חדר אוכל צבאי
חדר אוכל צבאי צילום: דובר צה"ל

להעביר את החגים מחוץ לבית יכול להיות קצת מבאס. בצה"ל ערים לכך ומיטיבים לשמור על רוחם של החיילים והחיילות ולעשות הכל כדי שיוכלו להרגיש במידת האפשר בבית.

שוחחנו עם רב פיקוד מרכז, סא"ל הרב חיים וייסברג, שסיפר על היערכות צה''ל והרבנות הצבאית לחגי תשרי ובפרטי לראש השנה: "יש שפע גדול לחיילים, מגוון גדול של אוכל ובדגש גם על סימנים של ראש השנה שיהיו בכל שולחן כמו בבית. אנחנו דואגים שיהיו להם את כל התנאים הכי טובים שמגיעים להם. הוצאנו בפיקוד קטעי קריאה רלוונטיים לכל חייל וחיילת. משקיעים המון כדי שכל חייל ידע מה לעשות וירגיש בבית", מפרט סא"ל וייסברג.

"אנחנו עדיין בתקופה של קורונה ואנחנו בצה"ל נערכים כל הזמן כמו כל המדינה בהתאם להנחיות משרד הבריאות לחגים בתקופת הקורונה", הוא מסביר. "האתגר שלנו הוא גדול, כי כשיש תחלואה נרחבת אז כמות גדולה של חיילים נשארת בבסיסים כמו בשנה שעברה וזה מצריך המון היערכות מקדימה הן בהיבט הציוד שצריך חלק פי שנים. אם היינו מחלקים שופר אחד ליחידה אחת אז עכשיו מחלקים יותר. צריך יותר בעלי תקיעה, ולשם כך אנחנו מעבירים השתלמויות לחיילים בעלי תקיעה".

חיילי פיקוד המרכז חולשים בפעילותם על אזורי יהודה ושומרון ודואגים על ביטחונם של הישראלים באוזרים אלו. לאורך כל השנים וגם השנה צה"ל פרוס בשטח גם באמצעות במוצבים ופילבוקסים שפרוסים בנקודות אסטרטגיות. איך דואגים שהחיילים במוצבים ובנקודות הללו יערכו את החג כראוי? בפיקוד המרכז אנחנו לא נחים לרגע זה חיילים שעובדים 24/7. החיילים שבפילבוקסים יקבלו ערכות לחגים שיספקו להם את כל מה שהם צריכים", הוא מתאר. "לא יהיה חייל או חיילת שלא יקבלו מענה. בכל נקודה צבאית יש תגבור לחג ויש מגוון של אוכל מתוך כוונה שהחג יעבור בצורה הכי טובה".

במהלך חודש אלול מתקיימים ביחידות שונות בצה"ל סיורי סליחות במקומות שונים ברחבי הארץ. לדבריו, "סיורי סליחות הם לכלל חיילים וחיילות צה"ל זו הזדמנות של המפקד להיפגש עם היחידה ולעסוק במקורות שלנו ובנושאים עמוקים יותר, זו הזדמנות מצוינת לדבר על התחדשות ועל נושאים שכל אחד יכול להתחבר".

כאמור, חיילות וחיילים רבים עומדים לסגור את החג בבסיסי צה"ל ברחבי הארץ. איך מתמודדים עם הקורונה? "בפאן הצבאי הצבא דואג ומוודא שכל הנחיות הקורונה מתקיימות. הצבא נותן דגש על שמירה של חיילים בעמדות כדי שהפעילות הצבאית תמשיך. בסוף המטוסים צריכים לטוס והחיילים צריכים להילחם, וזו החובה שלנו בשמירה על ביטחון המדינה", הוא אומר.