רב סרן יהודה לוי, מפקד קורס השלמת קצונה באגף התקשוב בצה"ל, מתארח באולפן ערוץ 7 ומספר על מקצוע התקשוב וחשיבותו בעשור האחרון על התפתחותו הטכנולוגית המרשימה.

אגף התקשוב הוא אגף צעיר בצה"ל אשר הוקם בשנת 2003 לאור ההתפתחויות הטכנולוגיות בצה"ל ובמקביל גם אצל האויב, והדברים באם לידי ביטוי במגוון אפיקי לחימה כמו הסייבר ודומיו המאפשרים לצה"ל לבצע את משימותיו.

אגף התקשוב הוקם על בסיס חיל הקשר של העבר הרחוק יותר. את ההבל בין הימים ההם לימינו אנו ממשיל רב סרן לוי לאופן בו בעבר היו מבצעים רכישות לעומת הקלות בה מתבצעים דברים היום דרך הרשת. גם הצעירים המתגייסים כיום מגיעים עם ידע נרחב בתחומי הטכנולוגיה והמחשוב והדברים ניכרים. "האתגר שלנו כמפקדים הוא להביא לידי ביטוי את היכולות שהם פיתחו בצורה עצמאית".

לוי המשרת בבה״ד 7 של אגף התקשורת מספר על המהירות בה מתאים הצבא את עצמו לקצב הטכנולוגיה שמסביב, כך שהוא מקפיד להיות תמיד בקדמת היכולות ולא להשתרך מאחור. הקורונה גם היא הובילה לשינויים בעבודת האגף, בין השאר בשימוש המושכל בלומדות ותוכנות מותאמות ליכולותיהם של הצעירים המתגייסים לאגף וכך ללמד אותם את תכני האגף באופן טוב יותר מבעבר.

עוד מספר רב סרן לוי על האופן בו מתנהלים קרבות על ידי חיילי וקציני אגף התקשוב. זאת כאשר ישנה חלוקה ברורה לתוקף, מגן, צרכי התגוננות וצרכי תקיפה, "כמו שזה קורה על הקרקע, אבל בסביבה לא מוחשית וקשה לראות אותה, אבל קורים בה דברים נפלאים וגם אני לא יודע הכול. לא כולנו חשופים לכל המידע".

להערכתו של לוי, המציאות כיום היא שנזק שיכול לעשות ילד עם מחשב גדולה מנזק שיכול לגרום לו טנק בשדה הקרב.

עוד מספר לוי על ימיו הראשונים כקצין צעיר שנשלח כקצין תיקשוב מיד לאחר קורס הקצינים לשרת בגדוד 51 של חטיבת גולני, שם הכיר את הסמג"ד רועי קליין ז"ל, ובמשך שמונה חודשים פעל תחת פיקודו הישיר.

"אני זוכר מרועי ציניות מקסימה. היה לו חוש הומור חכם ומפותח וגם ציני בצורה שלא גורמת לך שלא לאהוב אותו להיפך. הוא גם היה אדם חד בהחלטות שלו. כקצין צעיר אתה עלול למצוא את הסמג"ד כמרוחק, אבל החדות שלו עשתה לי סדר בשירות וקבלת ההחלטות ביומיומית כקצין צעיר", מספר לוי ומציין שלא הופתע לשמוע על מעשה ההקרבה שביצע כאשר קפץ על רימון להצלת חייליו, "כזה היה האיש", הוא אומר "מאוד דאג לפקודים שלו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו