בריאות
בריאות צילום: FREEPIK

טחורים הם תופעה נפוצה מאוד אשר יכולה להסב סבל רב לכל אדם שסובל ממנה. מדובר על כלי דם שמתנפחים תחת לחץ ומצויים בפי הטבעת ובסביבת פי הטבעת וכן בחלק התחתון של החלחולת.

הטחורים יכולים להיות בתוך פי הטבעת או מחוץ לפי הטבעת והם מצב שכיח יותר אצל נשים וגברים. מחצית מהאוכלוסייה סובלת מטחורים עד גיל 50. הטחורים יהיו נפוצים יותר בקרב אוכלוסייה בוגרת אך כאמור, גם אנשים צעירים בהחלט יכולים לסבול מהתופעה.

מהו הגורם לטחורים?

טחורים עלולים לנבוע ממאמץ של הגוף בזמן פעילות מעיים, הזדקנות, תורשה או מצבים כרוניים של עצירות או שלשול.

מדובר על תופעה נפוצה מאוד בקרב נשים בהריון שכן, הלחץ שנגרם על ידי העובר בחלל הבטן וכן השינויים ההורמונליים שמתחוללים בגוף האישה לא פעם גורמים להתנפחות כלי הדם ולגדילתם. כלי הדם מצויים תחת לחץ כבד מאוד גם בזמן הלידה, אך אצל מרבית הנשים התופעה חולפת לאחר הלידה.

כיצד תדעו שאתם סובלים מהתופעה?

כאמור, טחורים מופיעים בעיקר באוכלוסייה מבוגרת אך לא רק. גם צעירים יכולים לסבול מהם בכל שלב בחייהם. אמנם הסיכוי לכך נמוך יותר, אך הוא בהחלט קיים.

אם אתם תוהים כיצד תדעו שאתם סובלים מהתופעה, ישנם תסמינים שונים שיכולים להעיד על כך. התסמין השכיח ביותר של טחורים פנימיים הוא דם בצבע אדום אשר מתגלה בצואה בדרך כלל, בניגוב או באסלה.

בנוסף, טחור פנימי לא פעם עלול לבלוט דרך פי הטבעת אל מחוץ לגוף ושם הוא יהיה רגיש מאוד וכואב מאוד.

מדובר על מצב שמכונה יציאת טחורים. תסמינים של טחורים חיצוניים יכולים להיות נפיחות כואבת או גוש כואב באזור של פי הטבעת אשר נגרם כתוצאה מהיווצרות של קריש דם בתוך הטחור. מדובר על מצב שמכונה טחור חיצוני קרישי.

כמו כן, תסמינים נוספים שיכולים להעיד כי אתם סובלים מהתופעה הם: רגישות של פי הטבעת שגורמת לדימום כתוצאה מניקוי או שפשוף האזור או גרד.

חשוב לדעת כי הטחורים אינם מהווים בעיה חמורה כלשהי או מסכנת חיים ולא פעם התסמינים ייעלמו תוך מספר ימים, אולם יש מצבים שבהם כדאי לגשת לאבחון המצב ולמתן טיפול מתאים.

כיצד מאבחנים?

בכל מקרה של דימום מהחלחולת או הופעה של דם בצואה שנמשכים יותר ממספר ימים, חשוב מאוד לבצע בדיקה מקיפה ואבחון אצל רופא. הדימום יכול להיות תסמין של מחלות אחרות רבות וחשוב לבצע אבחנה מבדלת.

במהלך הבדיקה הרופא יבצע בדירה חיצונית של פי הטבעת ושל החלחולת לצורך איתור כלי דם נפוחים שיכולים להעיד על טחורים.

הרופא יבצע גם בדיקת אצבע רקטלית כאשר היד שלו עטויה בכפפה שמשוחה בחומר סיכה וזאת בכדי לאתר תופעות חריגות שונות.

מהו הטיפול?

הטיפול הרפואי של המצב רלוונטי בדרך כלל לצורך הקלה על התסמינים. הרופא ימליץ לרוב על אמבט של מים פושרים, אמבט ישיבה מספר פעמים ביום, הצמדה של קרח לאזור הנפיחות, שימוש במשחה ייעודית לטחורים או שימוש בנרות.

לעיתים יהיה צורך בטיפול כירורגי שרלוונטי בכדי להקטין או להרוס את הרקמה באזור. הטיפול יבוצע תחת טשטוש.

לעיתים יהיה צורך בניתוח לכריתת הטחורים כולם. אופי הטיפול וסוג הטיפול יקבע בהתאם לחומרת התופעה ולסבל שהיא מסיבה לאדם וכן בהתאם לבדיקה הגופנית שיבצע הרופא.

כיצד ניתן למנוע את התופעה?

אם אתם תוהים כיצד ניתן למנוע מראש את הופעת הטחורים ולא להגיע למצבים של כאב ואי נוחות שדורשים טיפולים שונים, ישנם כמה דרכים שניתן לעשות זאת:

ראשית כל, מומלץ לצרוך כמות מוגברת של סיבים ונוזלים על מנת להפוך את הצואה לרכה יותר. צואה רכה יותר מקלה על ריקון. בין המזונות שכדאי לצרוך הם: דגנים מלאים, פירות וירקות.

אם אתם סובלים מעצירות עוד טרם הדבר יגרום להופעת טחורים כדי לבקש מהרופא מרככי צואה שיוכלו לסייע לכם.

גם פעילות גופנית מומלצת וכן, מומלץ לרוקן את המעיים זמן קצר ככל האפשר לאחר שהצורך בכך מתחיל להיות מורגש.