סמ"ר בראל חדריה שמואלי
סמ"ר בראל חדריה שמואלי צילום: משטרת ישראל

בני משפחתו של הלוחם בראל חדריה שמואלי הי"ד הודיעו מעל קברו שייצאו למאבק לבירור הנסיבות שהובילו למותו - בירי מטווח קצר של צעיר פלסטיני, כאשר לטענתם לבנם הצלף לא היו האמצעים להגן על עצמו.

אמש אף פורסם ב'חדשות 12' כי המשפחה קוראת להקמת ועדת חקירה צבאית. עו"ד רן כהן רוכברגר, אלוף משנה במילואים וסניגור צבאי לשעבר, המייצג את המשפחה התראיין הבוקר ב-103FM.

"זה לא שאין לנו אמון בצבא. הבקשה הייתה קודם כל ללוות ולוודא שתהיה חקירה עניינית ונוקבת, ושלא תופנה אחריות לדרג פיקודי נמוך כפי שאפשר אולי היה להבין ממידע שנמסר לתקשורת. אנחנו לא מצביעים ומחפשים אשמים - אבל רוצים קודם כל שתהיה בדיקה של כל שדרות הפיקוד. הרי ברור שהמחדל כאן היה רב־מערכתי. זה לא אירוע נקודתי בודד, צריך להגדיל את שדה הראייה. המחדלים היו לפני האירוע, תוך כדי האירוע וגם אחריו - לא רק במג"ב אלא גם בצה"ל", הבהיר הפרקליט.

עוד באותו נושא:

לדבריו, הפנייה אליו הגיעה מאחותו של בראל ז"ל עוד בטרם נפטר מפצעיו. השניים נפגשו בצהרי יום שישי. במכתב שנשלח לקברניטי הצבא ציין כהן רוכברגר מידע חדש על נסיבות מותו של הצלף, שמעורר לא מעט סימני שאלה. "במכתב העלינו כ־15 נקודות שהכרנו מהחברים של בראל", סיפר, והדגיש כי לא מדובר בתשובות רשמיות מהמפקדים.

בין השאר נכתב כי בראל הוקפץ לפעילות המורכבת כאשר זה שנה וחצי לא היה בגזרה ולא הכיר אותה. "מדובר בכמה חוליות שבאו לטפל באירוע", הסביר, "החולייה שבה בראל ז"ל היה חבר הייתה לא אורגנית והוא עצמו הגיע רק בשישי למקום. הוא הוקפץ למלא מקום, ולא לקח חלק בתחקירים המוקדמים".

עורך הדין ציין כי בראל "לא תודרך באופן מלא" לפני היציאה לגזרה המסוכנת. "הוא לא קיבל את התדריכים הנדרשים ונאלץ להתמודד באופן חסר עם סיטואציה שלא הייתה ברורה במלוא מובן המילה", אמר.

הפרקליט הוסיף וציין כי אפשר לתאר את ההוראות שקיבל החייל כלא ברורות. לדבריו, "מחבריו אנחנו למדים שההנחיות היו עמומות לכל הפחות. הייתה הנחיה להכיל את האירוע ולהימנע מפגיעה לא נדרשת. אלה דברים שחובה יהיה לברר במסגרת ועדת החקירה. זו הטענה שלנו - שמדובר באירוע שחורג מהפציעה הקונקרטית. צריך לבדוק את הדברים לאורך ולרוחב. אם לא תהיה נטילת אחריות יש הכרח בהטלת אחריות".

מידע נוסף שעלה מהמכתב שיצא מטעם המשפחה הוא שהמיקום של בראל ז"ל, בטווח אפס מהגדר ומהמתפרעים, סיכן אותו. "הוא הוצב במקום שבו לא היה לו כל יתרון טקטי, להיפך, הוא היה בנקודת תורפה", אמר, "ראינו תמונות שבהן קנה של נשק של צלף יוצא מחרך ופלסטינים מנסים לחטוף אותו. במצב כזה היה בראל, במרחק אפס מהפורעים. מה שנדרש באופן מיידי היה לקרוא לכוחות לשפר עמדות לאחור".

נקודה אחרת, העולה מצפייה בחומרי וידאו שהגיעו מכיוון הרשות הפלסטינית, היא שצה"ל לא הפעיל במקרה הזה את כל אמצעי האיסוף והתצפית, למרות הבעירה בגזרה, והעביר מידע לגורמי השטח. "היה פה מחדל גדול, היה נתק", אמר כהן רוכברגר, והוסיף: "ביקשנו לקבל ולהראות למשפחה את המידע שהיה לגורמי הביטחון בארץ".

עם זאת, הדגיש הפרקליט כי הדרישה היא לוועדת חקירה צבאית, וכי יש למשפחה ולפרקליטים אמון מלא ביכולת המערכת הצבאית לחקור את עצמה. לדבריו, בשלב זה לא צריך לחקור גורמים פוליטיים. "צה"ל זה הצבא של כולנו וכולנו אוהבים אותו", הדגיש, "הדרישה לוועדת חקירה צבאית מגלמת דרישה לשקיפות מלאה גם בתהליך, גם במסקנות וגם בהחלטות - כולל החלטות בהקשר האישי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו