אלג'יריה
אלג'יריה צילום: ISTOCK

אלג'יריה הודיעה הערב (שלישי) כי היא מנתקת את יחסיה הדיפלומטיים עם שכנתה, מדינת מרוקו, בגין "פעולות עוינות" מצדה.

שר החוץ רמדאן לעמאמרה הודיע על המהלך במסיבת עיתונאים שבה הקריא הצהרה מטעם הנשיא האלג'יראי. לעמאמרה מתח ביקורת על שר החוץ הישראלי יאיר לפיד שבמהלך ביקורו החודש במרוקו השמיע הצהרות נגד אלג'יריה.

לעמאמרה אמר כי לפיד השמיע "מסר תוקפני" משטחה של מדינה ערבית אחת נגד מדינה ערבית אחרת. לטענת לעמאמרה, שר החוץ של מרוקו מסית את ישראל נגד אלג'יריה והוא שעומד מאחורי דבריו של לפיד.

למרות קטיעת היחסים הדיפלומטיים שתיכנס לתוקף כבר מהיום, שר החוץ של אלג'יריה ציין שהקונסוליות יישארו פתוחות.

כזכור, בעת חנוכת הנציגות הדיפלומטית של ישראל ברבאט אמר השר לפיד כי הביע בפני שר החוץ של מרוקו חשש מהתפקיד שממלאת אלג'יריה באזור ומהתקרבותה לאיראן. לפיד גם הזכיר שאלג'יריה מנהלת קמפיין נגד קבלת ישראל כמדינה משקיפה לאיחוד האפריקני.

"הוכח מבחינה היסטוריה שממלכת מרוקו לא הפסיקה יום אחד לבצע פעולות עוינות נגד ארצנו מאז העצמאות", טען לעמאמרה והצביע על הוכחות של שיתוף פעולה בין קבוצות טרור לבין מרוקו.

כבר עשרות שנים ישנה מתיחות בין מרוקו לאלג'יריה, ואין לכך קשר לישראל. שתי המדינות הללו מסוכסכות בשל מחלוקת על השליטה בחבל סהרה המערבית. מרוקו טוענת כי השטח שייך לה ואלג'יריה תומכת במורדים אנשי תנועת הפוליסריו המבקשים להקים שם מדינה עצמאית.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו