הרב שמואל דוד
הרב שמואל דוד צילום: באדיבות המשפחה

בגילוי דעת האחרון הופיע מכתב של הרב מתניה אריאל, ואני מרגיש צורך לפרסם מחאה כנגדו, ונגד העלון שפרסם את המכתב.

איני יודע אם הרב אריאל שלח את מכתבו למייל של הרב מלמד ולא נענה, או אם הוא שלח אותו לתלמידיו של הרב מלמד, ולא נענה. אם הוא לא עשה זאת הרי שמכתבו חמור מאד מאד. ואם הוא שלח את המכתב ולא נענה, הרי שפרסומות הוא חמור מאד, רק פעם אחת.

איני נותן ציונים לרב אריאל או לרב מלמד, אבל מכתב כזה פומבי לרב מבוגר יותר, תלמיד חכם שכתב כמעט על כל הנושאים בשולחן ערוך, לרב שספריו נלמדים בהרבה מאד מוסדות, גם אם הוא כתוב בלשון מכובדת הוא חמור מאד. מכתב שמציג את הרב מלמד כשחצן, בעל גאווה, חסר דרך ארץ. כך לכתוב בציבור, בפומבי, על גבי עלון שנקרא על ידי רבים מבאי בתי הכנסת וגם על ידי צעירים שלומדים מספריו של הרב מלמד?!

אפשר להשיב על טענותיו של הרב מתניה אריאל אחת לאחת. אולם אני נמנע מכך, כי אז יתחיל דיון על פרט זה או אחר, בעוד שאני מוחה על עצם המכתב שמבזה רב חשוב בפומבי.

בהזדמנות זו אבקש להוסיף:

כאשר יצאו ספרים שונים של רבנים בהלכות טהרת המשפחה, והיו בהם חידושים, הקלות והחמרות מהנהוג, מכון פועה לא הוציא מכתב במה הוא חולק עליהם. גם בספרי השו"ת של מכון פועה, מופיעות תשובות של פוסקים שאינם על פי המקובל, והם מתקבלים בשלוות נפש.

אדרבה, דרכו של מכון פועה הוא לשאול את המתייעצים עמו, על פי איזה פוסק הם נוהגים, ולהנחות אותם על פי הפוסק המקובל עליהם. יישר כוחם. אולם כלפי הרב מלמד הם עלו על הגל וכתבו במה הם אינם מסכימים עמו. עם זאת מכתבם מצטיין בהבעת כבוד ונימוס, והוא גם לא התפרסם בעלון נקרא על ידי ציבור רחב, אלא רק בפורום רבנים.

ממזמן אני כואב ודואב על כך שבתוך המגזר שלנו, הדתי לאומי שתמיד היו בו קשת דעות, כמעט בכל נושא, לאחרונה יש בו מחלוקות המלוות בחרמות וגידופים.

אלה שעולים להר הבית בטהרה, מול אלה שמתנגדים לכך. אלה שמקלים בהלכות טהרה, ואלה שסוברים אחרת. אלה שבעד חברה מעורבת, ואלה שנגד. ועוד. תמיד חשבתי שאלו ואלו דברי א-להים חיים. ההתנהלות לאחרונה מלמדת אותי שזו סיסמא בלבד. חבל מאד!