תשעה עשורים אחרי שננטש: שוב שופרות בבית הכנסת העתיק בכפר התימנים
תשעה עשורים אחרי שננטש: שוב שופרות בבית הכנסת העתיק בכפר התימניםצילום: המועצה הציבורית כפר השילוח

אירוע תקיעת שופר ומעמד אמירת סליחות נערך היום (שני) בבית הכנסת העתיק בכפר השילוח - כפר התימנים בירושלים.

האירוע מתקיים 83 שנים לאחר גירוש יהודי תימן מביתם בכפר התימנים, ובהשראת ספרו של יהושע זרחי ז"ל "רומן כפר השילוח" שבו מתוארת תקיעת השופר המרגשת והמיוחדת בבית הכנסת העתיק אהל שלמה.

מעמד הסליחות נערך בהשתתפות יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון בדימוס אליקים רובינשטיין, מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת נתנאל איזק, סגנית ראש העיר ירושלים חגית משה (הבית היהודי), וחברי הכנסת מהליכוד צחי הנגבי, אלי כהן, קרן ברק ואופיר כץ.

יו"ר המועצה הציבורית של כפר השילוח עו"ד גדי בשארי אמר כי "תקיעת השופר התימני בבית הכנסת מתקיימת במסגרת הפעילות של המועצה הציבורית שמנציחה את סיפורו של כפר השילוח שהיה ההתיישבות הראשונה של העדה התימנית בארץ ישראל".

מנכ"ל משרד ירושלים ומורשת נתנאל איזק: "האחיזה המדהימה של יהדות תימן להקפיד ולהגיע לטקס תקיעת השופרות ואמירת הסליחות בכפר סילוואן היא אירוע מרגש מאוד ובעיקר שיעור לחיים על דבקות והתמדה במסורת היהודית כדי שתעבור מדור לדור".

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל: "ושבו בנים לגבולם, מרגש לראות משפחות יהודיות שחוזרות להתיישב במקום שממנו גורשו. אני אעשה ככל שביכולתי לסייע לכל התיישבות יהודית בארץ ישראל".

המשנה לנשיאת בית משפט העליון לשעבר השופט בדימוס אליקים רובינשטיין: "התרגשות גדולה והוד קדומים ותחושה שנבנתה עיר על תילה לראות בחידוש בית הכנסת העתיק ונתינת ביטוי למסורת העתיקה של התימנים. מסירות הנפש הענקית שלהם להגיע לכאן בתקופה העותמנית ולחיות כאן מעוררת השראה".

חבר הכנסת אופיר כץ: ''שמחתי להשתתף היום בסליחות בבית הכנסת העתיק של כפר השילוח. שיחזור מנהג תקיעת השופרות המרגש מחבר אותנו כיהודים לשורשים ולמסורת שהתקיימה פה לפני שנים רבות. אני מברך את יו״ר המועצה הציבורית של הכפר, גדי בשארי, על היוזמה החשובה והמיוחדת הזו".

חברת הכנסת קרן ברק: "התרגשות אדירה להיות כאן בחודש אלול, בימי הסליחות, ולשמוע את קול השופרים, זהו הסאונד הכי יהודי שיש, לצד סיפורי הגבורה הרבים של יהודים אשר גורשו מאדמתם, ושבו לכאן לאחר אלפיים שנות גלות. זאת זכות גדולה עבורי להיות כאן, בתפילות למען שנה פורה ומשגשגת".