הרב עטיה ז"ל
הרב עטיה ז"ל צילום: יח"צ התזמורת

מחר (שני) תקיים תזמורת ירושלים מזרח ומערב קונצרט אנדלוסי ייחודי לזכרו של הרב הפייטן רבי מאיר אלעזר עטיה ז"ל. על דמותו הייחודית של הרב עטיה ותרומתו להנחלת מורשת הפיוט והשירה המרוקאית שוחחנו עם המנצח, תום כהן, שיוביל את הקונצרט.

כהן פותח ומציין כי בניגוד למה שאולי נדמה ישנם גם בדורות קודמים וגם כיום רבני קהילות שהם עצמם פייטנים מומחים. "הבכיר הוא רבי חיים לוק ויש את רבי דוד מנחם שהיו רבני קהילות והם פייטנים מהמעלה הראשונה. בדור שלפניהם היו רבי דוד בוזגלו ורבי מאיר אלעזר עטיה שעליו כאשר מדברים אין צורך להפריז", אומר כהן ומספר על מפעלו העצום של הרב עטייה לליקוט הפיוטים שעברו מדור לדור בעל פה.

"הוא לקח על כתפיו את המפעל הזה מבלי שאיש ביקש ממנו. הוא כיתת רגליו בכל רחבי הארץ כדי לאסוף את כל האינפורמציה שהייתה נחלת אנשים בזיכרון, ידע שעבר מפה לאוזן. הוא ליקט את כל הידע הזה אחרי המשבר שהקהילה עברה, ומדובר בידע גם ברמה הדתית הלכתית וגם ברמה המוזיקאלית. הוא ידע שהאם הוא לא יעשה זאת ידע הזה לא יישמר. הא עשה את זה ללא ציפייה לשום תמורה".

תום כהן מספר, כמי שזכה לעבוד עם הרב עטיה עצמו, על האופן בו התייחסו אליו גם מוסיקאים מוסלמים. הזמרים המרוקאים המוסלמים ראו בו אגדה. לפני מספר שנים ערכנו לו קונצרט מחווה עם שישה אמנים ממרוקו שהגיעו בצנעה, וכשהוא נכנס לחדר החזרות הם עזבו הכול רק כדי להצטלם אתו ולשלוח ולהראות שהם פגשו אותו".

עוד מספר כהן על כלי הנגינה המיוחד שבו ניגן הרב עטיה, רבאב, שהוא כלי פרימיטיבי מאוד בעל שני מיתרים ו ומעין קליפת אגוז. זהו "כלי קשה לנגינה ולשליטה שאין בו וירטואוזיות אבל בלעדיו אין את הסאונד האנדלוסי".

על מה שנראה כפריחה בעולם המוסיקה האנדלוסית גם בקרב הדור הצעיר אומר תום כהן כי אכן מדובר בתופעה של ממש. "הדור הראשון של הסבים והסבתות שלנו הגיעו לכאן ועשו כמיטב יכולתם כמהגרים מארץ אחרת. הילדים שלהם, ההורים שלנו, ניסו להיטמע ולהוכיח שהם צברים. הרעיון של מחיקת העבר נכשל בענק ואני שמח על כך כי הגדולה שלנו היא בגיוון. לעומתם הדור שלנו הוא דור שלא רק לא מתבייש, אלא מנסה לחקור ולהפוך כל אבן כדי שהיהלומים הללו לא ילכו לאיבוד. הרבה צעירים בשנות העשרים המוקדים לומדים לנגן על הכלים הללו ומחדשים את המוסיקה הזו".

את דבריו חותם כהן ומציין כי כל ההכנסות מהקונצרט לזכרו של הרב עטיה יוקדשו להוצאת והפצת ספר המסכם את פועלו של הרב.