לא נשארו ימים לחופשה
לא נשארו ימים לחופשה isock

המפגש בין החל"ת לתקופת חופשת החגים מזמן לא מעט לבטים בלא מעט בתי עסק בישראל. על כמה מהלבטים הללו שוחחנו עם עורכת הדין נעמה שבתאי-בכר, מומחית בייצוג מעסיקים.

אחד הגורמים לשאלות הרבות העולות דווקא השנה היא העובדה שהחגים חלים השנה בעיקר בימי עבודה והמשמעות היא שלו היינו עוסקים בימי שגרה הרי שעל מעט ימי עבודה בספטמבר היו משתכרים העובדים שכר מלא. משום כך, מסבירה עו"ד שבתאי בכר, מעסיקים רבים מתלבטים אם נכון להם להחזיר עובדים לתקופת החגים בגלל העומס ואז לשלם שכר של חודש שלם, או שמא עדיף להם להסתדר לבד בתקופת העומס, על מנת לחסוך תשלום גבוה לעובד שיחזור למספר מצומצם של ימים.

החזרת העובד לתקופת החגים מעלה אצל מעסיקים רבים גם את שאלת השי לחג. אמנם מדובר בנוהג שלרוב אינו מחויב בשום הסכם בין העובד למעסיק, אך בימי החל"ת העובד אינו זכאי לשום זכות, כולל שי לחג. מנגד, מספרת שבתאי-בכר על מעסיקים רבים המבקשים דווקא לתת שי לחג אך חוששים שמתן השי ישנה את סטטוס העובד. לדבריה מתן השי לחג אינו פוגע במעמד החל"ת, אם כי השי צריך לבוא לידי ביטוי בצורה כזו או אחרת בתלוש השכר.

סוגית השי לחג מעסיקה רבים, כך מסתבר. מעסיקים שואלים אם יוכלו להפחית מרמת השי לו הורגלו העובדים במשך השנים הקודמות, בשל קושי כלכלי תקופתי. עו"ד שבתאי-בכר משיבה שאמנם יש באפשרותם של מעסיקים להוריד ברמת השי, אך ברמה האישית היא ממליצה למעסיקים שפונים אליה לשקול היטב את ההשלכות של הפחתה כזו, השלכות שיכולות לבוא לידי ביטוי במרמור אצל העובדים או ירידה ברמת העבודה והמוטיבציה. לעיתים ישתלם למעסיק להעניק שי בגובה לו הורגלו העובדים על אף המחיר הכלכלי הכרוך בכך.

עוד מזכירה שבתאי-בכר בדבריה את הטעות של רבים הסבורים כי ערב חג הוא יום חופש, בעוד מדובר ביום עבודה קצר יותר אך לא ביום חופש, כך שמי שבחר שלא להגיע לעבודה עשוי לגלות שיום זה יורד לו מהשכר.

במקרה ועובד "בזבז" את ימי החופשה שלו בתקופת החל"ת ולא נותרו לו ימי חופש לחול המועד, עליו להגיע להסדר ישיר מול המעסיק, אם לקזז את ימי החופשה שהוא מבקש כעת עם חופשות עתידיות וכיוצא באלה פתרונות התלויים בהסכמת שני הצדדים.

עוד היא מציינת בדבריה מקומות עבודה המוציאים את כלל העובדים לחופשה מרוכזת. את זאת יוכל לעסות מעסיק רק אם הודיע לעובדיו שבועיים מראש. בסיכום הישיר בין העובד למעסיק יוחלט אם חופשה כפויה שכזו תהיה על חשבון העובד או אולי חלקה על חשבון המעסיק וחלקה על חשבון העובד, "זה תלוי הסכמה נקודתית של מקום העובד מול העובדים שלו".