קפה
קפה istock

שתיית קפה היא לא רק הנאה עבור רבים, כעת מתברר כי למשקה האהוב יש גם יתרונות בריאותיים משמעותיים.

מחקר חדש, הגדול והמקיף ביותר מסוגו שנערך עד היום על המשקה הפופולרי, מעלה כי שתייה של עד שלוש כוסות קפה ביום מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון ללקות במחלות לב ושבץ.

המחקר בוצע על ידי מספר אוניברסיטאות ברחבי אירופה יחד, שאספו נתונים על מצבם הרפואי של 460 אלף בני אדם מבנק "ביובנק" הבריטי שמכיל מאגר מידע גנטי ורפואי על מאות אלפי בני אדם. החוקרים חילקו את משתתפי המחקר לשלוש קבוצות, כאשר הראשונה שמנתה 22 אחוזים לא שתתה קפה כלל, הקבוצה השנייה שכללה 58 אחוזים שתתה חצי כוס עד שלוש כוסות קפה ביום, ועוד 22 אחוזים בקבוצה השלישית שתו מעל לשלוש כוסות קפה ביום.

ניתוח הנתונים הראה כי הקבוצה ששתתה חצי כוס קפה עד שלוש כוסות ביום נהנתה מסיכון נמוך יותר של 12 אחוזים למוות מכל סיבה שהיא, כאשר הסיכון למוות כתוצאה ממחלות לב וכלי דם, בעוד הסיכון למוות משבץ היה נמוך ב-21 אחוזים. בנוסף הוכיח המחקר כי שתיית קפה מתונה של עד שלוש כוסות ביום הפחיתה את הסיכון למבוגרים לחלות בסוכרת מסוג 2, פרקינסון, מחלות כבד, סרטן הערמונית, אלצהיימר, כאבי גב ועוד.

נתוני המחקר הוצגו ביום שישי כנס של האיגוד האירופי לקרדיולוגיה. "הקשר בין קפאין להפחתת הסיכון לאי ספיקת לב היה מפתיע. קפה וקפאין נחשבים בדרך כלל על ידי האוכלוסייה כ"רעים ללב" מכיוון שאנשים מקשרים אותם עם דפיקות לב חזק, לחץ דם גבוה ועוד. הקשר העקבי בין הגדלת צריכת הקפאין לבין הפחתת הסיכון לאי ספיקת לב הופך את ההנחה הזו לחלוטין" אמר ד"ר דיוויד קאו, מנהל בכיר במרכז לרפואה באוניברסיטת קולורדו, אחר ממחברי המחקר.

עמיתתו למחקר, ד"ר ג'ודית סימון ממרכז הלב וכלי הדם באוניברסיטת זמלווייס בבודפשט, הציגה את המחקר בכנס הקרדיולוגיה ואמרה כי "למיטב ידיעתנו, זהו המחקר הגדול ביותר שהעריך באופן שיטתי את ההשפעות הקרדיווסקולריות של צריכת קפה רגיל באוכלוסייה ללא מחלות לב.

התוצאות שלנו מצביעות על כך שצריכת קפה סדירה היא בטוחה, שכן אפילו צריכה יומית גבוהה לא הייתה קשורה למחלות לב וכלי דם ותמותה מכל סיבה שהיא לאחר מעקב של 10 עד 15 שנים. יתר על כן, שתיית חצי כוס עד שלוש כוסות קפה ביום היו קשורות לסיכון נמוך יותר לשבץ, מוות ממחלות לב וכלי דם ומוות מכל סיבה שהיא".