הרב אהרונוב
הרב אהרונוב ללא

בחב"ד מתארים תופעה במסגרתה הורים חילונים נלחמים מול הרשויות המקומיות ברחבי הארץ כדי להכניס את ילדיהם לבית ספר דתי.

בסוף השבוע האחרון כתב בדף הפייסבוק המשנה לראשת העיר נתניה ויו"ר ועדת החינוך בעיר, אהרן אורגד את המילים הבאות: "צומח לנו כאן בנתניה בית ספר שהורים "נלחמים" עליו. זה לא מובן מאליו וזה צריך לשמח כל מי שעוסק בחינוך בעיר, בית ספר שהורים נשכבים על הגדר כדי שילדיהם ילמדו בו הוא ברכה לעיר, הורים יודעים מה טוב לילדיהם"/

הכל החל כשחב"ד החליטה לפני כארבע שנים להקים בישראל בתי ספר לחילוניים בנוסח מרכזי חב"ד בחוץ לארץ.

יו"ר רשת בתי הספר הוא הרב יוסף יצחק אהרונוב יליד מונטריאול ובוגר מוסדות חב"ד בארה"ב. היה זה אך טבעי שבתי הספר הללו יוקמו בסגנון High Tech עם ארומה אמריקנית, הרבה אנגלית במרחב הלימודי ומתקנים מיוחדים שהובאו מאירופה, עיצוב מוקפד של צבעים, שכבר הפך לסימן ההיכר של בתי הספר "שלהבות חב''ד".

"ממש כמו חב''ד בחו"ל מקבלים אותך כפי שאתה, לא צריך כיפה ולא ציצית, אתה כבר תתאהב בזה בעצמך", מספרים בחב"ד.

חב"ד הלכו תחילה 'על קטן'. "התחילו עם כיתות א' של 20 תלמידים במטרה לשמור על בית ספר קטן וחכם ואולי גם לא לעצבן יותר מידי את הרשויות", סיפרו בתנועה, "האינטרס של הרשויות וחב"ד עבד טוב ביחד. אבל דבר אחד הם לא לקחו בחשבון, את ההורים".

"ההצלחה של בתי הספר הובילה ללחץ טבעי של הורי הילדים בשכונות הסמוכות, ההורים החילונים ניהלו מלחמת עולם בכל הרשתות החברתיות ובהפגנות פיזיות שילדיהם יוכלו ללמוד בשלהבות חב''ד".

"אנחנו יכולים להבין מצד אחד את הרשויות", מסבירים בחב"ד. "תיקח לדוגמא את העיר נתניה, בתי הספר של הרגילים של חב"ד בנתניה פותחים את שנת הלימודים השנה עם חמש כיתות א' ובמקביל דורשים ההורים שבבית ספר שלהבות חב"ד שהוא בית ספר בוטיק של קצת יותר ממאה תלמידים, העירייה תאשר עוד מאה תלמידים חדשים בכיתה א' ועוד כמה עשרות תלמידים לשאר הכיתות. מדובר בגידול שמערכת החינוך לא מכירה. זה מטורף".

"חב"ד משקיעה עמל רב בבתי הספר הללו בתכניות לימוד מושקעות ובחידושים טכנולוגיים שאין בכל בית ספר. מנכ"ל הרשת הרב אליהו קריצבסקי נחשב כפרוייקטור אדיר שמלווה את בתי הספר מהישג להישג, יחד עם זה הצלחה כזו על טיבעית היא רק מברכותיו של הרבי", הם אומרים.

יש הטוענים בחב"ד שההצלחה של בתי הספר שלהבות חב"ד היא פרי תופעת "ההדתה".

"מסתבר שקמפיין ההדתה אומנם גרם להוצאתם של עמותות ומיזמים בעלי גוון דתי מבסיסי הצבא ומוסדות החינוך אבל במקביל יצר וואקום אדיר בציבוריות הישראלית הכמהה ברובה לקצת מסורת ובעיקר מסורת בחינוך הילדים.

"הוואקום הזה הוביל להקמת 'בתי ספר לחילוניים' של חב"ד תחת השם 'רשת שלהבות חב"ד' המסונפת לרשת בתי הספר של חב"ד בישראל "רשת אהלי יוסף יצחק". בתי הספר הללו אומנם שייכים לזרם הממלכתי דתי בישראל אך הם שוברים את כל הפרדיגמות המקובלות.

"בבתי הספר 'שלהבות חב''ד' לומדים לא רק ילדים להורים 'חילוניים קלאסיים' אלא אף ילדים להורים שבשום מצב לא היו שולחים את ילדיהם לבית ספר דתי, חלקם הורים הפעילים בעמותות שמאל", מספרים בתנועה.

"חלק בלתי מבוטל מוועדי ההורים של בתי הספר הללו מורכב מחברי מועצה חילוניים במוצהר, כך בראשלצ חלק מועד ההורים שייכים למפלגת 'יש עתיד' בראשל''צ".

השנה כבר ילמדו בבתי הספר הללו למעלה מאלף חמש מאות תלמידים.

בחב"ד מוסיפים ומבהירים כי הקמת רשת בתי ספר כזו מצריכה גב חזק ואיתן מול אנשי השלטון המקומי. ללא ספק מי שעומד כיו"ר הרשת הרב יוסף יצחק אהרונוב מוכר כיו"ר מערך השליחות של חב"ד אך גם עומד בראש רשת בתי הספר.

"הוא ידוע כאחד שלא חושש ללכת למהלכים חדשניים נועזים ומרחיקי לכת ומצליח לסחוף איתו רבים למהלכים אלה. היתרון שלו הוא שהוא לא נרתע מלקחת כוחות צעירים ורעננים ונותן גיבוי מלא למנכ''ל הנמרץ של רשת בתי הספר של חב''ד בישראל שהוביל את הרשת להישגים מרשימים", אומרים בחסידות.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו