מיכי וסרטייל
מיכי וסרטייל צילום: באדיבות המצולם

אופציית הסגר בתקופת החגים לא בכדי מעלה חששות כבדים בקרב קבוצות האוכלוסייה שעשויות להינזק יותר מכל מהשלכותיו הקשות– בני ובנות הגיל השלישי ובעלי רקע שמצויים בסיכון בריאותי דוגמת חולי הסרטן. 

הבדידות בקרב הקשישים, אלה הנאלצים לטפל בבן או בבת הזוג התשושים או לחילופין בקרב העריריים ממילא מובילה לפגיעה נפשית ובריאותית. בין סגר לסגר אוכלוסיית הקשישים מנצלת כל רגע עם המשפחה, שעל פי המחקרים מהווים את הגורם המכריע ובעל המשמעות הרבה ביותר בשלב זה של חייהם. 

תמיד יש דרישה לעוד, עוד חיבוק, עוד נשיקה לנכד או לנכדה; מי ביקר את הוריו ולא שמע מהם דברים כמו "כמה זמן לא הייתם פה, מזל שסוף סוף באתם", גם כשהביקור הקודם היה לפני כמה ימים שביניהם שוחחתם מדי יום בטלפון. 

לאחר שהדלת נסגרת ובני המשפחה עוזבים, הסבים והסבתות נשארים לבד בבדידות בין קירות ביתם "לא טוב היות האדם לבדו", כתוב במקורות כבר מרגע בריאת העולם, וברור מדוע העונש הקיצוני וההרסני ביותר המאיים על האסיר הוא תא הצינוק בבית הסוהר. 

על פי נתוני משרד הבריאות תוצרי הסגרים הקודמים שנכפו על ציבור הקשישים גרמו לעלייה של אלפי אחוזים במקרי דיכאון ולנזקים קוגניטיביים, פיזיים ונפשיים, ולעלייה חדה במספר ניסיונות ההתאבדות. 

ואכן, בעקבות הסגרים הקודמים היינו עדים לעלייה של 50% במספר הפניות לארגון יד תמר על מנת לקבלת תמיכה רגשיתבעקבות הדרדרות מהירה במצב הנפשי שבאה לידי ביטוי בתגבור תרופתי בעקבות תופעות של דיכאונות, היחלשות המערכת החיסונית, חרדות, פרנויות ותחושת חידלון ואובדנות.

כיום, גורמי המקצוע הרלוונטיים במערכת הבריאות מחזיקים ממצאים חד משמעיים בכל הנוגע להשלכות הבריאותיות הרות האסון של הסגרים הקודמים על אוכלוסיות הקשישים ובעלי מחלות רקע, אנו מבינים כי אופציית הסגר המלא ירדה מהפרק. 

אין עוררין על כך שריחוק חברתי מאפשר לשמור על אוכלוסיות הסיכון, אך הפעם נהיר וברור שרק סגר פתוח המאפשר יציאה עם מלווה בשעות מסוימות למקומות פתוחים דוגמת גינות ציבוריות, פארקים ומרחבים פתוחים, בהם יוכלו להיפגש עם בני המשפחה הוא המתווה הנכון. תנו להם שעות לנשום, זה בשביל הנשמה.

בנוסף, השרים צריכים לחשוב על העלאת משכורתם של המת"ביםוהמת"ביות (מסייע/תומך סיעודי שעוזר להתקלח, מארח חברה, מבשל ועוד). כך נרוויח מכל הכיוונים - גם ירידה באבטלה, גם חיבור חברתי בין אוכלוסיות, וגם שמירה על איכות חיי בני הגיל השלישי. כולנו נגיע יום אחד לגיל זקנה, וכולנו תקווה שנגיע לכך בצורה מכובדת וראויה ככל שניתן. 

מיכאל (מיכי) וסרטייל הוא יו"ר ומייסד עמותת יד תמר המעניקה תמיכה למשפחות חולי סרטן ולמשפחות מתמודדות משבר

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו