ועדת החקירה לאסון מירון
ועדת החקירה לאסון מירון צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משפחות נפגעי אסון מירון הגישו תביעה ייצוגית על סך 50 מיליון שקלים נגד המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים האחראי על מתחם קבר הרשב"י.

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בנצרת באמצעות עו"ד דויד מנע.

כתב התביעה מתבסס על חוק הגנת הצרכן המבהיר כי אין להטעות את הצרכנים. לטענת התובעים, העמותה הטעתה, הפרה חובת גילוי והגבילה את היציאה מהמתחם במעשה ובמחדל לכל המבקרים שבאו להילולת רשב"י ביום האסון.

על פי כתב התביעה, היא אף לא התריעה בפניהם על הסיכונים הכרוכים בהשתתפות באירוע הילולת רשב"י ולא הודיעה שקיימות חוות דעת שאינן מאפשרות את קיום ההילולה במתכונת של עשרות ומאות אלפי משתתפים.

"הנתבעת התרשלה בביצוע לקוי של הילולת רשב"י ביצוע כושל ורשלני עד כדי רשלנות פושעת, אשר גבה מחיר דמים כבד במותם של 45 גברים וילדים, שבגינו הוכרז על יום אבל לאומי. הסעד המבוקש הוא סעד כספי. פיצוי בגין הנזק הפיזי והנפשי/פסיכולוגי שנגרם לכל אחד מהתובעים וליתר חברי הקבוצה המוגדרת", נכתב.

"הנתבעת כשלה כישלון טוטלי במילוי תפקידה להסדיר את מתחם קבר רבי שמעון בר יוחאי בהר מירון לטובת הסדרתו לקבלת מבקרים, להתאמתו לפעילות שוטפת ולקיום הילולת רשב"י המתקיימת מדי שנה בל"ג בעומר במירון מזה מאות שנים".

עו"ד דוד מנע: "האסון ב'שביל המוות' במירון נבע מרשלנות חמורה של כל מי שקשור לתפעול קבר הרשב"י, שלצערי, המדינה כריבון לא לקחה אחריות עליו. גם היום אם יתרחש אירוע המוני, הדברים יחזרו על עצמם. לא למדו לקח ולא מיישמים שום דבר מכל המלצות העבר".

לדבריו, "אנו הגשנו תביעה ייצוגית בשם 1,000 נפגעים שהיו על 'שביל המוות' ואשר עד היום סובלים מטראומה ומנזקים נפשיים, כולל פציעות פיזיות. הערכנו את הנזק לכל אחד ב־50,000 שקל, ומדובר כאמור ב־1,000 אנשים, ומכאן התביעה על סך 50 מיליון שקל".

מהמרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים נמסר בתגובה: "אנו נלמד את התביעה ונגיב בבית המשפט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו