המבנה שבו אירע הפיצוץ בנתנז, איראן
המבנה שבו אירע הפיצוץ בנתנז, איראן צילום: רויטרס

בתחקיר מפורט שמפרסם ה"ניו יורק טיימס" נטען כי ארה"ב נסמכת על רשת הריגול שבנתה ישראל באיראן, לאחר שחלק גדול מרשת הריגול האמריקאית בטהרן אבד בשנים האחרונות.

התחקיר גם מפרט על החשדנות הישראלית בתקופת ממשלת נתניהו כלפי הממשל החדש של ג'ו ביידן, שהגיע לידי ביטוי בהתראות קצרות במיוחד לפני פעולות ישראליות באיראן או מקומות אחרים.

מחברי התחקיר, בהם העיתונאי רונן ברגמן, טוענים כי מסמך ששלח בתחילת השנה קצין ה-CIA שהיה אחראי על בניית רשת ריגול באיראן חושף כי חלק גדול מרשת הריגול האמריקאית בטהרן נחשף על ידי כוחות המודיעין האיראני וחל עיכוב בבניית רשת ריגול חדשה. זו הסיבה שארה"ב החלה להסתמך יותר על רשת הריגול הישראלית באיראן, שנחשבת ליציבה יותר עד היום.

עם זאת, היחסים הטובים והאמון בין סוכנויות המודיעין של ישראל וארה"ב נפגעו לאחר חילופי השלטון בארה"ב.

"לשירותי המודיעין של שתי המדינות יש היסטוריה ארוכה של שיתוף פעולה הדוק במהלך ממשל טראמפ, שאישר או היה צד בפעולות ישראליות רבות במלחמת הצללים שלה נגד איראן. זה השתנה לאחר בחירתו של הנשיא ביידן, שהבטיח לשקם את הסכם הגרעין עם איראן שישראל התנגדה נמרצות כל כך. בנימין נתניהו, אז ראש ממשלת ישראל, אף צמצם את שיתוף המודיעין עם ארצות הברית מכיוון שהוא לא סמך על ממשל ביידן", כותבים מחברי המאמר ב"ניו יורק טיימס".

אחת הדוגמאות אותה הן מביאים לצמצום שיתוף הפעולה הזה התרחש בחודש אפריל השנה, בפעולת חבלה במתקן הגרעין בנתנז המיוחסת לישראל. על פי גורמי מודיעין אמריקניים וישראלים, ישראל העניקה התראה של פחות משעתיים לארה"ב לפני ביצוע הפעולה, זמן קצר מדי על מנת לאפשר לאמריקאים לבטל או לדחות אותה.

לטענת מחברי המאמר, שראיינו בכירים בקהילות המודיעין בישראל, הוחלט על ההתראה הקצרה "לאחר שהאמריקאים הדליפו מידע על כמה פעולות ישראליות, וממשל ביידן לא היה קשוב לדאגות הביטחוניות של ישראל אלא התמקד מדי בחידוש הסכם הגרעין".

בכירי המודיעין האמריקאי מכחישים את ההאשמות על הדלפות מצידם, והאשימו את נתניהו בשמירת הטינה שהיתה לו כלפי הממשל הדמוקרטי בתקופת הנשיא אובמה.

ה"ניו יורק טיימס" מדווח גם כי בעקבות ההתראה הקצרה לפני הפעולה בנתנז, התקשר ראש ה-CIA וויליאם ג'יי ברנס לראש המוסד דאז יוסי כהן והביע את כעסו ודאגתו משינוי היחס הישראלי. כהן עצמו אמר כי ההתראה הקצרה נבעה מאילוצים מבצעיים וחוסר ודאות לגבי מועד הפעולה בנתנז.

"נתניהו גם היה משוכנע כי סוכנויות ריגול אמריקאיות הציבו עליו מעקב", מצוטט גורם ישראלי בכיר בתחקיר של "ניו יורק טיימס", בעוד גורם אחר הוסיף כי "יוסי כהן ביקש לתקן את מערכת היחסים עם ארצות הברית במהלך החודשים האחרונים שלו כראש המוסד".