פריגטה מדגם F124 עם מכ"ם הגנה אווירית ארוך טווח
פריגטה מדגם F124 עם מכ"ם הגנה אווירית ארוך טווח צילום: התעשייה האווירית

התעשייה האווירית וחברת הנסולדט הגרמנית יספקו לצבא גרמניה מערכות מכ"ם ימיות מותאמות לספינות F124 של חיל הים הגרמני, בשווי של כ- 200 מיליון יורו.

עסקה זו מתווספת לעסקאות אסטרטגיות של מערכות מכ"ם ה-MMR מהשנה וחצי האחרונות למדינות אירופה ובהן, צ'כיה, סלובקיה והונגריה בסכום כולל של מעל ל- 3 מיליארד ₪.

מערכות המכ"ם מאפשרות גילוי מטרות אוויריות בטווחים גדולים, מטרות בליסטיות, וכן דיוק משופר ויכולת לעקוב אחר מגוון רב של מטרות בו זמנית. הפרויקט כולל גם התקנת מכ"מ קרקעי, הזהה למכ"ם שעל הספינה לצורכי אימון והדרכה של טכנאים ומפעילים וכן לפיתוח יכולות עתידיות נוספות.

בסוף יולי 2021 הנסולדט והתעשייה האווירית דיווחו כי יספקו לצבא גרמניה מערכות מכ"ם להגנה מפני טילים בליסטיים בסך של 200 מיליון יורו. מערכות מכ"ם אלו מהוות מרכיב מרכזי ביכולות ההגנה האווירית הנרחבות של התעשייה האווירית להגנה מהטווח הקצר ועד הטווח האסטרטגי ומספקות מענה לזיהוי האיומים המרחביים הנוכחים והעתידיים בעולם ההגנה האווירית.

הסכם שיתוף הפעולה נחתם עם חטיבת אלתא, שפיתחה את מערכות מכ"ם ה- MF-STAR המתבססות על טכנולוגיה חדישה של מערך סריקה דיגיטלי אקטיבי (AESA). באמצעות טכנולוגיה זו, מספק המכ"ם תמונה מיטבית של מודעות מצבית ימית במרחב ההמיספירה שלו ובכך מתאפשרת הגנה על הספינה על כלל הכוחות הנלווים ומהווה מרכיב מרכזי בהגנה על המולדת בפני איומים בליסטיים.

בעת גילוי איום, מספק המכ"ם את כלל הנתונים הנדרשים באופן מיידי לכלל מערכות הבקרה, ההגנה, והתקיפה שעל הסיפון (כדוגמת ירי טילי הגנה אווירית), ובכך מאפשר מימוש תגובה נגדית הולמת וסימולטנית לכלל האיומים.

מנכ"ל התעשייה האווירית בועז לוי: "השותפות עם הנסולדט מביאה בתוך שבועות ספורים שתי עסקאות ענק בתחום המכ"ם ובכך מחזקת את פעילותה של התעשייה האווירית בגרמניה ובאירופה בכלל. המיקוד האסטרטגי שאנו מובילים בחברה בהרחבת הפעילות באירופה, בהשקעה במאמצים העסקיים באזור מחזק את מעמדנו ביבשת. אני מודה להנסולדט על האמון והשותפות ואין ספק כי מערכות אלו יספקו לצבא גרמניה ערך מבצעי בעולם ההגנה האווירית ראשון במעלה".

מנהל מפעל משגב בחטיבת אלתא התעשייה האווירית, אייל שפירא: "במסגרת שיתוף הפעולה עם הנסולדט, תעמיד התעשייה האווירית את הידע הטכנולוגי וניסיונה רב-השנים בפיתוח ובייצור מערכות מכ"ם ימיות לטובת פיתוח וייצור חלק מרכיבי הפרויקט. הנסולדט, חברת המכ"ם הגרמנית, תייצר חלק מרכיבי המכ"ם, ותספק את המכ"מים לחיל הים הגרמני. המכ"מים יהוו מרכיב משמעותי בהגנת המרחב האווירי והימי של גרמניה, ובתוכם נכסיה האסטרטגיים ויאפשרו לצבאה לעמוד ביעדיו המבצעיים. אנו עדים לדרישה הולכת וגוברת ברחבי העולם למערכות מכ"ם מתקדמות להתראה מוקדמת אשר יספקו למקבלי ההחלטות בדרגים הגבוהים תמונת מצב אווירית רחבה ומדויקת בזמן אמת, כולל היכולת לגילוי איומים בליסטיים, באופן שיאפשר נקיטת אמצעי ההגנה המתאימים".

חברת הנדסולט הגרמנית הינה חברה ביטחונית מהמובילות בתחומה באירופה, מתחמה בפיתוח מערכות ופתרונות חישה מתקדמים לשוק הביטחוני. החברה נסחרת בבורסת פרנקפורט שבגרמניה מעסיקה מעל 5,600 עובדים ומכירותה בשנת 2020 עמדו על כ-1.2 מיליארד יורו.

כמובילה עולמית בתחום החישה מרחוק והמכ"מים, מפתחת חטיבת אלתא מערכות פורצות-דרך ואסטרטגיות כגון מטוסי משימה, מערכי סייבר לאומיים, מערכות רובוטיקה יבשתית, הגנה מפני רחפנים, מערכות הגנת מולדת ועוד. התעשייה האווירית מהווה מוקד ידע טכנולוגי לאומי ועולמי בתחומי ההגנה האווירית, המכ"מים, הלווינות, הכלים הבלתי-מאוישים, התעופה האזרחית והסייבר.