אסף פריד
אסף פריד צילום: עצמי

לפני כשבוע סערו הרוחות בציבור בעקבות פנייתו של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' לרמטכ"ל ולרבצ"ר שיתערבו ויבטלו סיור מתוכנן של חיילים מצטיינים להר הבית. הנושא מורכב ובהחלט טעון ברור.

אבל ראשית, סיפור קצר

לפני כעשר שנים, פגשתי שוטר דתי שעמד על משמרתו באחד משערי הר הבית מבפנים. באותם הימים הימ"ק (יחידת המקומות הקדושים, האחראית בין השאר על הר הבית) היה בנוי על טהרת שוטרים מוסלמים ודרוזים, ושוטר יהודי ועוד חובש כיפה המשרת בהר, היה מחזה נדיר.

נגשתי אליו ופתחתי בשיחה, בין השאר שאלתי אותו איך הוא מסתדר עם ההלכות של מורא מקדש, טבילה וחליצת מנעלי עור (תוך שאני רואה שהוא נועל נעליים גבוהות, כמו כל השוטרים)

הוא סיפר לי, שכאשר התחיל לשרת בימ"ק לפני 5 שנים (כלומר לפני 15 שנה לערך מהיום) הוא פנה לרב של המשטרה ושאל איך לנהוג, רב המשטרה העביר את השאלה לרב מרדכי אליהו שהורה לו כך, "אם אתה יכול לטבול מוטב, אם לא, לא נורא. אם נעלים גבוהות הם חלק מהכוננות המבצעית מותר".

ללמדך שהלכות מורא מקדש שונות לגבי אנשי בטחון בתפקיד. ובדאי שבעצם נוכחות אנשי בטחון במדים יש אמירה ברורה של ריבונות.

עד לפני כעשר שנים, סיורים של חיילים על מדים בהר הבית היו מחזה נפוץ, כמעט כל שבוע חינוך שהתקיים במדרשה בהר גילה, היה כולל סיור בהר הבית, את הסיור היו מדריכות חילות מטעם חיל החינוך שהיו מפליגות ארוכות בהיסטוריה הקצרה של האיסלם בהר הבית, ובארכיטקטורה של המבנים המוסלמים בהר. על ההיסטוריה היהודית של הר הבית ועל בית המקדש הס מלדבר, בשביל זה עברנו קודם בכותל...

כשהתחילו הערבים לחמם את הר הבית לפני כעשר שנים (מורביטון - מוראביטת, ברוך ה' היום אנחנו כבר לא זוכרים מי הם) יצאה הנחיה מהפיקוד העליון שקבוצות חיילים יעלו להר על אזרחי. כאשר גילינו את ההנחיה המבישה, פנינו  חברת הכנסת למירי רגב, אז יו"ר ועד הפנים, שפוצצה זאת ברעש גדול, ההנחיה בוטלה. אבל עד היום כמעט כל קבוצות החיילים שעולות להר עושות זאת על אזרחי. 

לפני כ-5 שנים, ארגן מטה פיקוד מרכז יום עיון לקציני המטה בנושא הר הבית, מטה הפיקוד כולל האלוף עלו להר הבית. על אזרחי...

ה"צ'ופר" שמקבלים החיילים המצטיינים של פיקוד מרכז, יום טיול בירושלים. כולל בהר הבית הוא בהחלט רעיון חיובי

זאת התוכנית של יום "המצטיינים" כפי שפורסם:

מתחילים בסיור במנהרת הר ציון, ממשיכים לטכס עם אלוף הפיקוד, מיד לאחר הטכס הצבאי, עולים על אזרחי ויוצאים לטיול בהר הבית ושוק מחנה יהודה. עליה להר הבית אינה טיול ועליית חיילים להר קודשנו על אזרחי אינה מעשה של ריבונות. אדרבה היא מעשה פחדנות שמדרדר את ריבונותינו בהר קודשנו.

עליית חיילים להר הבית היא חשובה ומבורכת בתנאים הבאים:

הדרכה מקדימה בהלכות מורא מקדש (מנהלת הר הבית תשמח לעשות זאת חינם אין כסף), טבילה קודם העליה, או לפחות מתן האפשרות לטבילה לכל חייל הרוצה בכך, יש מקווה מיוחד אותו בנה הרב גורן במחכמה, צמוד להר הבית לשימוש אנשי כוחות הביטחון, העלייה להר תתקיים על מדים מלאים - מדי א' או מדי יצוג, הדרכה יהודית  (גם בזה נשמח לסייע)

לכן צודק חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שפנה לרבצ"ר ומחה.

מאידך עליית יהודים  להר הבית בקדושה וטהרה משפרת בצורה מהותית את ריבונות ישראל בהר קודשנו ומקדמת בפועל את בנין הבית ועל אחת כמה וכמה עליית חילים במדים להר.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו