גירושין נישואין זוגיות משפחה ילדים הורים ילד Divorce, fight (iStock)
גירושין נישואין זוגיות משפחה ילדים הורים ילד Divorce, fight (iStock) iStock

א.

זה היה תיק פשוט יחסית שהגיע בפני אחד מבתי הדין לממונות בארץ: אדם שכר דירת משנה, ורצה לצאת ממנה לפני תום החוזה, כי טען שיש הפסקות חשמל תכופות שלא מאפשרות חיים סבירים בדירה.

בעל הבית השיב שאין הפסקות חשמל כאלה, ובית הדין ביקש מדייר משנה נוסף לבוא ולהעיד האם המצב באמת חמור כל כך.

הדייר הנוסף השיב שהוא לא הרגיש בהפסקות החשמל, אבל הוסיף שייתכן שהעדות שלו לא מועילה, כיוון שהוא לא מרבה להשתמש בחשמל.

"למה הכוונה?" שאלו אותו הדיינים. "אין לך מקרר?"

"יש לי", ענה העד, "אבל רוב הזמן הוא מנותק מהחשמל".

"ופלטה של שבת אין לך?"

"יש לי", חזר העד ואמר, "אבל גם אותה אני לא מפעיל. בדרך כלל אני אוכל בשבתות אוכל קר".

הדיינים המשיכו לשאול, והתמונה התבהרה במהירות: העד התגרש, והוא אב לכמה ילדים. תשלומי המזונות שהוטלו עליו כל כך כבדים, שעד לאחרונה הוא אפילו לא יכול היה לשכור דירה, והעביר את הלילות ברכב שלו. לפני כמה חודשים הוא הצליח לחסוך מספיק כדי לשכור דירת משנה קטנה – אבל ההכנסות שלו עדיין לא מספיקות כדי לשלם חשבון חשמל.

ב.

המקרה הזה קיצוני, אבל למרבה הצער פחות חריג משהיינו רוצים לחשוב.

ניתן כמה דוגמאות מהשנה האחרונה: ליעקב (כל השמות בדויים) שלושה ילדים מנישואיו הראשונים, והוא התחתן בשנית, וכעת בביתו יש שש נפשות ובבית גרושתו – ארבע נפשות. יעקב אמנם מרוויח יותר מגרושתו (9,000 ₪ לחודש, היא מרוויחה 5,800), אך הוא צריך לשלם שכר דירה והיא אינה צריכה לשלם שכר דירה, כיוון שהיא גרה בדירה ששניהם קנו כשעוד היו נשואים. בית הדין חייב את יעקב לשלם לאם 4,000 שקלים לחודש, כך שהיא מתחילה את החודש בפלוס של כמעט 10,000 ₪, ואילו הוא מתחיל אותו במינוס, עוד לפני שהלך ביום הראשון של החודש למכולת לקנות לחם וחלב.

אלישע הוא עצמאי, ומרוויח 4,000 שקלים לחודש. בשנת הקורונה לא הצליח לקיים את העסק, וחי ללא הכנסות. סך ההכנסות של גרושתו כ-5,500 ₪ לחודש. אלישע חויב להעביר לה 4,000 ₪ בחודש, כלומר את כל משכורתו.

אבי מגדל את ארבעת ילדיו במשמורת משותפת עם גרושתו. הוא מרוויח פחות ממנה: הוא משתכר 6,000 שקלים לחודש, והיא מרוויחה סכום דומה, אך בתוספת קצבאות ומענקים מכניסה כ-8,500 ₪ לחודש. בית הדין פסק שאבי יצטרך לשלם לגרושתו מעט יותר מששת אלפים שקלים לחודש. כלומר, האם יכולה לגדל את ילדיהם מסכום של יותר מ-14,000 שקלים, ואילו האב מתחיל את החודש במינוס של 150.

ג.

אלה רק כמה דוגמאות לתופעה נרחבת: בתי הדין הרבניים פוסקים היום תשלומי מזונות גבוהים מאוד, שאבות גרושים רבים לא מסוגלים לשלם.

בתוספת הצורך להתפרנס בעצמם, בתוספת העובדה שהמערכת המשפטית מוטה כנגד האב ולעתים קרובות מדי הוא רואה את ילדיו מעט מאוד, ובתוספת הרצון למצוא לעצמם זוגיות חדשה – חייהם של אבות גרושים רבים אינם חיים.

כמובן, איש אינו טוען שלאב אין אחריות על ילדיו, ושהטיפול בהם צריך ליפול כולו על כתפי האם. אבות בהחלט צריכים להשתתף כמיטב יכולתם בנטל הכלכלי של גידול ילדיהם, גם אם לצערנו התגרשו והילדים נמצאים – חלק מהזמן, רובו או כולו – אצל האם.

אבל המציאות הזו, שבה חלק מהדיינים אינם מתחשבים בהכנסה של האיש (ולעתים אינם מאמינים לו שהוא מרוויח מעט, ומניחים שהוא עובד ב"שחור") ומחייבים אותו בתשלומים שהוא לא יכול לעמוד בהם, מכניסה אבות גרושים לחובות, ובמקרי קיצון מביאה אותם כאמור עד חרפת רעב.

זו מציאות שגורמת למצוקה גדולה, ולצערנו גם לחילול השם.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו