ישראל אייכלר
ישראל אייכלר צילום: Yonatan Sindel/Flash90

אושרה החלטת שר האוצר למנוע סבסוד למעונות ממשפחות אברכים והחל מהשנה הבאה פעוט ששני הוריו אינם עובדים במשרה מלאה לא יקבל סבסוד.

במגזר החרדי מעריכים כי ההחלטה תשפיע על קרוב ל-20 אלף משפחות שיצטרכו לשלם מחיר מלא על המעונות מה שייתכן ויהפוך את עבודת האם ללא כדאית.

הקריטריונים שנקבעו לסבסוד קובעי ם כי "הורה הלומד בהיקף של 24 שעות שבועיות לפחות באחד ממסלולי הלימודים המפורטים להלן בסעיפים (1) עד (8). במקרים אלו יחשב כהורה העונה לדרישה של 36 שעות שבועיות בהן עובד ההורה בטבלת הדרגות".

מסלולי הלימודים כוללים קורסים להכשרה מקצועית העולה על שנתיים בתנאי שהוא בפיקוח או במימון של משרד ממשלתי, אולפן לעולים חדשים, לימודים לתואר ראשון או שני במוסד אקדמי מוכר, כולל לימודי מכינה לתואר, לימודים לצורך תעודת הוראה, המוכרים על ידי משרד החינוך ומסלולים נוספים שאינם כוללים את לימוד התורה בכוללים.

ח"כ ינון אזולאי מש"ס הגיב לשינוי הקריטריונים. "במקום להתעסק עם הוריאנט החדש שהתגלה בישראל, ממשלת ישראל מגלה אטימות לחלשים, אטומה לחקלאים, פוגעת בילדי המעונות, ממשלה שמחלישה את החלש ומחזקת את החזק. אטומים, נמסאתם".

"רוה"מ בנט, מדינת ישראל בקריסה. מדינת ישראל היא לא עסק והאזרחים הם לא מוצר על המדף. תתעורר. הצעתי אליך, תפסיק לעבוד אצל לפיד וליברמן ותתחיל לעבוד למען אזרחי ישראל", דברי ח"כ אזולאי.

ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה הוסיף, "החברה הישראלית לא הייתה שותקת על אפליה גלויה נגד אמהות ערביות במיוחד, ובוודאי שלא נגד אימהות שבעליהן סטודנטים שאינם משלמים מסים ומהגרים שאינם יהודים, ואפילו כאלה שבעליהן עבריינים וחברי כנופיית פשע".

"לעומת זאת העולם שותק ותומך בפגיעה תעסוקתית וחברתית באימהות יהודיות עתיד הדורות, שבעליהן לומדים תורה. בשלילת הזכות להנחה במעונות לנשות לומדי תורה במיוחד, מסמנים אותם במגן דוד כחול. ככה ייעשה לעם הדבק בתורה. אנטישמיות היא אפליית יהודים ורדיפתם בגלל אורח החיים היהודי המושמץ. קריטריונים מיוחדים לאפליית אימהות יהודיות בגלל התורה, זאת אנטישמיות גלויה", דברי אייכלר.

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יצחק פינדרוס אמר, "משניים אני מאוכזב: מהשרה ברביבאי המרבה לדבר על קידום מעמד האישה בישראל, אבל פוגעת באבחת חתימה ברבבות נשים חרדיות ובקריירה שלהן, ומרה"מ בפועל מנסור עבאס שאמור להבין יותר מכולם את הסכנה בפגיעה במיעוטים באופן ממוקד. היום אלו האברכים החרדים, מחר אלו המשפחות הבדואיות בנגב".