רומן זדורוב
רומן זדורוב צילום: יונתןן סינדל, פלאש 90

אחרי 15 שנה בכלא, בית המשפט המחוזי בנצרת הודיע כי ניתן לשחרר למעצר בית את רומן זדורוב, שהורשע ברצח הילדה תאיר ראדה - עד לתום המשפט החוזר נגדו.

פרקליטות המדינה מתנגדת לשחרור וביקשה עיכוב של 48 שעות בביצוע החלטה לצורך הגשת ערעור לבית המשפט העליון.

התובע מטעם המדינה, עורך הדין ויאאם קבלאווי, טען כי ששת המפקחים שאמורים לפקח על זדורוב לא יוכלו לוודא שזדורוב לא יימלט. קבלאווי אמר בדיון כי "הנאשם אמור להישאר מאחורי סורג ובריח בשל מסוכנותו, למרות חלוף הזמן. הנאשם הזה רצח לכאורה ילדה בין כותלי בית הספר, באכזריות רבה. בשל נסיבות אלה, החלופה שבה אמור להיות הנאשם הזה, אמורה להיות חלופה הרמטית. במקום אחר, לטעמנו, ומפקחים אחרים שיבטיחו לטעמנו את קיום התנאים".

התובע ציין כי "לכל זה מצטרף החשש האינהרנטי של הימלטות מהדין. גם המיקום בעייתי: להחזיר את הנאשם לסביבתו הטבעית שבה התגורר קודם לרצח, מה שעלול להגביר את המסוכנות.

"אני לא רוצה להטיל דופי במפקחים, אבל מתנגד מעצם היותם קרובי משפחה. קיים קושי, שהשמתו של אדם בפיקוח בני משפחתו, מעמיד אותם בדילמה קשה. בין הרצון בטובתו והחשש שיחזור אל הכלא. הקושי הנוסף הוא ששניים מהמפקחים המוצעים, ואדם נוסף, אביה של אולגה, הם עדי תביעה. הם העידו בבית המשפט וכנראה יעידו שוב. העליון פסק, שזה מצב שלא מתקבל על הדעת, שעד תביעה ישהה, ועוד בכוח צו בית משפט, בנוכחות הנאשם".

זדורוב אמור לשהות בבית אמה של אולגה בקצרין, עם אזיק אלקטרוני. סנגורו של זדורוב הציג בבית המשפט את המפקחים שישהו עם זדורוב 24 שעות ביממה, רעייתו אולגה, אמא שלה וקרוב משפחה נוסף. כל אחד מהמפקחים יצטרך לחתום על ערבות של 150 אלף שקל. זדורוב עצמו צריך להפקיד 150 אלף שקל כדי שלא יפר את תנאי השחרור, ולחתום על ערבות נוספת, של 200 אלף שקל.

הדיון הבוקר התקיים בהמשך להחלטה הדרמטית בתחילת החודש של השופט ערפאת טאהא לשחרר את זדורוב למעצר בית עד לסיום המשפט החוזר בעניינו. כאמור הפרקליטות ביקשה צו עיכוב ביצוע ובכוונתה להגיש ערעור לבית המשפט העליון.

רעייתו של זדורוב סיפרה על ההתרגשות לקראת ההכרעה בנושא, בשיחה עם העיתון 'ידיעות אחרונות' היא אמרה: "הילדים כבר על קוצים מאז הדיון הקודם, שבו נאמר שאפשר לשחרר אותו. הם כל הזמן שואלים מתי הוא יבוא. אני לא מפתחת ציפיות לגבי הדיון היום, ודי ברור לי שזה לא יקרה היום. לפרקליטות יש זכות לערער, והם לא יפספסו את ההזדמנות הזו, אז כנראה זה יתעכב בעוד כמה ימים".

"אני יכולה לתאר את זה, לחשוב על זה, אבל אני לא יודעת איך זה יהיה באמת. יהיה קשה, אבל ננסה, נהיה סבלנים האחד כלפי השני. נשתדל להיות רגועים ולהתרגל מחדש. הילדים מאוד מתרגשים. כל יום שואלים כמה זמן נשאר, כמה ימים נשארו, וגם שואלים הרבה על אבא", הוסיפה.

אמש הגישה הפרקליטות לבית המשפט בקשה למתן ארכה להגשת כתב אישום מתוקן נגד רומן זדורוב ולהשלמת פעולות החקירה. בבקשה נאמר, כי התביעה פעלה ללא לאות והשקיעה מאמצים ומשאבים לצורך קידום וזירוז ביצוע השלמת פעולות החקירה, וזאת עד למועד שקבע בית המשפט.

עוד נכתב בבקשה כי חקר האמת וניהול הליך הוגן ויעיל לשני הצדדים, מחייב מתן ארכה נוספת שנאמדת בכחודש ימים, על מנת להשלים את פעולות החקירה הנדרשות, גיבושו של כתב אישום מתוקן, העברת חומרי חקירה להגנה ומתן זמן נוסף שיאפשר להגנה ללמוד את חומר החקירה שיתווסף, ולכלכל את צעדיה בהתאם.

כמו כן, מאחר שלפני כשנתיים נכנסה לתוקף הרפורמה בעבירות המתה, מטבע הדברים התביעה תביא לידי ביטוי בכתב האישום המתוקן, שייחס לזדורוב עבירה של "רצח בנסיבות מחמירות", את העובדות הרלוונטיות לנסיבות המחמירות המנויות בסעיף 301א(א) לחוק העונשין. נושא זה מצוי בדיונים בימים אלו.