בנט, אבו מאזן וגנץ
בנט, אבו מאזן וגנץ צילום: רויטרס ופלאש 90

בפגישה החריגה שהתקיימה אמש (ראשון) בין שר הביטחון בני גנץ ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, החליט גנץ להניע מספר צעדים לחיזוק הכלכלה הפלסטינית.

ממשלת בנט החליטה, בין היתר, להלוות לרשות הפלסטינית חצי מיליארד שקלים, שיוחזרו מכספי הסילוקין מיוני 2022 באישור שר האוצר אביגדור ליברמן. בנוסף ישראל תגדיל את היתרי התעסוקה ב-15 אלף עובדים, תוסיף אלף עובדים בענף התיירות וינתנו אישורי בנייה בשטחי C.

כמו כן, ישראל תחל בהסדרת מעמד הומניטרי של אלפי פלסטינים ביהודה ושומרון שכיום ללא תיעוד, בהם אנשים שהגיעו מרצועת עזה לפני שנים, ומבקרים פלסטינים שהגיעו מחוץ לארץ והתחתנו בגילים מבוגרים. הסדרת המעמד תהיה לפי קריטריונים מוגדרים וגיל.

גנץ סיפר היום לכתבים הצבאיים כי "הגעתי לפגישה כדי לבנות אמון ולשמור על האינטרסים של מדינת ישראל ועל הקשרים החשובים שלנו עם הרשות הפלסטינית שאני מאמין שצריך לחזק אותה".

"אמרתי לאבו מאזן ואני אומר גם לכם שלא אנחנו הולכים ולא הפלסטינים הולכים לשום מקום מחר בבוקר. הגעתי לפגישה כדי לבנות אמון ולשמור על האינטרסים של מדינת ישראל, והקשרים החשובים שלנו עם הרשות הפלסטינית שאני מאמין שצריך לחזק אותה. ככל שהרשות הפלסטינית תהיה חזקה יותר, החמאס תהיה חלשה יותר, וככל שתהיה לרשות יותר משילות, יהיה יותר ביטחון ואנחנו נצטרך לפעול פחות".

מעבר להתחשבנות דיגיטלית במע"מ – כל עסק פלסטיני שרוכש ממדינת ישראל יעשה את זה
באופן דיגיטלי וכך חשבוניות מחוקות\שחוקות\לא תקינות יביאו לגבייה נכונה. המהלך אושר
על ידי משרד האוצר ויכניס כ-10 מיליון ש''ח לקופת הרשות הפלסטינית.

על הקשרים עם ארצות הברית אמר שר הביטחון: ''ארה"ב וישראל חולקות מידע מודיעיני, ושיתוף הפעולה באזור עם ארצות הברית הולך ומתחזק. אנחנו עובדים גם כדי להגדיר מה זה PLAN B ולראות שאם אין הסכם, יתחילו פעולות אחרות כפי שאמר הנשיא ביידן".

בגיזרת איראן מדגיש השר כי "אם איראן תגיע לסף גרעין, אין לי ספק שמדינות רבות ינסו גם הן לרכוש את היכולת הזו וייווצר מירוץ חימוש שיסכן מדינות רבות בעולם ולא רק במזרח התיכון. בנוסף- איראן תחת מטריה גרעינית תגביר את התוקפנות באזור".

על רצועת עזה אמר שר הביטחון: "אמרנו שמה שהיה הוא לא מה שיהיה ומה שהיה הוא לא מה שקורה. גם באופי התגובות שלנו ועוצמתן, גם בהעברת הכסף הקטארי שהמנגנון שלה שונה, וגם בנושאים האזרחיים והתלות של השיקום בשבויים והנעדרים כפי שאמרתי בסיום המערכה.

''התקיפות שלנו בעזה ממוקדות ופוגעות ברכיבי התעצמות שכואבים לחמאס ושוללות לו יכולות. אני לא יכול להבטיח שלא נמשיך מהיום ה-12 של שומר החומות".

באשר לתקציב הביטחון ורפורמת השרות אומר שר הביטחון "תקציב הביטחון מאפשר את ההתעצמות והמענה המבצעי שאנחנו צריכים, ולצד זאת בעל מאפיינים חברתיים חשובים. בין השאר אנחנו מתחילים במיגון הצפון והקמת המכשול שעוכבו שנים, אנחנו מממשים את רפורמת נפש אחת, עיגנו את תוכנית ממדים ללימודים בתוך התקציב, אנחנו דואגים לתחבורה ואני מאמין שגם נביא להעלאה של שכר חיילי החובה, בדגש על המערך הלוחם. הצלחנו גם בשנת קורונה להגדיל את הייצוא הביטחוני ולחזק את התעשיות שמספקות עשרות אלפי מקומות עבודה''.

"חוק הגיוס", אומר גנץ, ''הוא גשר שמתכתב עם מתווה השירות שאנחנו פועלים להביא במסגרת המתווה הזה השירות הצבאי יהיה המוביל, ולצידו יהיו שירות ביטחוני, אזרחי וקהילתי. רוב אזרחי ישראל יתבקשו לתרום, ומי שיתגייס לשירות קרבי או שירות צבאי משמעותי וארוך יתוגמל בהתאם.

''המטרה היא להגיע ללמעלה מ-70% משרתים מקרב מחזור, כשהיום אנחנו עומדים על כ-50% בלבד. זו רפורמה שלוקח זמן לעשות, וצריך לדאוג שהיא שומרת את צה"ל חזק ואת המוטיבציה לשרת בו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו