עמית סגל
עמית סגלצילום: חיים טוויטו

הפרשן הפוליטי של חדשות 12 עמית סגל סיפר בראיון למוסף ״7 ימים״ של ידיעות אחרונות על שיחותיו עם בנימין נתניהו, והביע את דעתו על הסיבה לאיבוד שלטון הליכוד.

כשנשאל אם הוא מעריץ את נתניהו ענה סגל: ״לא מעריץ אף אחד. המנהיג הגדול מכולם היה בן־גוריון, למרות שאצלנו בבית הוא היה שנוא במיוחד. ומי ראש הממשלה הכי טוב שהיה לנו בכל הזמנים? לוי אשכול. אשכול, הגדולה שלו הייתה שהוא ידע להנהיג בטמפרטורת החדר. אבל אין ספק שביבי הוא סוג של גאון, היו לנו שני גאונים אמיתיים בפוליטיקה, הוא ואהוד ברק. 

״ביבי הוא לא הפופוליסט הטראמפי שהשתקף ברשתות החברתיות. הוא לא כמו בולסונארו וטראמפ ובוריס ג'ונסון. הוא היחיד מביניהם שלא נדבק בקורונה ודאג להביא חיסונים. אני באמת חושב שהדבר הכי גדול שנתניהו עשה בכל שנותיו זה החיסונים האלו. על זה ההיסטוריה תזכור אותו בסוף. אבישי בן חיים אמר שהוא פגש זקנה תימנית שאמרה – 'הם חטפו לנו את הילדים, אנחנו חטפנו להם את הילד הכי מוכשר'. זה הסוד הבסיסי. מה, אתם באמת חושבים שהימין עלה לשלטון בגלל הפוסטים המשתלחים של רגב או של אמסלם בפייסבוק? לא, הימין עלה לשלטון כי הציבור הלך עם הדעות שלו, וכי נתניהו ייצר תוכניות. וככה הוא גם יחזור לשלטון".

לדברי סגל יש שתי ישויות של נתניהו, המדינאי והפוליטיקאי. ״כמדינאי, גם בבריאות וגם בכלכלה, הוא פשוט מעולה. אני כן חושב שבשנים האחרונות נתניהו הגזים. חד וחלק. הנה אני אומר את זה. לא יכול להתכחש לעובדה שאנשים בכנסת שאני מעריך, חוו בשנים האחרונות מנתניהו בעוצמה הולכת וגוברת את התחושה שהוא יעשה הכל כדי לחסל אותם. בגלל זה הוא הלך, לא על מדיניות, על סעיף סוציומטרי בקורס הטיס. בסדר, לכל פוליטיקאי יש תאריך תפוגה. במרוצת השנים יתרונותיו של נתניהו ייזכרו יותר מאשר חסרונותיו".

סגל אומר כי לא נעלב מההשתלחויות של יאיר נתניהו כלפיו. ״לראות אותו בתור ילד קטן בן שלוש שהצלמים רודפים אותו. עד שהוא אומר 'תלכו מפה' ‑ ישר חשבתי על הילד שלי. החידה היא לא הטרלול של יאיר נתניהו. החידה היא איך זה לא הוכפל במאה. 

״אבל אין לי ספק שהוא הוריד את אבא שלו מהשלטון. לא נוח לי לדבר על זה, כי אני כן מזדהה עם יאיר נתניהו עם הרצון להגן על אבא שלו, אבל הוא עלה לאביו בבחירות האלו".

לסגל ונתניהו יש מאות שעות שיחה. על החוויה הזו הוא סיפר כי ״ביבי אוהב לדבר בעיקר על איראן והסמול טוק שלו זה חמאס. אבל הוא מרתק. הוא יודע את העבודה, יודע איך להפעיל אנשים, ובסופו של דבר את יושבת עם בן אדם שדיבר בבוקר עם מלך סעודיה, הוריד הוראות לטראמפ, זה מרשים. נתניהו הוא אידיאולוג עצום. עליו אמרו שהוא מזגזג, אבל מזגזג עד שהוא מקבל מה שהוא רוצה. 

״לנתניהו יש מגה־מטרה - לחנוק את הרעיון הפלסטיני, ובדרך הוא שילם על זה מחירים. אבל תראי היום, בתל־אביב, מעוז השמאלנות, מי עדיין מדבר על זה? נתניהו הצליח לחנוק את השיח על הבעיה הפלסטינית".