לימודים
לימודיםצילום: istock

בתחום זה הסינית על ניביה הרבים עוקפת אותה. השפה האנגלית היא אחת מהשפות הגרמאניות שהתפתחו מהשבטים בצפון אירופה, ומונה כיום כמעט שני מיליארד דוברים – רובם כשפה שנייה. האנגלית היא השפה עם אוצר המילים הגדול ביותר – כחצי מיליון מילים. לשם השוואה, במילון אבן שושן העברי ישנן שבעים אלף מילים. רבות מן המילים באוצר המילים האנגלי כבר אינן בשימוש, או שהן שמות תרופות בהתייחס לעובדה כי זו שפה בינלאומית. בפועל, משתמשים דוברי השפה בכעשרים אלף מילים – רבע מהן משמשות לדיבור יומיומי והשאר רווחות בקריאה וכתיבה בלבד.

השפה האנגלית הופצה בימי הזוהר של האימפריה הבריטית והתקבלה כשפה בינלאומית מכח היותה של ארצות הברית המעצמה המודרנית הגדולה והמשפיעה בתבל. האנגלית משמשת כשפתן הרשמית של בריטניה, אירלנד, קנדה, ניו זילנד, מלטה, הודו, פקיסטן, הפיליפינים, סינגפור, ובמספר מדינות באפריקה, אמריקה הלטינית ואיי אוקיאניה. מעניין לציין, אגב, כי בארצות הברית עצמה האנגלית איננה שפה רשמית, ולמעשה אין לאמריקאים שפה רשמית מוגדרת. אבל השפה האנגלית משמשת במוסדות הממשל והמדינה ומדוברת בפי האזרחים יותר מכל שפה אחרת.

השפה האנגלית התפתחה מהאנגלית העתיקה, שדומה לגרמנית המקובלת כיום. אנגלית מוקדמת – הנחשבת לשפתו של המחזאי וויליאם שייקספיר והיתה בשימוש מהמאה החמש עשרה ועד למאה השבע עשרה. האנגלית המקובלת כיום נחשבת ל'אנגלית המודרנית', והיא בשימוש מתפתח מאז המאה השבע עשרה. מקובל להשוות את שלבי התפתחות האנגלית להבדלים בין העברית המקראית בה נכתב התנ"ך לעברית המקובלת כיום.

בניגוד לשפות האחרות הדיאלקטים של השפה אינם שונים מאד זה מזה ואינם מהווים מכשול בין דוברי השפה ברחבי העולם. גם ההבדלים בין האנגלית האמריקנית לבריטית זניחים יחסית ובאים לידי ביטוי בעיקר בהבדלי התרבות בין האומות.

שליטה באנגלית ברמה טובה היא כלי יעיל ולעתים הכרחי כדי לרכוש השכלה, להשתלב בעולם התעסוקה והעסקים, לצרוך תרבות ולטייל ברחבי העולם. זו השפה המשמשת את עולם האקדמיה במחקרים וכתבי עת, שפה בה נכתבות תכניות למחשב ושבאמצעותה מתקשרות תוכנות מחשב עם בני אדם ובינן לבין עצמן. באמצעות השפה האנגלית נסגרות אלפי עסקאות ביום ברחבי העולם, השפה בה מתנהלות שיחות דיפלומטיות בין מדינות זרות, נכתבות ונערכות יצירות אומנות ותרבות בכל ענפיהן.

כל זאת מביא רבים לשאיפה לשלוט בשפה האנגלית על בוריה, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת אם לא גדלתם על השפה היא לפנות ללימודי תואר ראשון באנגלית. לימודי התואר משתייכים לפקולטה במדעי הרוח ומתקיימים במסלול חד חוגי ודו חוגי. במסלול דו חוגי תוכלו לשלב ספרות אמריקאית, היסטוריה, תרבות, לימודים אמריקניים והוראה לאנגלית. במסלול החד חוגי תוכלו להרחיב את ההשכלה והשליטה בשפה האנגלית לרמה הגבוהה ביותר. במסלול זה תידרשו להגיש עבודות סמינריוניות הכתובות ברמה אקדמית גבוהה, ותקבלו ידע נרחב בכל מקצועות השפה – החל מהדקדוק והלשון, דרך תרבות ואנגלית מדוברת וכלה באנגלית אקדמית.

תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד ומתוכנית אחת לרעותה ומושפעים מציוני הבגרות של המועמדים ומיכולותיהם בבחינת הפסיכומטרי. הלימודים אינם מיועדים לחסרי ידע בשפה ובניגוד ללימודי שפה אחרי מטרתם אינה להביא את הסטודנט לשליטה בשפה, אלא להעשיר את עולמו, להקנות לו אנגלית מהוקצעת המקובלת בסטנדרטים הבין לאומיים ולהרחיב את הידע אודות התפתחות ותרבות השפה.

בוגרי תוכניות הלימודים ייהנו ממגוון רחב של אפשרויות תעסוקה: הוראת אנגלית, תרגום, עריכה והגהה, דוברות, דיפלומטיה, עיתונות, ייבוא וייצוא וכל תפקיד הדורש שליטה מקיפה בשפה.