יום הנכבה
יום הנכבהצילום: פלאש 90

בחודש אוקטובר צפויה להתחיל "קבוצת לימוד על הנַכְּבָּה עבור אקטיביסטיות.ים בחיפה" ביוזמת ארגון השמאל הרידיקלי "זוכרות".

מי שתארח את קורס הנכבה היא עמותת "אשה לאשה מרכז פמיניסטי חיפה", עמותה שעוסקת בעיקר בפעילות פמיניסטית ובחרה עתה לארח במשכנה את קורס הנכבה.

העמותה מקבלת מימון, בין השאר, גם מעיריית חיפה. כך למשל בשנת 2020 העבירה העירייה 38,899 ש"ח לפעילות העמותה. בשנת 2019 שילמה העירייה לעמותה 42,567 ש"ח.

יתרה מכך, קורס הנכבה יתקיים, כאמור, במבנה של "אשה לאשה" - מבנה אותו העמידה עיריית חיפה ללא תמורה לעמותה, ועכשיו הוא ינוצל לצורך לימודי הנכבה.

מטרת קורס הנכבה של עמותת "זוכרות" היא לתכנן ולבצע "פעולה להעלאת מודעות לנכבה הפלסטינית במרחב חיפה", וכן לערער "על המערכת הקולוניאלית".

לדבריהם, "למידה על הנכבה היא הזדמנות להשתחרר מכבלי הזיכרון הקולקטיבי". בנוסף, בקורס ילמדו המשתתפים בין השאר על הקשר בין המאבק ב"נכבה" לבין המאבק למען איכות הסביבה. "האם הכרה בקולוניזציה של המרחב יכולה להשתלב במאבקים למען צדק אקלימי ואיכות הסביבה?" נאמר בפרסום על הקורס.

שי גליק מנכ"ל 'בצלמו' זעם על כך שתושבי חיפה נאלצים לממן את הפצת פרופגנדת הנכבה. "מדובר בהזיה", אמר. "ארגון 'זוכרות', שקורא לחרם על ישראל, עושה קורס נכבה בבית 'אשה לאשה' שמקבלת מימון מעיריית חיפה. דהיינו, עיריית חיפה מממנת הפצת עלילת דם נגד תושבי העיר חיפה שהם גרשו ורצחו את תושבי העיר חיפה הערבים והשתלטו על נכסיהם".

לדבריו, "מי שאמור לממן את הקורס הזה זה החמאס והפתח ולא כספי הארנונה של תושבי העיר חיפה.
אנחנו דורשים מהעירייה להציב אולטימטום לארגון 'אשה לאשה' - או שהקורס יבוטל או שתקציב העירוני יבוטל".

מעמותת 'אשה לאשה מרכז פמיניסטי חיפה' נמסר: "נזכיר שבישראל יש חופש ביטוי והתאגדות ולכן מותר לשוחח ואף רצוי ליצור מרחבים לדיונים בנושאים שנויים במחלוקת. אנו מאמינות ביכולתן של נשים להוביל ולהיות מעורבות בבירור של סוגיות חברתיות ופוליטיות כואבות, כולל כאלו הנוגעות להיסטוריה של העיר חיפה. אנו מקוות להוות דוגמא אזרחית ופמיניסטית עבור הדורות הבאים".

מעיריית חיפה טרם התקבלה תגובה.