי מלינובסקי דווקא סייע ליהודים והסתיר יהודים רבים מפני הנאצים.

בחודש פברואר האחרון קיבל בית המשפט בוורשה את התביעה וקבע כי שני ההיסטוריונים אכן הוציאו לרעה את דיבתו של מלינובסקי וחייב אותם להתנצל בפני משפחתו.

גרבובסקי ואנגלקינג הגישו ערעור על הפסיקה, וביום שני האחרון אכן קיבלה השופטת את הערעור וקבעה כי הספר שפרסמו ובו ההאשמות נגד מלינובסקי עומד בגבולות חופש המחקר האקדמי.

בתגובה לזיכוי פרסם שר המשפטים הפולני, זביגינייב ז'יוברו, פוסט בו תקף בחריפות את הפסיקה וטען כי היא "בושה לבית המשפט" ואף מהווה "מהפכה נגד הצדק" לדבריו. הוא גם הוסיף כי "על פי בית המשפט לערעורים מחברי הספר הם אקדמאים, כך שהם יכולים לשקר ללא ענישה. הם יכולים להפוך גיבור לפושע, ופולני שעזר ליהודים למי שהיה אחראי ושותף למותם".

בתגובה לביקורת שהעביר שר המשפטים הפולני על בית המשפט בארצו, פרסם גרבובסקי פוסט משלו בו כינה את שר המשפטים הפולני "אדם עצוב האחראי להרס עצמאות מערכת המשפט בפולין. זוהי השפה בה משתמש שר המשפטים הפולני. תתבייש!".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו