אביב כוכבי
אביב כוכבי צילום: Flash90

איראן דוהרת לגרעין: הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי אמר כי התקדמות תכנית הגרעין האיראנית הובילה את צה״ל להאיץ את תוכניותיו המבצעיות, ותקציב הביטחון שאושר לאחרונה מיועד לכך.

"צה''ל פועל באופן שיטתי ובדרכים מגוונות כדי לצמצם את השפעתה של איראן במזרח התיכון", סיפר כוכבי.

הרמטכ"ל התייחס לירי הרקטות מרצועת עזה ולהמשיך שיגור בלוני התבערה. "צה״ל נערך, במאמץ מרוכז, לאפשרות של מבצע נוסף בעזה", אמר כוכבי. "אנחנו לא מקבלים ולא נקבל הפרת ריבונות, לא משנה מי עומד מאחוריה, וחמאס היא האחראית לכל מה שיקרה ברצועה".

על רקע הביקורת שנמתחה על צה''ל בשל הגדלת הפנסיות של משרתי הקבע הפורשים, הרמטכ''ל אמר כי העלאת שכר חיילי החובה בכלל ושל הלוחמים בפרט הוא נושא מרכזי וערכי. "שר הביטחון, שר האוצר ואני עמלים לקדם אותו באופן אישי".

תקציב הביטחון לשנים 2022-2021 צפוי לעמוד על כ-58 מיליארד ₪ בשנה. מערכת כיפת ברזל חסכה 500 מיליון ₪ במבצע "שומר החומות" ו-300 מיליון ₪ במבצע "צוק איתן" בעבור פיצויים על פגיעה ברכוש מקופת המדינה.

בצבא מודאגים מקיצור שירות החובה שהוביל ומוביל למחסור של אלפי חיילי חובה בתפקידים קריטיים, בהם תפקידי לחימה וטכנולוגיה, ופוגע באפקטיביות השירות. השינויים במפת האיומים, צרכי תר"ש 'תנופה' ושינוי במגמות הגיוס בחברה הישראלית מחייבים לדחיית קיצור השירות.

באגף כוח האדם משוכנעים כי המודל החדש להשלמת תקופות שירות משקף את מאפייני צה"ל הייחודים כארגון לוחם ומתעדף את אוכלוסיית הלוחמים תוך תיקון בעיות במודלים הקודמים.

תקופות שירות חובה ותקופות מגיל 18 ועד גיל הגיוס לא נכללות במודל. כמו כן השלמות חריגות מעל %11 צומצמו עד לכדי ביטול. כיום %25 מהפורשים מקבלים מעל %11 השלמה, ובמודל החדש רק %2 יקבלו השלמה בגובה %11 או יותר (לוחמים בלבד).

באשר לתקופות מחוץ לשירות (עתודאים ולוחמים שלא שירתו ברצף) – יקוצץ הזכאות במחצית ל-%1 לשנה ול-4% לכל היותר.

הערך הכלכלי של המודל החדש יביא לחיסכון של כ-50 עד 70 מיליון ₪ בשנה יציבה ועתיד להקטין את העלות השנתית בגין פורשים חדשים מסך של כ-20 מיליון ₪ בשנה לכ-17 מיליון ₪ בשנה.