גלעד ארדן
גלעד ארדן צילום: שחר עזרן

במשלחת ישראל לאו"ם, נדהמו לגלות בימים האחרונים שתוכנית לזיכרון השואה מטעם האו"ם מקדישה כנס מטעמה לנושא שכותרתו: "הבדואים בנגב: אדמות ריקות ואנשים עקורים - התייחסות ישראל אל הבדואים כסיפור של עקירה ונישול".

בעיתון 'ישראל היום' דווח כי הכינוס אמור להיערך בעוד כחודשיים מטעם "מרכז האו"ם ללימוד השואה, רצח עם ופשעים נגד האנושות".

בהזמנה לאירוע נכתב כי "בפאנל רב־משתתפים, נחקור את אופייה הייחודי של ההתנגדות הבדואית (לישראל), את ההיסטוריה של העיור הכפוי (על ידי ישראל) ואת המצב בכפרים הבדואיים הלא־מוסדרים".

ההזמנה הופצה בימים האחרונים על ידי מחלקת התקשורת של האו"ם ועוררה זעם.

שגריר ישראל באו"ם, גלעד ארדן, פנה בדחיפות למזכ"ל הארגון אנטוניו גוטרש ומחה על חילול זכר הנספים בשואה.

"האו"ם נותן חסות לאירוע מחליא שמחלל את זכר השואה והקורבנות", קבע ארדן, "וזה מתבצע על ידי אותו ארגון באו"ם שאמור לשמר ולהנציח את זכרם של הנספים. אני דורש שהאו"ם יסיר מייד את חסותו מהאירוע, וכי תוקם ועדת חקירה שתמנע שיתוף פעולה של האו"ם עם אירועים כאלו בעתיד, וכי יינקטו צעדים קשים כנגד המעורבים".

יצוין כי תוכנית הסברת השואה באו"ם נוסדה בעקבות החלטת העצרת הכללית משנת 2005 בנושא זיכרון השואה, שיזמה ישראל. אחד מסעיפי היישום היה הקמת המרכז, במטרה להגביר את המודעות לזוועות השואה ולמנוע מעשים של רצח עם בעתיד.

על רקע זה, הוסיף השגריר כי "השימוש בתוכנית הסברת השואה של האו"ם, ובהקשר של רצח עם, לקידום התקפות כאלה על מדינת ישראל - הוא ציני ומקומם.

"האירוע הבזוי הזה משרת רק את המארגנים האנטי־ישראליים שלו, שבהם תומכי החרמת ישראל ופעילים במסע הדה־לגיטימציה נגד ישראל. הם מנסים לקדם את סדר היום המעוות שלהם על ידי יצירת קשר הזוי בין נושא פוליטי פנימי לבין שואה ורצח עם, ולמרבה הזעזוע, הם מקבלים על כך גיבוי מהאו"ם", דברי ארדן.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו