אוניברסיטת תל אביב
אוניברסיטת תל אביב צילום: פלאש 90

אוניברסיטת תל אביב השעתה מעבודתו את הפרופ' אליהו גרשון, מרצה להנדסת חשמל ששילב בשיעור אמירות קשות כלפי הציבור החרדי וכלפי חברת הכנסת והשרה לשעבר מהליכוד, מירי רגב.

"אם אתה מוריד PLL מאלקטרוניקה, זה כמו לקחת את החרדים ולהוציא מהם את הכסף. אתה בעצם פוגע באלוהיהם", הוא אמר לסטודנטים, "זה כמו חבר הכנסת גפני. כשהוא רואה את הכסף, מה הוא עושה? הוא לוקח אותו, נכון? לחבר'ה שלו. אתה יכול להעלות באיפכא מסתברא, כמו שאומרים חברי הכנסת החרדים, בעודם גונבים את קופת המדינה".

פרופ' גרשון השווה את חבר הכנסת יעקב ליצמן ואת חבריו לבעלי חיים: "אתם יודעים, במדינת ישראל שלנו, שלמרות הליצמנים המתועבים והחבר'ה שלו... אם אתה משווה את ליצמן וחבר רעתו הם לא מגיעים לרמה של תמנון, אתם יודעים".

"ותגיד לי, איפה יושבת רגב הבהמה הזאת? אתה משווה את האנשים שפונים לחוכמה, לתבונה... יותר דבילית ממירי רגב אי אפשר, אז ברמה שלה", התבטא הפרופסור בפני הסטודנטים.

באוניברסיטת תל אביב זימנו את המרצה לברור והחליטו להשעות אותו מהעבודה. ''מדובר באמירות מצערות של מרצה מן החוץ. ההתבטאויות החמורות עומדות בסתירה מוחלטת לעמדתה ולערכיה של אוניברסיטת תל אביב והן גרמו לפגיעה בציבור הסטודנטים והקהל הרחב ועל כך אנו מצרים מאוד", ציינו באוניברסיטה.

''המרצה הוזמן לבירור ובמהלכו הביע התנצלות כנה ואמיתית על דבריו. בתום הליך הבירור הוסכם על השהייתו מעבודה באוניברסיטת תל אביב'', נמסר.

שי גליק, מנכ"ל ארגון בצלמו שפנה לאוניברסיטה בעקבות התבטאויות המרצה, מסר בתגובה להשעייתו: ''מדובר בניצחון חשוב ביותר במאבק נגד הגזענות וההסתה. אני מברך על ההשעיה. לראשונה בישראל אוניברסיטה הציבה קו אדום להסתה. כן לחופש הביטוי והחופש האקדמי לא להסתה פרועה.

''אני מקווה שהחלטה זו תהיה תמרור אזהרה לכל מרצה בישראל שידע ויזהר מעתה לא לפגוע באף קהל בישראל, לא להסית לבזות ולהשמיץ אלא ללמד ולהחכים. אנחנו נמשיך להילחם בהסתה ובגזענות'', הוסיף גליק.

יו"ר תנועת אם תרצו מתן פלג: "שמחים שהחשיפה שלנו והלחץ הציבורי נשאו פרי. במקום לקלל ולהשמיץ חרדים בזמן שהוא מלמד, המרצה צריך לשבת בבית ולחנך את עצמו מחדש. זהו המסר לכל מרצה: ימי הנדסת התודעה לא ישובו. אנו באם תרצו נמשיך לוודא שמרצים לא ינצלו את הבמה כדי להסית".